برای اولین بار در جهان، سهام یک صرافی رمزارزی در بازار بورس عرضه می‌شود

صرافی بزرگ کوین‌بیس قرار است به صورت کاملاً قانونی در بازار بورس نزدک(Nasdaq) لیست شده و حجم قابل توجهی سهام را به صورت عمومی عرضه کند

نکات برگزیده مطلب
 • صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز که در خاک ایالات متحده فعالیت دارند غالباً تحت نظارت شدید بوده و با مشکلات عدیده‌ای همچون مقررات سخت‌گیرانه دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد که صرافی بزرگ کوین‌بیس(Coinbase) توانسته اعتماد کمیسیون بورس و اوراق بهادار(SEC) را به سمت خود جلب کرده و جواز فعالیت قانونی در بازار بورس نزدک را دریافت کند. گزارشات منتشر شده حاکی از آن است که طی روزهای آینده سهام صرافی کوین‌بیس به صورت مستقیم در بازار بورس نزدک عرضه خواهد شد.
 • کوین‌بیس در نزدک

  پس از ماه‌ها انتظار و عدم قطعیت، سرانجام گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد صرافی مبادله‌ی رمزارز کوین‌بیس(Coinbase) توانسته چراغ سبز را از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) دریافت کرده تا سهام خود را در بازار نزدک(Nasdaq) عرضه کند.

  از زمان ثبت اولین پیشنهاد عمومی(IPO) در ماه دسامبر گذشته، این صرافی بزرگ شناخته شده تصمیم گرفت تصمیم گرفت از تاریخ ۱۴ام آوریل به صورت مستقیم اولین معاملات خود در بازار سهام را انجام دهد.

 • nasdaq

  نظارت دقیق چه شد؟

  تنها چند روز قبل بود که صرافی بزرگ کوین‌بیس اعلام کرد که برت ردفرن(Brett Redfearn) یکی از مدیران سابق کمیسیون SEC قرار است جایگاه ریاست بخش تجارت در بازار سرمایه‌ را برعهده بگیرد. اخبار مربوط به استخدام آقای ردفرن درحالی منتشر شد که نظر قانون‌گذاران و تنظیم کنندگان حوزه‌ی اقتصاد و فرآیند‌های مالی به سمت بازار رمزارز جلب شده بود.

  همزمان با عرضه‌ی عمومی سهام صرافی فوق‌الذکر، جنجال‌های گذشته در تاریخچه‌ی فعالیت آن نیز دوباره برجسته شده و بر سر زبان‌ها افتاده است. هفته‌ی گذشته بود که کمیسیون معاملات آتی کالا(CFTC) صرافی بزرگ کوین‌بیس را به اتهام «ارائه‌ی بی‌پروا گزارشات دروغین، گمراه کننده یا نادرست در رابطه با دارایی‌های دیجیتال» بالغ بر ۶/۵ میلیون دلار جریمه کرد.

   

  آیا ارزش سهام کوین‌بیس توجیه شده است؟

  به نظر می‌رسد که ارزش این شرکت فعال در حوزه‌ی رمزارز پس از لیست شدن مستقیم در بازار سهام به رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. البته بخش قابل توجهی از این رقم به لطف رشد ناگهانی سطح خدمات و استقبال از آن‌ها بدست آمده است.

  صرافی کوین‌بیس در سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۱/۳ میلیارد دلار درآمد ناخالص، و همچنین ۵۲۷/۴ میلیون دلار درآمد تعدیل شده داشته است؛ ارقامی که به ترتیب رشد ۲۴۰ و ۲۲۰۰ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهند. این درحالیست که پایگاه کاربری این پلت‌فرم نیز از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ رشد چشم‌گیر داشته و از ۱۳ هزار نفر به ۴۳ میلیون نفر افزایش یافته است.

  صرافی کوین‌بیس با ارائه‌ی پرونده‌ی اصلاح شده به کمیسیون SEC اظهار نموده که قصد دارد ۱۱۳/۹ سهم را از طریق عرضه‌ی عمومی به فروش برساند. این صرافی همچنین اعلام نموده که درآمد حاصل از فروش سهام قرار نیست در اختیار افراد ذینفع قرار بگیرد، بلکه برنامه‌ریزی شده تا «تمامی وجوه بدست آمده و سود حاصل از آن‌ها به عنوان هزینه‌ی تداوم فعالیت کوین‌بیس حفظ شوند».

  نظر شما در رابطه با لیست شدن یک صرافی مبادله‌ی رمزارز در بازار بورس نزدک چیست؟ آیا در آینده‌ای نه چندان دور شاهد گسترش فعالیت صرافی‌های رمزارزی به صورت کاملاً قانونی و پذیرش رمزارزها در جامعه خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

  منبع:coinit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *