جی‌پی‌مورگان راهی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار رمزارز ارائه کرد

نکات برگزیده مطلب

  • بانک بزرگ جی‌پی‌مورگان(JPMorgan) به تازگی از یک سبد سرمایه‌گذاری و ابزار بدهی رونمایی کرده است که بخش قابل توجهی از آن به سهام شرکت‌های فعال حوزه‌ی رمزارز از جمله مایکرواستراتژی و اسکوئر تخصیص داده شده است. این ابزار به نوعی یک سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار رمزارزها به شمار می‌آید، زیرا میزان پرداخت سود آن براساس عملکرد سهام شرکت‌های حوزه‌ی رمزارز محاسبه خواهد شد. شاید بتوان گفت که این ابزار مالی جدید به نوعی نشان دهنده‌ی تمایل سرمایه‌گذاران سازمانی برای حضور غیرمستقیم در دنیای دارایی‌های رمزارزی می‌باشد، زیرا تنها در صورت وجود تقاضا برای یک محصول مالی بانک‌های بزرگ زحمت معرفی و عرضه‌ی آن را به خود می‌دهند.

ابزار غیرمستقیم رمزارزی

طبق اسنادی که بانک بزرگ جی پی مورگان(JPMorgan) در اختیار کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) قرار داده است، این بانک آمریکایی یک ابزار بدهی جدید طراحی کرده است که خریداران آن به صورت مستقیم با سهام شرکت‌های فعال در حوزه‌ی رمزارز سروکار خواهند داشت.

سبد مواجهه با دارایی‌های رمزارزی بانک جی‌پی‌نورگان به عنوان «سبدی با توازن نابرابر متشکل از ۱۱ منبع مرجع شرکت‌های لیست شده در بازار سهام ایالات متحده» توصیف شده و قرار است به طور مستقیم و یا غیرمستقیم سرمایه‌گذاران را به بازار رمزارزها مرتبط سازد.

گفته می‌شود که نزدیک به ۲۰ درصد این سبد مالی به سهام شرکت مایکرواستراتژی(MicroStrategy یک شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های مالی که در ترازنامه‌ی خود بالغ بر ۹۱ هزار واحد رمزارز BTC دارد) تخصیص داده شده است. علاوه بر این ابزار مذکور به سهام شرکت اسکوئر(حدود ۱۸ درصد) و شرکت رایوت بلاک‌چین(حدود ۱۵ درصد) نیز تخصیص داده شده است. این دو شرکت به طور فعال در صنعت رمزارزها حضور داشته و تعداد قابل توجهی رمزارز بیت کوین خریداری کرده‌اند. دو شرکت تولید کننده‌ی سخت‌افزارهای رایانه‌ای انویدیا و شرکت خدمات مالی پی‌پل نیز هر کدام ۱۵ درصد از این سبد را تشکیل می‌دهند.

یک سبد فناوری

در این سبد همچنین سهام شرکت‌های بزرگ دیگری همچون ای.ام.دی(AMD شرکت پیشرو در زمینه‌ی تولید سخت‌افزارهای نیمه‌هادی و محاسباتی)، صرافی بین قاره‌ای(IE)، پلت‌فرم اوراستاک(Overstock) و شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری سیلورگیت(Silvergate Capital) نیز گنجانده شده است.

در اعلامیه‌ی منتشر شده در رابطه با این ابزار مالی جدید آمده است:

“میزان پذیرش سهام شرکت‌های مختلف در این سبد سرمایه‌گذاری تا حدود براساس سطح قرار گرفتن شرکت‌ها در بازار بیت کوین، همبستگی با این رمزارز و میزان نقدینگی آن‌ها تعیین شده است.”

بانک جی‌پی‌مورگان همچنین اعلام نموده که پرداخت سود براساس عملکرد شرکت‌های موجود در این سبد مالی صورت خواهد گرفت؛ درحالیکه حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این ابزار جدید هزار دلار با تاریخ سررسید ماه می ۲۰۲۲ اعلام شده است.

سرمایه‌گذاران به سمت بازار رمزارز می‌آیند

این محصول جدید بانک آمریکایی جی‌پی‌مورگان درواقع یکی از راه‌های دسترسی سرمایه‌گذاران سازمانی به بازار دارایی‌های رمزارزی است.

سرمایه‌ی موجود در وال‌استریت در حال حاضر به سمت بازار دارایی‌های دیجیتال سرازیر شده و این مبحث تا حدود زیادی می‌تواند توضیح دهنده‌ی حمایت قوی و قاطع قیمت بیت کوین طی روزهای گذشته باشد. این دارایی رمزارزی روز سه‌شنبه توانست با عبور از مرز ۵۵ هزار دلار یک رکورد جدید را به ثبت برساند.

در حال حاضر می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران سنتی بازارهای مالی اشتیاق زیادی برای حضور در دنیای دارایی‌های دیجیتال دارند، زیرا صندوق سرمایه‌گذاری قابل مبادله‌ی بیت کوین(ETF) که چندی قبل در کانادا راه‌اندازی شد، با استقبال گسترده مواجه گردید. این صندوق ETF کانادایی طی یک ماه ابتدایی فعالیت خود بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار گردش سرمایه داشت.

منبع:www.coinit.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *