شورای عالی فضای مجازی بازار رمزارزها را سازمان‌دهی خواهد کرد

  • در حالی که به دلیل محدودیت‌های جهانی، ایرانی‌ها پلتفرم‌های داخلی مبادلات رمزارز را به عنوان راهی برای مقابله با تحریم‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند، این بازار مبادلاتی نوظهور اخیراً مورد توجه دولت قرار گرفته است. دبیر شورای عالی فضای مجازی از تلاش برای سازمان‌دهی رمزارزها(بازارهای مبادلاتی رمزارز کشور) و تعیین تکلیف توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی به عنوان نگرانی مردم خبر داده است.

سازماندهی رمزارزها توسط شورای عالی فضای مجازی

ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پیامی به مناسبت دهمین تاسیس این شورا اعلام کرد که تعیین تکلیف توسعه‌ی ارز دیجیتالی بانک مرکزی و سازماندهی رمزارزها در دستورکار آتی شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است.

وی اظهار داشت:

سند حکمرانی داده، سند سیاست‌ها و تکالیف توسعه‌ی رمز پول بانک مرکزی(ارز دیجیتالی بانک مرکزی) و ساماندهی رمزارزها به عنوان یکی از دغدغه‌های امروز مردم برای حفاظت از سرمایه و در نهایت ایجاد محیطی مناسب برای توسعه اقتصاد دیجیتال و به تبع آن افزایش اشتغال مجازی برای جوانان ترسیم شده است. ابوالحسن فیروزآبادی

اگرچه منظور شورای عالی فضای مجازی از سازماندهی رمزارزها مشخص نیست اما بنظر می‌رسد که این شورا قصد دارد به‌طور جدی سازماندهی بازار رمزارزها را بررسی کرده و به‌طور همزمان راه‌اندازی ارز دیجیتالی بانک مرکزی را نیز پیگیری کند.

بر اساس گزارش کوینیت، رئیس بانک مرکزی اخیراً اعلام کرده بود که خرید و فروش رمزارزها را مجاز اعلام نخواهد کرد. در همین راستا مرکز ملی فضای مجازی و معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اظهارات متفاوتی را از شرایط مبادلات رمزارز در ایران ارائه کردند. با فاصله‌ی اندکی و در حالی که ممنوعیتی برای فعالیت پلتفرم‌های مبادلات رمزارز وجود ندارد، شرکت خدمات پرداخت شاپرک دستور قطع خدمات پرداخت الکترونیک صرافی‌های رمزارزی را صادر کرد.

رمزارزها فرصتی را برای فقرزدایی و دسترسی عادلانه به بازارهای مالی جهان ایجاد کرده‌اند

اظهارات اخیر دبیر شورای عالی فضای مجازی نشان می‌دهد که دولت قصد دارد قوانینی را برای مبادلات رمزارزها اعمال کند، در حالی که بازار معاملاتی رمزارزها با بازارهای معاملات دارایی‌های سنتی همانند سهام و اوراق قرضه و … تفاوت دارد. در حقیقت بسیاری از رمزارزها همانند