ارز دیجیتال پای نتورک چیست؟

پای نتورک

ارز دیجیتال پای نتورک چیست، احتمالا عبارت ارز دیجیتال پای را زیاد شنیده اید. یا با تبلیغات زیادی در رابطه با ثبت نام و شرکت در پروژه پای نتورک (Pi Network) رو به رو شده اید، زیرا این ارز حتی توجه  افراد معمولی را به خصوص در ایران به خود جلب کرده است.هدف از نوشتن این مقاله 2 مورد بوده است. اول اینکه شما با این ارز دیجیتال به طور کلی آشنا شوید و دوم اینکه دریابید این ارز تا چه اندازه می تواند قابل اعتماد باشد.

 

پای نتورک چیست؟ (Pi Network)

پای نتورک
شکل شماره 1 : پای نتورک چیست؟ (Pi Network)

 

پای نتورک که خود را یک رمز دیجیتال معرفی کرده است، یک ایده استخراج ارز دیجیتال از طریق گوشی را مطرح می کند. ولی این طرح در مورد رمزارزها کاربرد ندارد و امکان پذیر نیست.

به طور کلی هر سخت افزاری که توان پردازشی دارد از لحاظ تئوری می توان برای استخراج تمام ارزهای دیجیتال ، از جمله بیت کوین استفاده کرد. حتی استخراج ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم با تلفن همراه امکان پذیر است اگر در زمینه نرم افزار و سخت افزار اطلاعات و دانش کافی داشته باشید. اگرچه این نکته را فراموش نکنید که عملیات ماینینگ با تلفن همراه هیچ گونه سودی ندارد و این فقط یک تئوری می باشد.

همچنین، افراد باسابقه در این حوزه، احتمالاً با ارز دیجیتال الکترونیوم آشنا هستند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل ایده ماینینگ با تلفن همراه را ارائه کرده بودند. اگرچه این پروژه ها ادعاهایی شبیه به هم را ارائه کرده اند ولی با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

مقایسه استخراج از طریق موبایل پروژه های الکترونیوم و پای نتورک

 

این دو پروژه ادعایی مبنی بر امکان استخراج ارز از طریق تلفن همراه کرده اند ولی با این تفاوت که استخراج الکتریوم از طریق موبایل معتبر است. الکترونیوم یک پروژه واقعی ارز  را می توان به راحتی از طریق ETN دیجیتال بر پایه بلاک چین است. (ارز الکترونیوم)

اپلیکیشن موبایل برای سایر افراد فرستاد.در نتیجه  برخلاف پای نتورک که در آن خرید و فروشی وجود ندارد در حالی که توکن‌های الکترونیوم به راحتی قابل انتقال و فروش هستند.

علاوه بر این، بلاک چین الکترونیوم بر پایه مطرح ترین ارز موجود به نام مونرو است و  کدهای آن موجود است.این در حالی است که پای نتورک هیچ کدی ندارد. پس، این ادعای وب‌سایت پای نتورک چندان نمی تواند معتبر باشد.

تاریخچه پای نتورک

توسعه دهندگان پروژه پای از دانشجویان و فارغ ااتحصیلان دانشگاه استنفورد به نام های نیکولاس کوکالیس، چنگ دیائو فن و وینسنت مک فیلیپ هستند. نیکولاس کوکالیس، در حوزه ی بلاک چین و تمرکز زدایی فعالیت می کند.

زمانی که توسعه دهندگان پای این پروژه را معرفی کردند ، پروفایل لینکدین قابل‌اعتمادی نداشتند و تنها مهارت‌های آن‌ها توسط تعداد معدودی تایید شده بود. در سایت دانشگاه استنفورد فقط نام و عکس نیکولاس کوکالیس وجود داشت. چنگدایو فن که دیگر برنامه‌نویس این تیم بود، صرفا یک پروفایل بدون عکس و بدون مشخصات دیگر مثل رزومه بود.

اکانت توییتر ارز دیجیتال پای نتورک خالی بود و هیچ پستی نداشت. صفحه اینستاگرام پای نتورک فقط عکس‌ها و پست‌های وینسنت مک‌فیلیپ بود که کارش همین مدیریت شبکه‌های اجتماعی بود. به همین

دلایل این پروژه باعث انتقاد و شک بسیاری متخصصین این حوزه شده بود. زیرا چنین وضعیتی نشان‌دهنده نبود شفافیت کافی در مورد ارز دیجیتال پای نتورک بود.

سود دهی شبکه پای نتورک به چه صورت است ؟

سود دهی شبکه پای نتورک
شکل شماره 2 : سود دهی شبکه پای نتورک

طبق ادعای توسعه دهندگان این پروژه ، سوددهی از طریق پای بدین گونه است که ابتدا اپلیکیشن پای را    خود را از طریق شماره موبایل خود ایجاد کنید . Pi روی تلفن همراه نصب می کنید.پس از دانلود، اکانت شما می توانید با استخراج ارزهای رمزپایه از تلفن خود درآمد کسب کنید.تنها  یک بار در روز آن را باز کنید و بیت کوین را به طور خودکار استخراج کنید.این شبکه هم چنین دارای یک بستر اعضا است.این بدین معنی است که می توانید اعضای دیگری را هم به این شبکه دعوت کنید و در ازای آن پاداش دریافت کنید.

پای نتورک تنها یک ادعا عجیب است؟

در مورد ارزدیجیتال پای و فرایند ماینینگ آن هیچ اطلاعات دقیقی در دست نیست. تنها اشاره شده که با نصب اپلیکیشن موبایل  بدون مصرف اینترنت بدون مصرف باتری می توانید آن را استخراج کنید. از لحاظ فنی هر بلاک چینی نیاز به شبکه دارد. بلاک چینی که در ابعاد جهانی فعالیت می کند قاعدتا بر بستر اینترنت سوار شده است. پس چطور می توان بدون اتصال به اینترنت به استخراج پرداخت؟

 هدف پای نتورک چیست؟ (Pi Network)

البته نکته ای که وجود دارد این است که در بحث ارزهای دیجیتال تسهیل فرآیند ماینینگ هدف نمی باشد

 

عملکرد پای نتورک

ارز دیجیتال پای نتورک بدین‌ گونه ساخته شده است  که درعین‌حال که بتواند حدی از کمیابی برای حفظ ارزش آن ایجاد کند، هم‌زمان هم همواره حدی از آن را در دسترس کاربران قرار دهد تا تضمین کند که همه آن در دست گروه اندکی نماند. گروه سازنده ارز دیجیتال پای میزان کل عرضه و آهنگ عرضه آن را برای این منظور با کدهای شبکه، تنظیم می‌کنند.

 

 آیا پای نتورک (Pi Network) پروژه ای قابل اعتماد است

به طور مثال ، اگر وایت پیپر پای نتورک را نسبت به وایت پییر پروژه های دیگر مقایسه کنید، به راحتی و بدون داشتن دانش فنی در می یابید که این پروژه بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و غیر حرفه ای ست.

عوامل دیگری که اثبات غیر معتبر بودن پای نتورک را نشان می دهد

اگر وب سایت رسمی پروژه های معتبر را بررسی کنید، مشاهده : Source code عدم وجود سورس کد

خواهید کرد که یک بخش مجزا مربوط به توسعه دهندگان به منظور ارائه دستورالعمل‌های لازم در زمینه فعالیت های خود اختصاص داده اند.ولی متاسفانه چون هدف  پروژه پای نتورک تبلیغ و جذب مخاطب است ، هیچ بخشی برای توسعه دهندگان ارائه نشده است.

چگونه وایت پیپر می تواند غیر حرفه ای بودن پروژه را اثبات کند ؟

در حوزه ارز های دیجیتال ، یک قاعده وجود دارد.این قاعده بر این اساس است که صاحبان پروژه در وایت پیپر اطلاعاتی را مبنی بر جزئیات فنی در اختیار قرار می دهند.زیرا زمانی  پروژه ای حرفه ای محسوب می شود که جزئیات فنی و مفهومی آن کامل توضیح داده شده باشد. ولی در وایت پیپر پای نتورک تمام جزئیات به صورت کلی توضیح داده شده است.صاحبان پروژه هیچ اطلاعاتی در زمینه بخش فنی آن در اختیار قرار نداده اند.

 

استخراج پای نتورک

 

برای استخراج ارز دیجیتال پای ، نرم افزار آن در گوگل پلی وجود دارد.این نرم افزار بیش از سه میلیون بار دانلود شده است.اما نه  تعداد دانلود و نه وجود این نرم افزار در گوگل پلی نمی تواند اعتبار آن را ثابت کند.زیرا تجربه نشان داده است که گوگل پلی نرم افزارهای مخرب زیادی را ثبت کرده است و بعد از مدتی آن ها را حذف کرده.

و حتی تعداد دفعات دانلود نمی تواند اثباتی مبنی بر معتبر بودن آن نرم افزار باشد.چرا که ممکن است عده ای صرفا از روی کنجکاوی آن را دانلود کرده باشند.

قیمت پای نتورک

 

ارزش پای صفر است و در هیچ کدام از صرافی های داخلی و خارجی معامله نمی شود.

منابع :

https://arzdigital.com/what-is-pi-network/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *