ریپل یک بلاک‌چین خصوصی برای بانک‌های مرکزی می‌سازد

  • شرکت ریپل(Ripple) علی‌رغم درگیری‌های موجود با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، امروز با انتشار بیانیه‌ای از توسعه‌ی دفترکل خصوصی برای رمزارزهای بانکی(CBDC) خبر داد. به گفته‌ی مقامات ریپل، بلاک‌چین‌های عمومی قابلیت‌های مدیریت و کنترل ارز مورد نیاز بانک‌های متمرکز را ندارند، بنابراین ریپل یک بستر مبتنی بر فناوری بلاک‌چین ایجاد نموده که از همان بلاک‌چین XRP استفاده کرده و می‌تواند بسیار کارآمد‌تر باشد. به گفته‌ی آقای برد گارلینگهوس مدیرعامل شرکت ریپل، این دفترکل خصوصی قادر است ده‌ها هزار تراکنش بر ثانیه را مدیریت کرده و در صورت نیاز با استفاده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری موجود، این رقم را به صد‌ها هزار تراکنش در ثانیه افزایش دهد.

رمزارزهای بانکی در ریپل

شرکت ریپل(Ripple) که مقر اصلی آن در شهر سانفرانسیسکو آمریکا واقع شده است، امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام نموده که این شرکت در حال آزمایش نسخه‌ی خصوصی دفترکل ریپل جهت پشتیبانی از بانک‌های مرکزی در روند انتشار رمزارزهای بانکی(CBDC) می‌باشد. به گفته‌ی برخی مقامات این شرکت، دفترکل خصوصی رمزارزهای بانکی به طور ویژه جهت پرداخت و تراکنش‌های معمول ساخته خواهد شد.

طبق این بیانیه‌ی رسمی، دفترکل خصوصی فوق‌الذکر بر روی همان بلاک‌چینی که رمزارزهای ریپل(XRP) عرضه می‌شوند، توسعه یافته و راه‌اندازی خواهد شد. علاوه براین، شرکت ریپل به رشد چشم‌گیر علاقه به رمزارزهای بانکی در سراسر جهان اشاره نموده و توضیح داده است که ورود فناوری رمزارزهای بانکی در سیستم بانکی جهان اجتناب‌ناپذیر است.

ریپل Ripple XRP کمیسیون SEC
ریپل

این شرکت فعال حوزه‌ی بلاک‌چین همچنین اظهار نموده که اکثر بلاک‌چین‌ها دفاترکل عمومی هستند و از حریم خصوصی لازم برای فعالیت بانک‌های مرکزی حمایت نمی‌کنند. ریپل همچنین افزود که یک دفترکل خصوصی می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری برای بانک‌های مرکزی جهت صدور و مدیریت رمزارزهای بانکی باشد. طی چند سال گذشته چندین ارز دیجیتال خصوصی بر روی دفترکل XRP منتشر شده است.

بیانیه‌

در بخش‌هایی از این بیانیه‌ی شرکت Ripple آمده است «جابجایی پول در یک دفترکل خصوصی رمزارزهای بانکی بسیار مقرون به صرفه، قابل اعتماد و تقریباً به صورت آنی خواهد بود. علاوه بر این می‌توان تراکنش‌ها را براساس نیاز بانک مرکزی مورد نظر محدود و یا خرد کرد. دفترکل خصوصی بانک‌های مرکزی در ابتدا می‌تواند ده‌ها هزار تراکنش بر ثانیه(TPS) را پردازش کنند، درحالیکه استفاده از راه‌حل‌های PoW چیست؟

‘ href=”https://www.coinit.ir/1397/11/proof-of-work-explained/” target=”_blank”>اثبات کار استفاده می‌کنند».

یک پرونده‌ی قضائی

این صحبت‌های آقای گارلینگهوس درحالیست که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) در ماه دسامبر ۲۰۲۰ یک دادخواست علیه ریپل و مدیرعامل آن به دلیل فروش غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده، ارائه کرد. مدت کوتاهی پس از انتشار اخبار مربوط به این دادخواست قیمت رمزارز XRP بالغ بر ۶۰ درصد سقوط کرد، با این حال از آن زمان در حال بهبود بوده و توانسته بخشی از ضرر ناگهانی خود را جبران کند.

آقای برد گارلینگهوس به عنوان مدیرعامل شرکت ریپل روز چهارشنبه توضیحاتی پیرامون این پروده‌ی قضائی ارائه نموده و اظهار کرد که «امروز، یک نامه از طرف من به دادگاه پرونده‌ی کمیسیون کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) چیست؟

معرفی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال 1934 به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند.

به‌طور کلی شرکت‌ها و موسسات پیش از انتشار اوراق بهادار در تجارت بین‌المللی و فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران، ملزم به ثبت اوراق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند. شرکت‌های خدمات مالی همانند کارگزاران، شرکت‌های مشاوره‌ای و مدیران دارایی به همراه نمایندگان حرفه‌ای آن‌ها باید فعالیت‌های تجاری کسب و کار خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کنند. به عنوان مثال این آژانس مسئولیت تایید پیشنهاد اولیه‌ی سکه، صندوق‌های بیت کوین قابل مبادله در بورس و مبادلات رسمی بیت کوین را برعهده دارد.

وظیفه‌ی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و افراد در بازار‌های اوراق بهادار همانند مراکز مبادلات اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نمایندگی‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار از طریق وضع قوانین و مقررات، افشاء و به اشتراک گذاری داده‌های بازار، برای انجام منصفانه معاملات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تلاش می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا امکان دسترسی به اظهارات ثبت شده، گزارش‌های مالی منظم و دیگر داده‌های مرتبط با اوراق مالی را از طریق پایگاه داده‌ی خود که ادگار(EDGAR) نام‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد.

تاسیس SEC

در زمان سقوط بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 1929، اوراق بهاداری که توسط شرکت‌های آمریکایی منتشر شده بود، به سند‌های بی‌ارزشی تبدیل گشت. چرا‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران توسط اطلاعات اشتباه و گمراه کننده‌ای تصمیم‌گیری کرده بودند. کنگره‌ی آمریکا به منظور بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران قانون اوراق بهادار را در سال 1933 و قانون مبادلات اوراق بهادار را در سال 1934 تصویب کرد که در نهایت این قوانین موجب شکل‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گردید. در زمان تاسیس این سازمان، حصول اطمینان از صحت گزارش مالی شرکت‌ها و همچنین کسب اطمینان از برخورد صادقانه و رعایت انصاف از سوی کارگزاران، معامله‌گران و بورس‌های اوراق بهادار از وظایف اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌گردید.

ساختار SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توسط پنج کمیسیونر هدایت می‌شود. این اعضا توسط رئیس جمهور آمریکا و برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند، اگرچه امکان افزایش این مدت زمان(حداکثر 18 ماه) تا زمان تعیین کمیسیونر جدید وجود دارد. ریاست این سازمان نیز از میان پنج کمیسیونر انتخاب می‌شود. به منظور جلوگیری از وابستگی به احزاب سیاسی و بر اساس قوانین آمریکا، انتخاب بیش از 3 عضو از یک حزب امکان پذیر نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پنج بخش(شامل: بخش مالی، بخش اجرایی، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و بخش تحلیل ریسک و اقتصاد و در نهایت بخش بازار و معاملات) و 23 دفتر تشکیل شده است. اجرای قوانین اوراق بهادار، انتشار قوانین جدید، گزارش خطای موسسات مالی و هماهنگی قوانین با سایر بخش‌های دولت آمریکا است.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/securities-and-exchange-commission/” target=”_blank”>SEC نمی‌باشد. این آژانس نظارتی در حال سوءاستفاده از قدرت قانون‌گذاری خود است».

نظر شما در رابطه با ایده‌ی ریپل برای توسعه‌ی یک دفترکل خصوصی برای رمزارزهای بانکی چیست؟ آیا این ویژگی می‌تواند به توسعه و عرضه‌ی رمزارزهای بانکی قابل کنترل بانک‌های مرکزی در سراسر جهان کمک کند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 1/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *