ارز دیجیتال استلار چیست؟

تعداد ارزهای دیجیتال موجود در بازار در سال های اخیر افزایش یافته  است. برخی از این رمز ارزها با توجه به امکانات و امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال استلار، یکی از این رمز ارزها بپردازیم.

ارز دیجیتال استلار چیست؟

, Stellar lumens ارز دیجیتالی مشابه ریپل، هردو توسط فردی به نام (Jed McCaleb) به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شدند.  جد مک کالب بعد از اختلاف با توسعه دهندگان ریپل، استلار برای اولین بار در سال 2014  راه اندازی کرد. “پاتریک کولیسون” مدیر عامل شرکت stripe، در این راه اندازی شرکت داشت. در ابتدا این ارز به دلیل شباهت زیاد با ریپل وارد چالش شدند اما در اواخر سال 2015 کدهای استلار دوباره بازنویسی شدند.

استلار نیز مانند بیت کوین غیر متمرکز و دارای یک شبکه همتا به همتاست و هیچ مرکز تصمیم گیرنده ای وجود ندارد. این ارز نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در بستر بلاک چین کار می کند. تراکنش های استلار در بلاک چین به صورت دفتر کل ذخیره می شوند و جزییات آن برای همه قابل مشاهده است.

اطلاعات در این شبکه بین گره های متصل به هم توزیع می شوند و در یک منبع متمرکز جمع آوری نمی شوند.

چرا استلار بوجود آمد؟

هدف از بوجود آمدن استلار چه بود؟ هدف از جدا شدن استلار از ریپل ارائه ی خدمات سریع تر و به صرفه تر به کاربران بود. استلار محیطی امن و سریع را برای تبادلات مالی در تمام دنیا بوجود آورده است.

بلاک چین استلار هزاران تراکنش را در زمان 3 تا 5 ثانیه انجام می دهد. در واقع این سرعت مزیت استلار و دلیل محبوبیت آن می باشد.

 

 

کرونا ویروس و تاثیر آن بر ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال استلار در میان 15 رمزپایه برتر قرار دارد و در کارگزاریها و صرافی های دیجیتال در دسترس است. در حالی که بحران ویروس کرونا تاثیر منفی بر اقتصاد گذاشته است، برای ارزهای دیجیتال عکس آن عمل شده است. ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال، طی همه گیر شدن این ویروس افزایش یافته است. این مطمئنا در مورد استلار نیزاتفاق افتاده است.

Stellar چگونه کار می کند؟

عکس شماره یک
عکس شماره یک:ارز دیجیتال استلار XLM

استلار یا XLM  یک ارز منبع باز و غیر متمرکز برای انتقال پول دیجیتال به فیات است. این ارز معاملات بین مرزی هر جفت ارز را تقریبا بلافاصله امکان پذیر می کند. کاربران XLM ، با استفاده از پول مخصوص کشور خود، هر ارز را برای هرکسی ارسال کنند.

شبکه بلاک چین استلار چیست؟

همانطور که میدانید تراکنش های شبکه بیت کوین  بر پایه سیستم اثبات کار یا ( Proof of work) انجام می شود. اما تراکنش های استلار از طریق (SCP) پروتکل توافقی استلار انجام می شوند. در استلار سرورها و یا گره های تایید، وظیفه ی تایید تراکنش ها را بر عهده دارند.

استلار لومنز چگونه کار می کند و چه فناوری پشت آن است؟

لومنز توکن هایی است که شبکه گسترده استلار برای ارسال مبالغ و تبدیل ارز از آنها استفاده می کند. همانطور که در بالا اشاره شد این شبکه به خودی خود یک شبکه نظیر به نظیر و متمرکز است.توکن  لومنز امکان ارسال یک نوع ارز از یک همتا به عنوان ارز دیگری به گیرنده را فراهم می کنند.

آیا استلار XLM پول واقعی است؟

در حالی که  توکن لومنزXLM به خودی خود دارای ارزش ذاتی است، به عنوان پلی بین ارزهای دیگر نیز عمل می کند. به همین ترتیب درک آن به عنوان چیزی فراتر از پول، مفیدتر خواهد بود.

لومنز (XLM)با توانایی تبدیل ارز برای کاربران در مدت کوتاه و تمایز از ارز های فیات عادی، می توان آن را پول واقعی توصیف کرد.

 

 

نقاط قوت ارز دیجیتال استلار چیست؟

  • سرعت استفاده از توکن لومنزXLM به عنوان یک روش انتقال ، فوق العاده سریع در حدود 3 تا 5 ثانیه است.
  • کارمزد انتقال بسیار کم است و باعث می شود روش کاملا رقابتی برای انتقال پول در مقایسه با سایر روش ها باشد.
  • مبادله ارز با استفاده از توکن لومنز از طرف فرستنده و گیرنده با سهولت انجام می شود.
  • دسترسی به استلار لومنز از طریق برخی از نرم افزارها و کیف پول های آن و یا صرافی آنلاین صورت می گیرد.
  • یکی از مهمترین نقاط قوت استلار شبکه غیر متمرکز بودن آن است. به این معنی که هیچ یک از اقدامات لومنز ها تحت کنترل و نظارت نمی باشد. خود انجمن مجوز معاملات را می دهد و جزییات هر معامله در بلاک چین ذخیره و قابل دسترس می باشد.
  • شبکه بلاک چین استلار از امنیت بالایی برخوردار است و تاکنون دچار هک و حملات سایبری نشده است. برای مثال شرکت بزرگی مانند (IBM) در پروژهای خود از این ارز دیجیتال استفاده می کند.

 

 

آیا استلار برای تراکنش ها دارای محدودیت است؟

برای انجام تراکنش ها در این شبکه باید حداقل 20 ارز دیجیتال XLM در کیف پول خود داشته باشید.  این  مسئله برای افرادی که نمیخواهند این تعداد از توکن لومنز را داشته باشند، یک محدودیت محسوب شود.

 

کیف پول های مخصوص استلار XLM

کیف پول رسمی و معتبر ارز استلار لومنز، دسکتاپ استلار می باشد. کاربران با استفاده از این کیف پول میتوانند در دسکتاپ های ویندوز، لینوکس و مک از آن استفاده کنند. نکته مهم اینکه کار با آن بسیار ساده و بدون نیاز به تخصص خاصی می باشد.

هر چند انتخاب بهترین کیف پول به تصمیم  شما بستگی دارد که چه پارامتری برایتان  است. انواع مختلف کیف پول درجات مختلفی از امنیت و قابلیت را برای شما فراهم می کند. در اینجا تعدادی از کیف پول های مخصوص ارز دیجیتال استلار XLM را معرفی می کنیم.

 

انواع دیگر کیف پول های مناسب برای ذخیره ارز استلار:

 

  1. کیف پول لجر نانو (Ledger Nano)

کیف پول سخت افزاری لجر نانو قابلیت ذخیره و نگهداری اکثر ارزهای دیجیتال را دارد. این کیف پول از امنیت بالایی برخوردار است و برای کاربران ایرانی نیز قابل دسترس می باشد.

  1. کیف پول لابستر (Lobster)

این کیف پول تحت وب از نظر امنیتی نسبت به نسخه های سخت افزاری امنیت کمتری دارد. لابستر در پلتفرم های گوشی های هوشمند وجود دارد و کاربران می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

  1. کیف پول سخت افزاری تروزر ( Trezor)
  2. کیف پول رومیزی و موبایل (Coinbase Wallet)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *