بخشی از گره‌های شبکه‌ی استلار به خاموشی فرو رفته‌اند

گره‌های تاییدکننده‌ی بنیاد توسعه‌ی استلار(SDF) از شب گذشته دچار اختلال شده و دیگر توانایی فعالیت در شبکه را ندارند

نکات برگزیده مطلب
 • شب گذشته گزارشاتی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی گره‌های تایید کننده‌ی بنیاد توسعه‌ی استلار(SDF-سازمانی که روند توسعه در شبکه‌ی استلار را حمایت می‌کند) از کار افتاده و دیگر توان فعالیت در شبکه را ندارند. حال بنیاد استلار با انتشار بیانیه‌ای به تایید این اخبار پرداخته و اعلام نموده که تنها گره‌های SDF غیرفعال هستند و مابقی گره‌ها به صورت عادی به کار خود ادامه می‌دهند. برهمین اساس برخی صرافی‌های رمزارزی اعلام کرده‌اند که تا زمانی که بنیاد توسعه‌ی استلار بتواند این مسئله را برطرف کند، روند مبادله‌ی رمزارز استلار(XLM) را غیرفعال کرده و اجازه‌ی برداشت به کاربران خود را نخواهند داد.
 • استلار خاموش شد

  طبق بیانیه‌ای که توسط بنیاد توسعه‌ی استلار(SDF سازمانی که روند توسعه در شبکه‌ی استلار را حمایت می‌کند) منتشر شده است، به نظر می‌رسد که گره‌های تایید‌کننده‌ی SDF از کار افتاده و دیگر هیچ تراکنشی در این بلاک‌چین پردازش نمی‌شود.

  براساس آنچه در بیانیه‌ی فوق آمده است، توقف فعالیت گره‌های شبکه‌ی استلار از ساعت ۱ بامداد آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در بخشی از این بیانیه آمده است که «نسخه‌ی عمومی API هورایزون نیز به صورت موقت از کار افتاده است. با این حال، شبکه‌ی استلا‌ر همچنان آنلاین است».

 • توسعه‌دهندگان این شبکه اعلام کرده‌اند که به دنبال رفع مشکل و راه‌اندازی مجدد گره‌ها هستند، با این حال اصرار می‌کنند که علی‌رغم غیرفعال شدن گره‌های SDF، شبکه همچنان فعال است.استلار Stellar گره‌های تایید کننده

  در بخش دیگری از این بیانیه توضیح داده شده که «از آنجا که شبکه‌ی استلار غیرمتمرکز می‌باشد، بخش قابل توجهی از گره‌های تایید‌کننده‌ی شبکه‌ی استلار همچنین در حال فعالیت هستند و شبکه روند پردازش تراکنش‌ها را بدون مشکل ادامه می‌دهد. خود شبکه از کار نیوفتاده است. علاوه بر این، هرکسی که به جای تکیه بر نسخه‌ی عمومی گره‌های SDF یک نمونه از هورایزن را به صورت شخصی راه‌اندازی کرده است، همچنان می‌تواند از API برای ارسال تراکنش و جابجایی داده‌ها استفاده کند».

  برخی گره‌ها غیرفعال هستند

  گره‌ی تایید کننده به رایانه‌هایی گفته می‌شود که نرم‌افزار شبکه را راه‌اندازی کرده و به شبکه متصل هستند. به طور کلی، هرچه گره‌های یک شبکه پراکنده‌تر باشند، شبکه ایمن‌تر خواهد بود زیرا شبکه می‌تواند در این حالت علی‌رغم غیرفعال شدن تعدادی از گره‌ها، همچنان به کار خود ادامه دهد.

  گرچه بنیاد توسعه‌ی استلار گره‌های مخصوص خود را دارد، اما شرکت‌های پردازش پرداخت همکار از جمله کوین‌کیو‌وست(COINQVEST)، وایرکس(Wirex) و ساتوشی پی(SatoshiPay) نیز گره‌های متصل به شبکه‌ی استلار دارند. به گزارش سایت استلاربیت(StellarBeat)، گره‌های مربوط به شرکت‌های فوق‌الذکر همگی فعال بوده و به کار خود ادامه می‌دهند.

  استلار Stellar گره‌های تایید کننده
  گره‌های قرمز رنگ غیرفعال هستند

  با این حال به نظر می‌رسد که سایر گره‌ها(به عبارتی گره‌هایی که بر AIP هورایزن استلار متکی هستند) در حال حاضر خاموش بوده و فعالیتی ندارند. طبق گزارشات استلاربیت، در حال حاضر شبکه تنها ۲۱ گره‌ی تایید‌کننده‌ی فعال در اختیار دارد.

  تا زمانی که بنیاد توسعه‌ی استلار بتواند این مسئله را برطرف کند، صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز با دقت به مانیتورینگ و کنترل وضعیت شبکه ادامه خواهند داد. به عنوان مثال صرافی مبادله‌ی رمزارز بیت‌استامپ(Bitstamp) ساعاتی قبل گزارش داد که فرآیند برداشت رمزارزهای استلار(XLM) را متوقف کرده است. صرافی کوین‌بیس(Coinbase) نیز اعلام نموده که در حال پیگیری و بررسی این وضعیت می‌باشد.

  لازم به ذکر است که رمزارز استلار در حال حاضر از لحاظ سرمایه‌ی در حال گردش(MarketCap) رتبه‌ی دوازدهم بازار را در اختیار داشته و بالغ بر ۲۶ میلیارد دلار سرمایه‌ی تحت مدیریت دارد. هدف اصلی شبکه‌ی استلار ایجاد ارتباط بین شبکه‌ی بانکی سراسر جهان و ارائه‌ی دسترسی به سیستم‌های پرداخت کارآمدتر به آن‌هاست.

  نظر شما در رابطه با وضعیت فعلی شبکه‌ی استلار و خاموشی بخشی از این شبکه چیست؟ چه عامل یا عواملی باعث ایجاد این اختلال شدید در فعالیت گره‌های SDF شده است؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

 • منبع:coinit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *