استراتژیست جی‌پی مورگان: حرکت سرمایه‌گذاران سازمانی از طلا به سمت بیت کوین آغاز شده است

  • نیکولاس پانیگیرتزوگلو(Nikolaos Panigirtzoglou) استراتژیست بانک بزرگ جی‌پی مورگان(JPMorgan Chase) اخیراً اعلام نموده که هجوم سرمایه‌گذاران سازمانی به حوزه‌ی رمزارز تازه آغاز شده و در آینده شاهد حرکت سرمایه‌ی هنگفت آن‌ها از بازار طلا به سمت بازار بیت کوین خواهیم بود. به گفته‌ی وی، در سال‌های آتی شاهد تغییر اولویت سرمایه‌گذاران سازمانی خواهیم بود، روند که به سیل نقدینگی ورودی بازار رمزارزها تبدیل شده و باعث ضربه به بازار فلزات گران‌بها به ویژه طلا خواهد شد. به گفته‌ی این محقق اقتصاد کلان، از آنجا که بیت کوین بسیاری از ویژگی‌های مثبت طلا را در خود دارد، و بخش قابل توجهی از نقص‌ها و مشکلات آن از جمله حمل و نقل و نگه‌داری را ندارد، سرمایه‌گذاران سازمانی آن را به عنوان یک اولویت پذیرفته‌اند.

طلا یا بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>بیت کوین است، یک ثروت و نقدینگی کلان که پیش از این در بازار طلا وجود داشته و از آن خارج شده است.

نیکولاس پانیگیرتزوگلو(Nikolaos Panigirtzoglou) در رابطه با این موضوع اعلام نموده که «روند پذیرش و تصویب بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی تازه در مراحل اولیه‌ی خود به سر می‌برد، درحالیکه پذیرش طلا برای همین سرمایه‌گذاران سازمانی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود». به عبارتی، وی معتقد است که سرمایه‌گذاران سازمانی در حال خارج کردن ثروت خود از بازار طلا به سمت بازار بیت کوین هستند.

محققان این بانک بزرگ آمریکایی انتظار دارند که در سال‌های آتی شاهد تغییرات عمده‌ای در اولویت‌بندی سرمایه‌گذاران سازمانی باشیم. به عنوان مثال، از ماه اکتبر به بعد، سرمایه‌گذاری در صندوق نگهداری بیت کوین شرکت گری‌اسکیل بیش از ۲ میلیارد دلار افزایش یافته است، درحالیکه در همین چهارچوب زمانی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل مبادله‌(