بانک مرکزی خرید و فروش رمزارز را مجاز اعلام نخواهد کرد

نکات برگزیده مطلب

  • مصوبه‌ی هیات وزیران در رابطه با استخراج رمزارزها، فعالیت ماینرها را به اخذ مجوز ماینینگ ملزم کرده است. با این وجود در این مصوبه چگونگی فروش رمزارزهای استخراج شده مشخص نشده بود. اما رئیس بانک مرکزی اخیراً از ایجاد امکان واردات کالا با استفاده از رمزارزهای استخراج شده توسط ماینرهای دارای مجوز استخراج رمزارز و از طریق صرافی‌های مشخصی خبر داده است.

رویکرد بانک مرکزی در مقابل خرید و فروش رمزارز

عبدالناصر همتی؛ رئیس بانک مرکزی اخیراً توضیحاتی را در رابطه با شرایط خرید و فروش رمزارزهای استخراج شده توسط ماینرهای دارای مجوز ارائه کرده است. وی اظهار داشت که بر اساس مصوبه‌ی هیات وزیران که اخیراً اصلاحاتی نیز بر روی آن انجام شده است، ماینرهای دارای مجوز استخراج رمزارز امکان استفاده از این دارایی‌ها برای واردات کالا را خواهند داشت.

“رئیس بانک مرکزی اظهار داشت که ماینرهای مجاز قادر خواهند بود با استفاده از صرافی‌هایی که فهرست آن‌ها در آینده اعلام خواهد شد از رمزارزهای استخراج شده برای واردات کالا به کشور استفاده کنند.”

 

اگرچه بانک مرکزی بیت کوین و دیگر رمزارزها را به عنوان ابزار مبادلات به رسمیت نمی‌شناسد اما اظهارات همتی در حقیقت نشان می‌دهد که بانک مرکزی استفاده از بیت کوین به عنوان ابزار مبادلات را به رسمیت شناخته است.

امکان فروش رمزارز از طریق صرافی‌های مشخص

وی تاکید کرد که خرید و فروش رمزارز آزاد نخواهد شد و تنها ماینرهای مجاز قادر به فروش رمزارزهای استخراج شده به صرافی‌ها خواهند بود. بر اساس اظهارات وی حتی امکان مبادلات رمزارز در میان ماینرها نیز وجود ندارد و ماینرهای دارای مجوز باید از طریق صرافی‌های مشخصی رمزارزهای خودشان را برای واردات کالا مورد استفاده قرار دهند.

بر اساس گزارش کوینیت، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تدوین طرح «قانونمند‌سازی رمزارزها و ماینینگ» در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود. در این طرح پیشنهاد شده بود تا از رمزارزهای استخراج شده برای تامین بخشی از نیاز‌های واردات کالا به کشور استفاده شود.

 

منبع:www.coinit.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *