مارک کوبان: اتریوم باعث ایجاد دردسر برای شرکت‌های نرم‌افزاری خواهد شد!

نکات برگزیده مطلب
 • آقای مارک کوبان(Mark Cuban) سرمایه‌گذار و کارآفرین موفق که مالکیت تیم بسکتبال دالاس موریکس را هم برعهده دارد، مدتیست که با اظهار نظر در رابطه با دارایی‌های رمزارزی و فناوری بلاک‌چین، جای خود را در این صنعت به عنوان یک طرفدار باز کرده است. وی در تازه‌ترین صحبت‌های خود با تعریف و تمجید از قرارداد‌های هوشمند شبکه‌ی اتریوم اعلام نموده که «قراردادهای هوشمند به دلیل سادگی در آینده‌ی نزدیک باعث مختل شدن کسب و کار شرکت‌های نرم‌افزاری می‌شوند». گرچه وی یکی از طرفداران رمزارز بیت کوین به شمار می‌آید، اما به نظر می‌رسد که اخیراً نسبت به مزایای شبکه‌ی اتریوم اطلاعاتی بدست آورده و در رابطه با کاربردهای مختلف این شبکه‌ی محبوب بسیار هیجان زده است.
 • مارک کوبان در صنعت رمزارزها

  اگر اخیراً در اینترنت و اخبار مربوط به صنعت رمزارزها گشت و گذار کرده باشید، بدون شک متوجه این موضوع شده‌اید که آقای مارک کوبان(Mark Cuban) نسبت به دارایی‌های رمزارزی از خود علاقه نشان داده و به دنبال ترویج آن‌هاست.

  وی چندی قبل با حضور فعال در پلت‌فرم رددیت(Reddit) یک برنامه‌ی پرسش و پاسخ برگزار کرد و به بحث پیرامون اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) پرداخت. آقای کوبان همچنین در رابطه با قیمت بیت کوین و تغییرات ارزش این دارای رمزارزی با تیلر وینکلووس(Tyler Winklevoss) یکی از بنیانگذاران صرافی جمنای هم به بحث و گفتگو پرداخت.

  این سرمایه‌گذار موفق و مالک باشگاه دالاس موریکس(Dallas Mavericks) در بخش‌هایی از صحبت‌های خود استدلال کرد که قراردادهای هوشمند شبکه‌ی اتریوم در آینده‌ای نه چندان دور باعث ایجاد دردسر برای شرکت‌های فعال در حوزه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار خواهند شد.

  سادگی قراردادهای هوشمند

  به گفته‌ی مارک کوبان «ساده‌سازی قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین اتریوم یک مسئله‌ی هیجان‌انگیز است؛ زیرا اکنون می‌توان مشاهده کرد که شرکت‌های فعال حوزه‌ی نرم‌افزاری به دلیل قراردادهای هوشمند اتریوم با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند». وی در ادامه توضیح داد:

  مارک کوبان Mark Cubanمنظور من این است که یک سیستم حسابداری را در نظر بگیرید که در آن شما به حسابدارهایی که آموزش حسابداری داده‌اید، حقوق و دستمزد پرداخت می‌کنید؛ درحالیکه بالغ بر سی یا چهل اعتبارسنج در سراسر جهان وجود دارند که فعالیت‌های این حسابدار را بررسی می‌کنند. زمانی که دستور پرداخت را اجرا می‌کنید، به آن‌ها توکن پرداخت می‌شود، و این اعتبارسنج‌ها به ورودی دفترکل نگاه می‌کنند و پس از اتفاق نظر، دستمزد پرداخت می‌شود؛ این درحالیست که آن‌ها یکدیگر را نمی‌شناسند. در این میان هیچ راهی برای سوءاستفاده باقی نمی‌ماند، بنابراین کلاهبرداری بسیار کم‌تر از وضعیت موجود خواهد بود.Mark Cuban

  آقای کوبان پس از فروش شرکت تحت مدیریت خود به نام مایکروسولوشن(MicroSolutions) در سال ۱۹۹۰ و فروش پلت‌فرم برادکست(Broadcast.com) به شرکت یاهو در سال ۱۹۹۹، به ثروت کلان رسید.

  این صحبت‌های مارک کوبان درحالیست که او چندی قبل اعلام کرد که سال‌ها پیش مقداری رمزارز بیت کوین از طریق پلت‌فرم مبادله‌ی رمزارز کوین‌بیس(Coinbase) خریداری نموده و سال‌ها در رابطه با آن صحبتی نکرده است. با این وجود به نظر می‌رسد که این کارآفرین موفق اکنون نسبت به پتانسیل‌های نهفته‌ی اتریوم بسیار هیجان زده شده و بیت کوین را به کلی فراموش کرده است.

  عرضه و تقاضا اساس دارایی‌های رمزارزیست

  وی در ماه ژانویه با انتشار یک پست توییتری اظهار داشت که «همانطور که در حین حباب دات‌کام کارشناسان و تحلیلگران سعی می‌کردند که تغییرات قیمت روزانه در بازار را توجیه کنند، دارایی‌های رمزارزی مانند آنچه طلا در آن زمان انجام داد، تنها بر اساس تغییر سطح عرضه و تقاضا فعالیت داشته و همبستگی ندارند. بزرگ‌ترین دروغ برای فروش، اعلام کمبود در مقابل تقاضا است. فقط همین».

  آقای کوبان در مصاحبه‌ی مطبوعاتی اخیر خود همچنین در رابطه با رمزارز بیت کوین اعلام نموده که «رمزارز بیت کوین به نوعی گرفتار صفت ذخیره‌ی ارزش شده است، گرچه فناوری بلاک‌چین هم در کنار آن وجود دارد؛ اما این فناوری بیشتر برای تایید تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون با ظهور اتریوم مواجه شده‌ایم، شبکه‌ای که دارای قراردادهای هوشمند است و من هم به دنبال یادگیری زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی هستم. در صورتی که با مبحث برنامه‌نویسی آشنایی داشته باشید، این زبان برنامه‌نویسی اصلاً سخت نیست؛ همانند آنچه من تجربه کرده‌ایم، شما هم متوجه سادگی قرارداد‌های هوشمند می‌شوید؛ قرارداد‌هایی که در بستر بلاک‌چین ذخیره شده و غیرقابل دستکاری هستند. در این مرحله شما شاهد خواهید بود که چه چیزهای دیگری به واسطه‌ی این فناوری اتفاق خواهد افتاد».

  بیت کوین همچنان پابرجاست

  البته این صحبت‌های آقای کوبان بدان معنا نیست که از نظر او رمزارز BTC دیگر قابلیت سرمایه‌گذاری خود را از دست داده است. به عبارتی، وی چندی قبل اعلام کرد که «بیت کوین بسیار بهتر از طلا است، البته انتخاب بیت کوین، اتریوم و یا رمزارز دیگر مهم نیست، مهم این است که وقتی یک شهروند دارایی‌های رمزارزی را انتخاب کرده و مالک آن‌ها می‌شود، به یک بانکدار شخصی برای خودشان تبدیل می‌شوند».

  نظر شما در رابطه با صحبت‌های این کارآفرین موفق و سرمایه‌گذار علاقه‌مند به حوزه‌ی دارایی‌های رمزارزی چیست؟ آیا قراردادهای هوشمند شبکه‌ی اتریوم می‌توانند در آینده‌ی نزدیک به عنوان یک رقیب جدی برای شرکت‌های فعال حوزه‌ی نرم‌افزار نقش‌آفرینی کنند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

  منبع:coinit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *