ارز دیجیتالی بانک‌های مرکزی گسترش هرچه بیشتر رمزارزها را به همراه خواهد داشت

  • امروزه بانک‌های مرکزی سراسر جهان در حال بررسی و یا آزمایش ایده‌ی انتشار ارز دیجیتالی بانک مرکزی هستند. با این وجود، فعالان صنعت رمزارزهانسبت به تاثیرات مثبت و یا منفی رمزارز ملی کشورها بر صنعت رمزارزی تردید دارند. ویتالیک بوترین در فستیوال فن‌آوری سنگاپور که در سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار شده است بر اهمیت این محصولات در گسترش رمزارزها تاکید کرده است.

در آینده روش‌های مختلفی برای تبدیل ارز دیجیتالی بانک مرکزی به رمزارزها ارائه خواهد شد

در حالی که توسعه‌ی رمزارزهای ملی نگرانی فعالان صنعت رمزارزی را به همراه داشته است، ویتالیک بوترین کیست؟

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/vitalik-buterin-ethereum-co-founder/” target=”_blank”>بوترین؛ یکی از بنیان‌گذاران اتریوم دیدگاه خوشبینانه‌ای را نسبت به تاثیر این محصولات بانکی بر صنعت رمزارزی ارائه کرده است. وی معتقد است که در آینده روش‌های تبدیل ارز دیجیتالی بانک‌های مرکزی(CBDCs) به رمزارزها توسعه خواهد یافت.

ارز دیجیتالی بانک‌های مرکزی

بوترین در فستیوال فن‌آوری سنگاپور ۲۰۲۰ اظهار داشت که انتظار ایجاد راه‌های مختلف برای تبدیل ارز دیجیتالی بانک مرکزی به Scalability چیست؟

Scalability” یا «مقیاس‌پذیری» یک اصطلاح است که بیانگر توسعه‌پذیری یا میزان نشر یک سیستم در جامعه‌ی هدف خود است؛ به طور خاص در جامعه‌ی رمزارزی، به یک سیستم مانند بلاکچین بیت‌کوین مقیاس‌پذیر گفته می‌شود اگر فاکتورهای لازم برای استفاده‌شدن توسط جامعه‌ی هدف بزرگتری را داشته باشد.

یک سیستم مقیاس‌پذیر الزاماً باید به شکلی طراحی شود که قابلیت ایجاد چرخه‌های پایدار را داشته باشد وگرنه پس از گذشت مدت زمانی خاص یا جذب تعدادی از افراد، توسعه در آن متوقف می‌شود.

ناگفته نماند که یکی از دلایل حرکت از سمت کلاینت – سرور به سمت بلاکچین، ایجاد مقیاس‌پذیری بیشتر بر مبنای سیستم‌هایی است که استفاده کنندگان خودشان هزینه‌ی استفاده‌ی خود را می‌پردازند و از این طریق، با توجه به افزایش جمعیت جامعه‌ی جهانی، می‌توانند همواره مقیاس‌پذیر باشند.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-scalability/” target=”_blank”>مقیاس‌پذیری، فن‌آوری بلاکچین در آینده به‌طور کاربردی‌تر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی افزود: «زمان مورد نیاز برای ساختن واکسن کووید ۱۹ و توزیع عادلانه و سریع این واکسن چالش اصلی برای بازگرداندن جهان به شرایط طبیعی خود محسوب می‌گردد.»

ارز دیجیتالی بانک مرکزی در طول دو سال گذشته به شدت مورد توجه قرار گرفته است و کشورهای مختلف همانند چین و سوئد نسخه‌ی آزمایشی از پروژه‌های ارز دیجیتالی خود را راه‌اندازی کرده‌اند. بانک دویچه آلمان(Deutsche Bank) که بزرگترین موسسه‌ی مالی در این کشور محسوب می‌شود، پیش‌بینی کرده است که ارز دیجیتالی بانک مرکزی در بلند مدت جایگزین پول نقد خواهد شد.»

نظر شما نسبت به اظهارات اخیر ویتالیک بوترین در رابطه با ظهور روش‌های مختلف تبدیل ارز دیجیتالی بانک‌های مرکزی به رمزارزها چیست؟ آیا این پروژه‌ها گسترش رمزارزها را در سطح جهان موجب خواهند شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *