تفاوت کوین و توکن چیست؟

تفاوت کوین و توکن چیست؟

تفاوت کوین و توکن چیست؟ با ورود به  دنیای کریپتو، دامنه گسترده ای از اصطلاحات در برابر شما قرار می گیرد، که اغلب افراد این اصطلاحات را بجای هم استفاده می کنند. دو واژه کوین و توکن، می تواند منشا بسیاری از سردرگمی ها باشد، و افراد بسیاری از این دو بجای یکدیگر استفاده می کنند. در این مقاله به تعریف این دو اصطلاح و تفاوت های  آن ها، پرداخته می شود. برای دانستن مفاهیم دنیای ارز دیجیتال ، ابتدا رمز ارزها را به دو دسته تقسیم می کنیم وهر کدام را به صورت مجزا تعریف می کنیم.

 

تفاوت کوین و توکن
تصویر شماره 1 : تفاوت کوین و توکن چیست ؟

کوین ( coin) چیست؟

کوین ها ارز های رمز پایه ایی هستند که براساس بلاک چین اختصاصی خود ساخته شده اند. رمز ها در بلاک های  های موجود ساخته می شوند. در واقع اصطلاح کوین، به هر رمز ارزی که بلاک چین مستقل خودش را داشته باشد، اطلاق  می شود. بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال است که بلاک چین مخصوص خود را دارد.

کوین، با  سیاست پولی مطمئن  و ثابت  مانند پول فیزیکی برای ذخیره و پرداخت هزینه خدمات به کاربرده شود. در حال حاضر 888 کوین در جهان وجود دارد، که ((bit coin شناخته شده ترین آن ها می باشد. تعدادی از معروف ترین رمز ارز ها، لایت کوین و ریپل و مونرو هستند.

لایت کوین، به عنوان نمونه ای از کوین ها است که مبتنی بر پروتکل اصلی بیت کوین می باشد. در حالی که بعضی دیگر مانند ریپل و مونرو بر روی (block chain) فعالیت می کنند. نکته قابل توجه درمورد کوین ها این است که، عملکرد آن ها مانند پول است.

 

ویژگی های کوین چیست؟

  • قابلیت تعویض دارند

  • تقسیم پذیر هستند

  • قابل پذیرش هستند

  • قابلیت انتقال دارند

  • محدودیت عرضه دارند

  • اتصال به بلاک چین عمومی

  • قابلیت دریافت، ارسال و استخراج شدن

موارد استفاده کوین ها چه هستند؟

همانطور که در قسمت ویژگی های کوین گفته شد، عملکرد آن ها مانند پول است. برای مثال شما می توانید از این ارز ، برای انتقال پول و سایر خدمات ارزشی استفاده کنید. می توان آن را ذخیره سازی و سرمایه گذاری کرد. کوین ها، به عنوان یک واحد محسوب می شوند و کالاها براساس آن ها قیمت گذاری می شوند.

از (bit coin)، به عنوان معروف ترین کوین، می توان برای پرداخت های مجازی و در بعضی مواقع مکان های واقعی استفاده کرد. این ارز، برای مدت زیادی قابل نگهداری است و می شود آن را با چیز هایی با ارزش برابر معاوضه کرد.

 

آلت کوین (altcoin) چیست؟

ارز دیجیتال های زیادی با کارکرد ها و اهداف مختلفی وجود دارد.(altcoin) به تنهایی یک ارز نیست چرا که منظور از آلت کوین هرگونه کریپتویی که امکان جایگزینی بجای بیت کوین، را داشته باشد. آلت کوین ها، در صدد هستند تا محدودیت های( bit coin ) را پوشش دهی کنند.

این ارز ها برای موفقیت و همه گیر شدن در بازار ارز دیجیتال باید مزیت های ویژه ایی داشته  باشند. اولین (altcoin)، با نام (name coin)  در اوریل سال 2011، به دنیای کریپتو ها پیوست. (name coin)، این امکان را برای کاربران بوجود می اورد تا به وسیله دامنه های (bit) خود، ثبت نام کنند و استخراج انجام بدهند.

 

آلت کوین
تصویر شماره 2 : آلت کوین (altcoin) چیست؟

 

 

توکن چیست؟

توکن ها، بخشی منحصر به فرد از بازار ارز های  دیجیتال را اشغال می کنند. توکن ها، بلاک چین مخصوص خود را ندارند و بر روی پلت فرم های یک بلاک چین دیگر ایجاد می شوند.

توکن ها به عنوان سهم در یک پروژه در یک شرکت بکار برده شوند، یا اینکه دارایی های دیجیتال باشند.

به مثال زیر برای روشن شدن کاربرد توکن توجه کنید. برای مثال شما یک بلیت چرخ فلک دریک زمان ومکان خاص خریداری می کنید. از آن بلیت نمی توانید در رستوران، برای پرداخت صورت حساب غذا استفاده کنید. توکن دقیقا مانند آن بلیت خاص فقط برای یک پروژه خاص ارزش دارد.

 

ویژگی های توکن چیست؟

همانطور که می دانید برای ایجاد یک کوین، به کد جدید و یا تغییر کد قبلی نیاز دارید. ایجاد یک توکن خیلی ساده تر از کوین ها می باشد. برای ایجاد یک توکن، باید از یگ الگوی استاندارد استفاده کرد.

(Ethereum)، به عنوان اولین پلتفرمی که توانسته بود ایجاد توکن را آسان تر کند.

 

 

طبقه بندی انواع توکن ها

  1. توکن های امنیتی (security token): این نوع توکن ها عملکردی مشابه سهام و مشتقات آن را دارند. به صورت یک دارایی مشارکتی در جریان هستند.

  1. توکن های کاربردی (utility token): توکن های کاربردی را می توان ، به عنوان نوعی تخفیف و یا خدمات ویژه دسترسی کالا استفاده کرد.

  1. توکن های پرداختی: کریپتوکارنسی ها کارکردی مانند طلا و یورو دارند، و به طور مستقل و تحت حمایت هیچ دولتی نیستند.

 

 

منابع:

 

https://www.ledger.com/academy/crypto/what-is-the-difference-between-coins-and-tokens

https://www.khanesarmaye.com/difference-between-coin-and-token/#gref

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *