شاپرک دستور قطع خدمات پرداخت الکترونیک صرافی‌های رمزارزی را صادر کرد

نکات برگزیده مطلب
 • شرکت خدمات پرداخت شاپرک به عنوان شرکت مادر پرداخت‌یارها در نامه‌ای که روز ۱۲ام اسفند منتشر کرده است، خواستار قطع هرچه سریع‌تر خدمات پرداخت الکترونیک به کسب و کارهای مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران شده است. در این نامه کسب و کارهای مختلف از جمله پلت‌فرم‌های خرید و فروش رمزارز، پلت‌فرم‌های قمار و شرط‌بندی و سایت‌های عرضه کننده‌ی خدمات شبکه‌ی مجازی خصوصی(VPN) به عنوان کسب و کارهای غیرمجاز معرفی شده است.
 • شرکت خدمات پرداخت شاپرک(شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) به واسطه‌ی نامه‌ای رسمی به تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۹ به مدیرعامل تمامی شرکت‌های پرداخت‌یار دستور داده است که نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی‌شده که کالا و خدماتی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی ارائه می‌کنند، اقدام کنند.

  این درحالیست که هرگونه خدمات مرتبط با دارایی‌های رمزارزی از جمله خرید و فروش، به عنوان یک کسب و کار مغایر با قوانین توصیف شده است و باید هرچه سریع‌تر نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به این پلت‌فرم‌ها اقدام شود.

 • شاپرک در این نامه با اشاره به قوانین اجرایی برای پرداخت‌یارها اعلام نموده که:

  طبق ماده‌ی ۱۲ فصل دوم الزامات، پرداخت‌یار موظف به فعالیت در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران و رعایت الزامات و دستورالعمل‌های وضع‌شده توسط بانک مرکزی بوده و در صورت تخطی پرداخت‌یار از قوانین و مقررات مطابق با آیین‌نامه‌های انضباطی متناظر با آن برخورد خواهد شد.شاپرک

  پرداخت‌یارها مکلف به قطع خدمات بانکی هستند!

  در این نامه با اشاره به بند ۱۲-۷ ماده ۷ با موضوع الزامات پرداخت‌یاری آمده است «پرداخت‌یار موظف به اتخاذ تدابیر و تأمین ملزومات فنی لازم جهت نظارت مستمر و هوشمند بر عملکرد پذیرندگان خود می‌باشد و در صورت مواجه با فعالیت مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و یا نقض ضواطب شبکه پرداخت توسط پذیرنده، مکلف به قطع خدمت و ارائه گزارش به شرکت شاپرک و دادستانی می‌باشد».

  شاپرک Shaparak
  نامه‌ی ارسال شده از طرف شاپرک به پرداخت‌یارها.

  در بخش‌های پایانی این نامه از خدمات خرید و فروش رمزارز، شبکه‌های خصوصی مجازی(VPN) و سایت‌های شرط‌بندی و قمار به‌عنوان خدمات مغایر با قوانین جمهوری اسلامی و الزامات بانک مرکزی یاد کرده و هشدار داده است که با متخلفین برخورد جدی خواهد شد.

  تا به این لحظه همچنان به طور دقیق مشخص نشده است که «قطع خدمات پرداخت الکترونیک» به چه معناست، آیا تمامی خدمات مربوط به درگاه بانکی آنلاین پلت‌فرم‌های فوق‌الذکر مسدود خواهد شد یا خیر.

  نظر شما در رابطه با نامه‌ی شاپرک به پرداخت‌یارها چیست؟ آیا به زودی شاهد قطع سرویس‌دهی به پلت‌فرم‌های مبادله‌ی رمزارز داخلی و مسدودسازی حساب‌های بانکی آن‌ها در مرحله‌ی بعد خواهیم بود؟ نظرات و پیشنهادات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

  منبع:coinit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *