توسعه‌دهندگان بر علیه ماینرها: در شبکه‌ی اتریوم جنگ قدرت به راه افتاده است!

برنامه‌ریزی ماینرها برای نشان دادن مخالفت خود بر علیه پیشنهاد ای.آی.پی ۱۵۵۹(EIP-1559) موجب شده است تا توسعه‌دهندگان اتریوم، فرآیند انتقال از شبکه‌ی اتریوم۱ به شبکه‌ی اتریوم۲ را تسریع کنند

نکات برگزیده مطلب
 • انتشار خبر اعمال پیشنهاد ای.آی.پی ۱۵۵۹(EIP-1559) در بروزرسانی آتی شبکه‌ی اتریوم موجب شده است تا ماینرها موضع مخالف با اعمال این پیشنهاد را در پیش بگیرند و در همین راستا برای اجرای برنامه‌ی نمایش قدرت آماده شوند. با این وجود، توسعه‌دهندگان اتریوم که نمایش قدرت ماینرها را خطری برای اتریوم ارزیابی می‌کنند از سرعت بخشیدن به فرآیند انتقال شبکه‌ی اتریوم خبر داده‌اند.
 • توسعه‌دهندگان اتریوم در مقابل حملات ۵۱ درصد ماینرها

  توسعه‌دهندگان اتریوم اخیراً پیشنهاد بحث برانگیز بهبود ساختار شبکه‌ی اتریوم با نام ای.آی.پی ۱۵۵۹(EIP-1559) را ارائه کرده‌اند. این پیشنهاد در جهت مقابله با افزایش کارمزد ارسال تراکنش‌ها ارائه شده است که اخیراً مشکلاتی را برای فعالیت کاربران در این شبکه ایجاد کرده است.

  پیشنهاد ای.آی.پی ۱۵۵۹ که انتظار می‌رود در ماه جولای سال ۲۰۲۱ میلادی در زمان اجرای بروزرسانی لندن(London) در شبکه‌ی اتریوم۱ اعمال گردد، کارمزد ارسال تراکنش‌ها را از پاداش پرداختی به ماینرها حذف می‌کند و در نتیجه پس از اعمال این پیشنهاد ماینرها تنها پاداش استخراج هر بلاک را به عنوان مشوق دریافت خواهند کرد و کارمزد ارسال تراکنش‌ها سوزانده خواهد شد.

 • سوزانده شدن کارمزد ارسال تراکنش‌ها موجب می‌گردد تا بخشی از رمزارزهای منتشر شده از شبکه حذف گردد و در نتیجه همزمان با افزایش فعالیت کاربران در این شبکه تعداد رمزارزهای در گردش کاهش خواهد یافت.حذف بخشی از پاداش استخراج اتریوم که هم‌اکنون پاداش کشف هر بلاک و کارمزد تراکنش‌های ارسالی را شامل می‌گردد. موجب شده است تا گروهی از ماینرها تصمیم بگیرند در روز یکم آوریل برنامه‌ی نمایش قدرت را اجرا کنند؛ یعنی این دسته از ماینرها در روز اول آوریل قدرت پردازشی(هش‌ریت) خودشان را به استخر‌های مخالف با اجرای پیشنهاد ای.آی.پی ۱۵۵۹ هدایت خواهند کرد.

  سرعت بخشیدن به فرآیند انتقال شبکه‌ی اتریوم

  گروهی از صاحبنظران معتقدند که برنامه‌ی نمایشی ماینرها ممکن است امنیت شبکه‌ی اتریوم را تهدید کند. اگرچه ماینرهای مخالف با اجرای پیشنهاد ای.آی.پی ۱۵۵۹ قصد ندارند به شبکه‌ی اتریوم حمله کنند و تنها قصد دارند تا در برابر اجرای آن قدرت‌نمایی کنند، ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)؛ خالق اتریوم و دیگر توسعه‌دهندگان اتریوم در سندی از برنامه‌ریزی برای سرعت بخشیدن به فرآیند ترکیب دو شبکه‌ی اتریوم۱ و اتریوم۲  برای مقابله با حملات ۵۱ درصد خبر داده‌اند. بوترین اظهار داشت:

  هدف سند منتشر شده، ارائه‌ی روشی است که بتوان به سادگی و با تغییرات اندک شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام و زنجیره‌ی بیکن را با یکدیگر ترکیب کرد.Vitalik Buterin

  وی معتقد است که این حرکت انتقال به شبکه‌ی اتریوم۲ را سرعت می‌بخشد. ویتالیک در این سند مطالبی را در رابطه با ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند انتقال از شبکه‌ی اتریوم۱ که بر پایه‌ی الگوریتم اثبات کار راه‌اندازی شده است، به شبکه‌ی اتریوم۲ که بر پایه‌ی الگوریتم اثبات سهام خواهد شد، ارائه کرده است. جیمز بیکر(James Baker)؛ یکی از نویسندگان وب‌سایت استیتوس(Status) در مقاله‌ای اظهار داشت:

  جامعه‌ی اتریوم همانند چرخ‌‌دهنده‌های ساعت و تحت هدایت ویتالیک بوترین، برای مقابله با حملات احتمالی ۵۱ درصد سازماندهی شده‌اند.James Baker

  ماینرها قدرت کافی برای اجرای حملات ۵۱ درصد را در اختیار دارند

  چهارچوبی که ویتالیک در سند منتشر شده توصیف کرده است، در حقیقت مسیر توسعه‌ی اتریوم۲ را هموارتر می‌سازد. بیکر معتقد است که مخالفان اجرای ای.آی.پی ۱۵۵۹ از نظر فنی قدرت کافی برای اجرای حملات ۵۱ درصد را در اختیار دارند.

  شبکه‌ی اتریوم در طول چند سال گذشته به بستری فعالیت تعداد زیادی از سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(دیفای) و توکن‌های غیرقابل معاوضه(NFTs) تبدیل شده است. با این وجود، گسترش شبکه‌ی اتریوم موجب افزایش کارمزد ارسال تراکنش در این شبکه شده است. اما به‌نظر می‌رسد که حذف ماینرها از آینده‌ی شبکه‌ی اتریوم با مخالفت گسترده‌ای مواجه شده است.

  نظر شما نسبت به نتیجه‌ی نبرد ماینرهای شبکه‌ی اتریوم با توسعه‌دهندگان چیست؟ آیا توسعه‌دهندگان در نهایت تسلیم خواسته‌های ماینرها خواهند شد و یا با سرعت بخشیدن به فرآیند انتقال خواسته‌های ماینرهای اتریوم را نادیده خواهند گرفت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

 • منبع:COINIT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *