حتی پرونده‌ی کمیسیون SEC هم مانع رشد ریپل نشد

 • طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، شرکت ریپل(Ripple) به عنوان عرضه کننده‌ی رمزارزهای XRP در حال حاضر درگیر یک پروند‌ه‌ی قضائی در آمریکاست. در این پرونده که به درخواست کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) تشکیل شده است، گفته شده این شرکت و مدیران اجرایی آن طی سالیان گذشته با فروش اوراق بهادار غیرقانونی و ثبت نشده بالغ بر ۱/۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. اخبار مربوط به تشکیل پرونده علیه این شرکت باعث شد تا قیمت XRP سقوط چشم‌گیر پیدا کرده و تعدادی از صرافی‌های بزرگ این رمزارز را از لیست مبادلات خود حذف کنند؛ با این حال به نظر می‌رسد که علی‌رغم مشکلات پیش آمده برای این شرکت، کسب و کار ریپل در مناطق دیگر جهان همچنان روند رشد خود را حفظ کرده است.

ریپل می‌تازد

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، شرکت ریپل در حال حاضر با یک دادخواست ۱/۳ میلیارد دلاری از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) چیست؟

آشنایی با مفهوم پیشنهاد اولیه‌ی سکه

پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) روشی برای تامین سرمایه‌ی پروژه‌های رمزارزی با استفاده از رمزارزهایی همانند بیت کوین، اتر و یا ارزهای فیات است. تامین سرمایه معمولا از طریق برگزاری ICO با پیشنهاد دریافت توکن در ازای تامین سرمایه اجرا می‌شود.

یک پروژه و یا شرکت با انتشار نقشه‌ی اولیه(وایت‌پیپر) اهداف خود را از برگزاری پیشنهاد اولیه‌ی سکه مشخص می‌کند. نقشه‌ی اولیه با ارائه‌ی اطلاعاتی در زمینه‌ی ساختار پروژه، اهداف پروژه، میزان سرمایه‌ی مورد نیاز در زمان برگزاری ICO و اطلاعات دیگر در جلب مشارکت سرمایه‌گذاران تلاش می‌کند. سرمایه‌گذاران در برابر سرمایه‌گذاری و شرکت در ICO توکن دریافت می‌کنند. اغلب توکن‌ها در پلتفرم‌ برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApp) توزیع می‌شوند.

تاریخچه

تاریخچه‌ی پیشنهاد اولیه‌ی سکه از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود، در این مقطع زمانی مسترکوین(MasterCoin) که یک ارز دیجیتالی و پروتکل ارتباطی است، با برگزاری ICO معادل ارزش ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. سپس پیشنهاد اولیه‌ی سکه‌ی اتریوم با فاصله‌ی زمانی کم توانست به ارزش ۱۸ میلیون دلار جمع آوری کند.

از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ اجرای ICO نیز گسترش یافت اما در سال ۲۰۱۷ ارائه‌ی آن شدت گرفت، به‌طوری که ۸۷۵ ICO در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است(۳۰ برابر تعداد پیشنهاد اولیه‌ی اجرا شده در سال ۲۰۱۶). روند اشاره شده در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و بیش از ۱۲۰۰ ICO در این سال برگزار گردید، در نتیجه پروژه‌های رمزارزی توانستند به ارزش ۷.۸۵ میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کنند.

بزرگترین پیشنهاد اولیه‌ی سکه توسط پروژه‌ی رمزارزی EOS اجرا شده است که در نتیجه‌ ۴ میلیارد دلار سرمایه در طی چند مرحله(از سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸) جمع‌آوری شده است.

مزایای پیشنهاد اولیه‌ی سکه

مزایای ICO برای سرمایه‌گذاران

پیشنهاد اولیه‌ی سکه ممکن است مزایای مختلفی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. این مزایا عبارتند از:

 • فرصت به‌دست آوردن رمزارز جدید و به قیمت پایین به امید کسب بازدهی بالا در آینده(همانند خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۱).
 • برگزاری ICO ممکن است مزایای بیشتری همانند سود حاصل از توزیع مجدد یا امتیاز‌های دسترسی ویژه به محصولات و خدمات مرتبط با پروژه را به سرمایه‌گذار ارائه کند.
 • ایجاد امکان حمایت از پروژه‌ها و تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی محبوب

مزایای ICO برای توزیع‌کنندگان توکن‌ها

 • امکان دسترسی سریع‌تر به منابع مالی در حالی که با محدودیت‌های کمتری از سوی نهاد‌های قانون‌گذاری مواجه خواهند بود.
 • تامین سرمایه همراه با رعایت انصاف و برابری در میان سرمایه‌گذاران.
 • فرصت خلق و آزمایش مدل‌های نو‌آورانه‌ی تجاری غیرمتمرکز.
 • گردآوری پایگاه اولیه‌ از کاربرانی که خواهان آزمایش محصولات اولیه‌ی پروژه‌ی رمزارزی هستند.

ریسک‌های مرتبط با برگزاری ICO

پیشنهاد اولیه‌ی سکه همانطور که فرآیند تامین سرمایه را برای پروژه‌های رمزارزی تسهیل می‌کند، ریسک‌های متعددی را نیز به همراه دارد.

 • معمولا ICO توسط تیم‌های نسبتا بی‌تجربه و بدون ارائه‌ی هیچ ضمانتی در تحقق وعده‌های ارائه شده راه‌اندازی می‌شود.
 • معمولا پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه توسط سیستم‌های قانون‌گذاری نظارت و پشتیبانی نمی‌شود، در نتیجه هیچ ضمانتی برای بازگشت سرمایه وجود ندارد.
 • معمولا پروژه‌هایی که توسط ICO سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جمع‌آوری می‌کنند، نسبت به توسعه و پیشرفت پروژه از شفافیت اندکی برخوردارند.
 • ریسک‌های مرتبط با کلاهبرداری و یا طرح‌های افزایش و کاهش قیمت توکن‌ها به‌طور مصنوعی وجود دارد.

در این مقطع زمانی ارائه‌کنندگان پیشنهاد اولیه‌ی سکه با ریسک‌های مختلفی مواجه‌اند، این خطرات عبارتند از:

 • قوانین نامشخص و مبهم در این حوزه که ممکن است آن‌ها را با خطر جریمه و یا مجازات مواجه کند.
 • جمع‌آوری منابع مالی ناپایدار که از نوسانات قیمت رمزارزها ناشی می‌شود.
 • معمولا اطلاعات اندکی نسبت به مالکان و سرمایه‌گذاران توکن‌های ارائه شده در پیشنهاد اولیه‌ی سکه در دسترس قرار دارد.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-an-ico/” target=”_blank”>ICO این شرکت بدست آمده است، اخیراً اعلام نموده که علی‌رغم مشکلات پیش آمده برای شرکت ریپل و خودداری صرافی‌های بزرگ از ادامه همکاری، کسب و کار این شرکت در مناطقی همچون ژاپن پیشرفت چشم‌گیر داشته و رونق گرفته است.

وی در بخش‌هایی از صحبت‌ها خود اظهار داشت که:

این دادخواست مانع فعالیت ما در ایالات متحده شده است، اما واقعاً نتوانسته بر روی کسب و کار ما در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه داشته باشد. ما توانسته‌ایم در منطقه‌ی آسیا و کشور ژاپن پیشرفت چشم‌گیر داشته باشیم زیرا در این مناطق از جهان شاهد شفافیت قانونی و نظارتی هستیم. Brad Garlinghouse

ریپل در ۲۰۰ صرافی حضور فعال دارد

منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه یک کریدور اصلی کسب و کار برای شرکت ریپل به شمار می‌آید و این شرکت به عنوان یک راه‌حل جابجایی ارزش در منطقه توانسته نتایج چشم‌گیری را کسب کند. به عنوان مثال چندی قبل شرکت ریپل یک قرارداد سرمایه‌گذاری و توسعه با موسسه‌ی خدمات مالی اس‌بی‌آی(SBI Holdings) منعقد کرد تا یک بخش به نام اس‌بی‌آی ریپل(SBI Ripple به عنوان شرکتی با هدف تسهیل پرداخت‌های صورت گرفته توسط شرکت ریپل) را ایجاد کند.

آقای گارلینگهوس همچنین فاش کرد که شرکت ریپل از زمان ارائه‌ی دادخواست کمیسیون