بیت‌پی به دلیل ارائه‌ی خدمات رمزارزی به ایرانیان، جریمه شد

  • شرکت خدمات پرداخت بیت‌پی(BitPay) که به عنوان تسهیل کننده‌ی تراکنش‌های رمزارزی برای کسب و کارهای مختلف عمل کرده و امکان پذیرش دارایی‌های رمزارزی به عنوان روش پرداخت را میسر می‌سازد، اخیراً به دلیل ارائه‌ی خدمات به حوزه‌های قضائی تحت تحریم آمریکا، جریمه شده است. اداره‌ی کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا(OFAC) با انتشار گزارش اعلام نموده که شرکت خدمات پرداخت بی‌پی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ مجموعاً معادل ۱۲۹ هزار دلار تراکنش رمزارزی را در کشورهای تحت تحریم آمریکا پردازش کرده و بر همین اساس مشمول پرداخت ۵۰۷ هزار دلار جریمه‌ی نقدی و دریافت اخطار از مقامات قانونی آمریکا می‌شود.

بیت‌پی جریمه شد

شرکت خدمات پرداخت رمزارزی بیت‌پی(BitPay) امروز با انتشار بیانیه‌ای موافقت کرد تا مبلغ ۵۰۷ هزار دلار را به عنوان جریمه‌ی نقض تحریم‌های بین‌المللی به اداره‌ی کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا(OFAC) بپردازد.

طبق اعلامیه‌ی منتشر شده توسط دفتر OFAC، این آژانس نظارتی متوجه شده است که شرکت بیت‌پی به عنوان یک پورتال ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرداخت آنلاین در آتلانتا، بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ پرداخت‌های بین‌المللی برخی کشورهای تحت تحریم آمریکا از جمله کوبا، کره‌ی شمالی، ایران و سوریه را تسهیل کرده است.

این رویداد نشان داد که گرچه شبکه‌ی غیرمتمرکز کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) چیست؟

معرفی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال 1934 به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند.

به‌طور کلی شرکت‌ها و موسسات پیش از انتشار اوراق بهادار در تجارت بین‌المللی و فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران، ملزم به ثبت اوراق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند. شرکت‌های خدمات مالی همانند کارگزاران، شرکت‌های مشاوره‌ای و مدیران دارایی به همراه نمایندگان حرفه‌ای آن‌ها باید فعالیت‌های تجاری کسب و کار خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کنند. به عنوان مثال این آژانس مسئولیت تایید پیشنهاد اولیه‌ی سکه، صندوق‌های بیت کوین قابل مبادله در بورس و مبادلات رسمی بیت کوین را برعهده دارد.

وظیفه‌ی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و افراد در بازار‌های اوراق بهادار همانند مراکز مبادلات اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نمایندگی‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار از طریق وضع قوانین و مقررات، افشاء و به اشتراک گذاری داده‌های بازار، برای انجام منصفانه معاملات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تلاش می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا امکان دسترسی به اظهارات ثبت شده، گزارش‌های مالی منظم و دیگر داده‌های مرتبط با اوراق مالی را از طریق پایگاه داده‌ی خود که ادگار(EDGAR) نام‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد.

تاسیس SEC

در زمان سقوط بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 1929، اوراق بهاداری که توسط شرکت‌های آمریکایی منتشر شده بود، به سند‌های بی‌ارزشی تبدیل گشت. چرا‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران توسط اطلاعات اشتباه و گمراه کننده‌ای تصمیم‌گیری کرده بودند. کنگره‌ی آمریکا به منظور بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران قانون اوراق بهادار را در سال 1933 و قانون مبادلات اوراق بهادار را در سال 1934 تصویب کرد که در نهایت این قوانین موجب شکل‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گردید. در زمان تاسیس این سازمان، حصول اطمینان از صحت گزارش مالی شرکت‌ها و همچنین کسب اطمینان از برخورد صادقانه و رعایت انصاف از سوی کارگزاران، معامله‌گران و بورس‌های اوراق بهادار از وظایف اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌گردید.

ساختار SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توسط پنج کمیسیونر هدایت می‌شود. این اعضا توسط رئیس جمهور آمریکا و برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند، اگرچه امکان افزایش این مدت زمان(حداکثر 18 ماه) تا زمان تعیین کمیسیونر جدید وجود دارد. ریاست این سازمان نیز از میان پنج کمیسیونر انتخاب می‌شود. به منظور جلوگیری از وابستگی به احزاب سیاسی و بر اساس قوانین آمریکا، انتخاب بیش از 3 عضو از یک حزب امکان پذیر نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پنج بخش(شامل: بخش مالی، بخش اجرایی، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و بخش تحلیل ریسک و اقتصاد و در نهایت بخش بازار و معاملات) و 23 دفتر تشکیل شده است. اجرای قوانین اوراق بهادار، انتشار قوانین جدید، گزارش خطای موسسات مالی و هماهنگی قوانین با سایر بخش‌های دولت آمریکا است.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/securities-and-exchange-commission/” target=”_blank”>SEC) تا به امروز ده‌ها شرکت را به دلیل اجرای پروژه‌ی عرضه‌ی اولیه(