رالی صعودی ۲۰۲۱ بیت کوین به گذشته شباهت ندارد!

محدودیت انتشار بیت کوین روند صعودی آن را تضمین می‌کند

همانطور که می‌دانیم انتشار رمزارز بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است و علاوه بر آن در تناوب زمانی هر چهار سال یکبار، اجرای رویداد Block Reward Halving چیست؟

Block Reward Halving” یا «نصف‌ شدن پاداش بلاک» برای استخراج کنندگان اتفاقی است که در یک رمزارز با ویژگی ضدتورمی اتفاق می‌افتد.

منظور از رمزارز ضدتورمی، رمزارزی است که تعداد واحدهای تولید آن به مرور زمان کاهش می‌یابد و بر اساس ویژگی‌های زبان برنامه‌نویسی آن، در زمان خاصی به صفر می‌رسد و تولید آن متوقف می‌شود.

📝برای درک بهتر این موضوع، مثال بیت‌کوین را بررسی می‌کنیم:
زبان برنامه‌نویسی بیت‌کوین ++C می‌باشد؛ با محاسبه‌ی هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، پاداش بلاک آن نصف می‌شود که در واقع معادل نصف‌شدن عرضه‌ی آن است و کل این زمان با در نظر گرفتن میانگین ثابت زمانی برای محاسبه‌ی هر بلاک که ۱۰ دقیقه می‌باشد، معادل ۴ سال طول خواهد کشید؛ یعنی هر ۴ سال میزان عرضه‌ی بیت‌کوین نصف خواهد شد و البته این روند احتمالاً تا سال ۲۱۳۶ ادامه می‌یابد و پس از آن با توجه به ویژگی‌های رُندکردن به پایین در زبان ++C، میزان تولید اجازه‌ی خرج‌کردن(Unspent) برای بیت‌کوین به صفر می‌رسد.

در واقع عامل اصلی ایجاد اثر ضدتورمی، همان نصف‌ شدن پاداش بلاک است که در برخی رمزارزها مانند اتریوم اثر ضدتورمی با یک نمودار لگاریتمی تنظیم می‌شود.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-block-reward-halving/” target=”_blank”>هالوینگ بیت کوین به شدت قیمت مبادلات این دارایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما مشاهده‌ی تاثیر‌گذاری اجرای رویداد هالوینگ سال‌ها طول می‌کشد.»

این شرکت در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین در آگوست ۲۰۲۱ میلادی به محدوده‌ی ۱۱۵,۲۱۲ دلار خواهد رسید.

انتشار رمزارز در شبکه‌ی بیت کوین دقیقاً در نقطه‌ی مقابل سیاست کاهش کمی بانک‌های مرکزی برای انتشار ارزهای دولتی قرار دارد. هم‌اکنون در طول بازه‌ی زمانی ده دقیقه(متوسط زمان استخراج هر بلاک در شبکه‌ی بیت کوین) ۶/۲۵ واحد رمزارز بیت کوین منتشر می‌گردد و برخلاف سازمان‌های متمرکز مالی، هیچ فردی قادر به تغییر پروتکل بیت کوین نیست.

تاثیر رویداد هالوینگ بر قیمت بیت‌کوین

بر همین اساس، برآورد شده است که تا سال ۲۱۴۰ میلادی(زمان مورد انتظار برای استخراج تمامی ۲۱ میلیون واحد رمزارز بیت کوین و صفر شدن پاداش استخراج هر بلاک) فرآیند هالوینگ ادامه خواهد یافت. نرخ انتشار بیت کوین و توزیع رمزارزها بر اساس قواعد ریاضی و به‌طور شفافی ایجاد شده است و در نتیجه امکان پیش‌بینی تغییرات این شبکه فرآهم می‌گردد. خالق بیت کوین در هشتم ژانویه‌ی سال ۲۰۰۹ میلادی اظهار داشت:

در نهایت ۲۱ میلیون واحد بیت کوین منتشر خواهد شد. رمزارزها در زمان کشف هر بلاک توسط پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) چیست؟

آشنایی با مفهوم پیشنهاد اولیه‌ی سکه

پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) روشی برای تامین سرمایه‌ی پروژه‌های رمزارزی با استفاده از رمزارزهایی همانند بیت کوین، اتر و یا ارزهای فیات است. تامین سرمایه معمولا از طریق برگزاری ICO با پیشنهاد دریافت توکن در ازای تامین سرمایه اجرا می‌شود.

یک پروژه و یا شرکت با انتشار نقشه‌ی اولیه(وایت‌پیپر) اهداف خود را از برگزاری پیشنهاد اولیه‌ی سکه مشخص می‌کند. نقشه‌ی اولیه با ارائه‌ی اطلاعاتی در زمینه‌ی ساختار پروژه، اهداف پروژه، میزان سرمایه‌ی مورد نیاز در زمان برگزاری ICO و اطلاعات دیگر در جلب مشارکت سرمایه‌گذاران تلاش می‌کند. سرمایه‌گذاران در برابر سرمایه‌گذاری و شرکت در ICO توکن دریافت می‌کنند. اغلب توکن‌ها در پلتفرم‌ برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApp) توزیع می‌شوند.

تاریخچه

تاریخچه‌ی پیشنهاد اولیه‌ی سکه از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود، در این مقطع زمانی مسترکوین(MasterCoin) که یک ارز دیجیتالی و پروتکل ارتباطی است، با برگزاری ICO معادل ارزش ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. سپس پیشنهاد اولیه‌ی سکه‌ی اتریوم با فاصله‌ی زمانی کم توانست به ارزش ۱۸ میلیون دلار جمع آوری کند.

از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ اجرای ICO نیز گسترش یافت اما در سال ۲۰۱۷ ارائه‌ی آن شدت گرفت، به‌طوری که ۸۷۵ ICO در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است(۳۰ برابر تعداد پیشنهاد اولیه‌ی اجرا شده در سال ۲۰۱۶). روند اشاره شده در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و بیش از ۱۲۰۰ ICO در این سال برگزار گردید، در نتیجه پروژه‌های رمزارزی توانستند به ارزش ۷.۸۵ میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کنند.

بزرگترین پیشنهاد اولیه‌ی سکه توسط پروژه‌ی رمزارزی EOS اجرا شده است که در نتیجه‌ ۴ میلیارد دلار سرمایه در طی چند مرحله(از سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸) جمع‌آوری شده است.

مزایای پیشنهاد اولیه‌ی سکه

مزایای ICO برای سرمایه‌گذاران

پیشنهاد اولیه‌ی سکه ممکن است مزایای مختلفی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. این مزایا عبارتند از:

 • فرصت به‌دست آوردن رمزارز جدید و به قیمت پایین به امید کسب بازدهی بالا در آینده(همانند خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۱).
 • برگزاری ICO ممکن است مزایای بیشتری همانند سود حاصل از توزیع مجدد یا امتیاز‌های دسترسی ویژه به محصولات و خدمات مرتبط با پروژه را به سرمایه‌گذار ارائه کند.
 • ایجاد امکان حمایت از پروژه‌ها و تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی محبوب

مزایای ICO برای توزیع‌کنندگان توکن‌ها

 • امکان دسترسی سریع‌تر به منابع مالی در حالی که با محدودیت‌های کمتری از سوی نهاد‌های قانون‌گذاری مواجه خواهند بود.
 • تامین سرمایه همراه با رعایت انصاف و برابری در میان سرمایه‌گذاران.
 • فرصت خلق و آزمایش مدل‌های نو‌آورانه‌ی تجاری غیرمتمرکز.
 • گردآوری پایگاه اولیه‌ از کاربرانی که خواهان آزمایش محصولات اولیه‌ی پروژه‌ی رمزارزی هستند.

ریسک‌های مرتبط با برگزاری ICO

پیشنهاد اولیه‌ی سکه همانطور که فرآیند تامین سرمایه را برای پروژه‌های رمزارزی تسهیل می‌کند، ریسک‌های متعددی را نیز به همراه دارد.

 • معمولا ICO توسط تیم‌های نسبتا بی‌تجربه و بدون ارائه‌ی هیچ ضمانتی در تحقق وعده‌های ارائه شده راه‌اندازی می‌شود.
 • معمولا پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه توسط سیستم‌های قانون‌گذاری نظارت و پشتیبانی نمی‌شود، در نتیجه هیچ ضمانتی برای بازگشت سرمایه وجود ندارد.
 • معمولا پروژه‌هایی که توسط ICO سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جمع‌آوری می‌کنند، نسبت به توسعه و پیشرفت پروژه از شفافیت اندکی برخوردارند.
 • ریسک‌های مرتبط با کلاهبرداری و یا طرح‌های افزایش و کاهش قیمت توکن‌ها به‌طور مصنوعی وجود دارد.

در این مقطع زمانی ارائه‌کنندگان پیشنهاد اولیه‌ی سکه با ریسک‌های مختلفی مواجه‌اند، این خطرات عبارتند از:

 • قوانین نامشخص و مبهم در این حوزه که ممکن است آن‌ها را با خطر جریمه و یا مجازات مواجه کند.
 • جمع‌آوری منابع مالی ناپایدار که از نوسانات قیمت رمزارزها ناشی می‌شود.
 • معمولا اطلاعات اندکی نسبت به مالکان و سرمایه‌گذاران توکن‌های ارائه شده در پیشنهاد اولیه‌ی سکه در دسترس قرار دارد.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-an-ico/” target=”_blank”>ICO) شکل گرفته بود، عوامل متعددی در شکل‌گیری پدیده‌ی هجوم مردم به پروژه‌های ای.سی.او نقش داشته‌اند. پروژه‌های متعددی در نتیجه‌ی هجوم مردم به این حوزه راه‌اندازی شدند اما بخش بزرگی از پروژه‌های آی.سی.او تنها وعده‌های جالبی را به کاربران ارائه می‌کردند و در عمل نو‌آوری مشخصی را در اختیار نداشته‌اند.

نمودار شکل زیر نشان می‌دهد؛ زمانی که قیمت بیت کوین به سطح بیشینه‌ی خود در سال ۲۰۱۷ رسید، این دارایی تنها ۳۹ درصد از ارزش بازار رمزارزها را در اختیار داشت. سایر رمزارزها که پروژه‌های آی.سی.او را نیز شامل می‌شود، تقریباً ۲۵ درصد از ارزش بازار بیت کوین را در اختیار داشته است.

امروزه سهم بیت کوین از بازار رمزارزها دو برابر افزایش یافته و به ۷۲ درصد رسیده است. در حالی که سهم سایر رمزارزها با کاهش ۱۵ درصدی به ۱۰ درصد رسیده است. سهم اتریوم از بازار رمزارزها نیز در همین مدت زمان اندکی افزایش یافته و از ۱۲ درصد(در سال ۲۰۱۷) به ۱۴ درصد رسیده است.

سهم هر پروژه از بازار رمزارزها
سهم هر پروژه از بازار رمزارزها

امروزه ارزش بازار رمزارزها عمدتاً در میان دو پروژه‌ی بازار یعنی بیت کوین و اتریوم تقسیم شده است. این دو پروژه مجموعاً ۸۶ درصد از ارزش بازار را در اختیار دارند در حالی که تنها ۱۴ درصد از مجموع ارزش بازار رمزارزها در اختیار ۵ هزار پروژه‌ی رمزارزی دیگر است.

سهم الت‌کوین‌ها از بازار رمزارزها
سهم الت‌کوین‌ها از بازار رمزارزها

نظر شما نسبت به تفاوت رالی صعودی اخیر بیت کوین با چرخه‌های صعودی پیشین این دارایی چیست؟ آیا با توجه به بلوغ بازار رمزارزها و تغییر محرک‌های ایجاد شرایط صعودی می‌توان نتیجه‌گیری کرد که بازار صعودی بیت کوین همچنان استمرار خواهد داشت؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *