مایکل باری: بحران اقتصادی دشمنی دولت‌ها با بیت کوین را تشدید خواهد کرد

  • مایکل باری(Michael Burry) سرمایه‌گذار و مدیر یک صندوق دارایی که سال‌ها قبل به واسطه‌ی پیش‌بینی حباب مسکن در سال ۲۰۰۸ به شهرت رسید، اخیراً اعلام نموده که احتمالاً دولت‌ها نسبت به رمزارز بیت کوین موضع‌گیری سختی خواهند داشت. وی شب گذشته با انتشار یک پست توییتری که پس از مدت کوتاهی حذف گردید، اظهار داشت که «آماده‌ی تورم شوید. حتی پیش از گسترش کووید۱۹ در جهان هم برای ساخت ۱ دلار تولید ناخالص، ۳ دلار بدهی ایجاد می‌شد و این وضعیت اکنون بدتر شده است».

یک پیش‌بینی جدید

مایکل باری(Michael Burry) سرمایه‌گذار و مدیر یک صندوق دارایی که سال‌ها قبل حباب مسکن در سال ۲۰۰۸ را پیش‌بینی کرده بود و فیلمی با نام بیگ‌شورت(The Big Short) ساخته شد، اخیراً اعلام نموده که دولت‌ها ممکن است به سمت موضع‌گیری سختگیرانه و هجومی نسبت به بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>بیت کوین یا طلا دیجیتال

یکی از دلایل اصلی اشتیاق این مدافعان صنعت رمزارز به بیت کوین و توصیف آن به عنوان «طلا دیجیتال» این است که از نظر آن‌ها بیت کوین یک ارز با تورم بی‌نهایت می‌باشد، و زمانی که دلار روند کاهش قدرت را می‌پیماید، بیت کوین به عنوان یک پناهگاه ذخیره‌ی ارزش ظاهر شده و حتی روند صعودی به خود می‌گیرد.

به گفته‌ی برخی کارشناسان حوزه‌ی اقتصاد، احتمال وقوع چنین چیزی در کوتاه مدت بسیار پایین است، اما این صحبت‌ها باعث نشده تا طرفداران صنعت رمزارز دست از بیت کوین بکشند.

رویکرد‌های متفاوت

درحالیکه اقتصاددانان برجسته‌ای همچون لری سامرز(Larry Summers) استدلال می‌کنند که هزینه‌های دولت ممکن است باعث افزایش سطح تورم شود، سایر تحلیلگران از جمله پائول کروگمن(Paul Krugman) نظر کاملاً مخالفی دارند. آقای کروگمن در تازه‌ترین مصاحبه‌ی مطبوعاتی خود اظهار داشت که گرچه تورم همیشه یک خطر به شمار می‌آید، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بسته‌های کمک مالی دولت آمریکا نمی‌تواند باعث توقف آن شود. وی در بخش‌هایی از صحبت‌های خود اظهار داشت که؛

Paul Krugman پائول کروگمن بیت کوین BTCدر اینجا یک مبحث بعید اما بسیار نگران‌کننده وجود دارد که به ریاضیات اقتصادی طی یک دهه‌ی گذشته مربوط می‌شود. وقتی مدافعان سیستم اقتصادی دولتی علی‌رغم سطح بیکاری بسیار بالا در جامعه با مشکلات پی‌درپی روبرو می‌شوند، برای توجیه موقعیت خود تئوری‌های جدیدی را اختراع می‌کنند. Paul Krugman

گرچه آقای باری به دلیل پیش‌بینی حباب بازار مسکن در سال ۲۰۰۸ شهرت دارد، اما اخیراً پس از محکوم کردن سرمایه‌گذاران خرد در پلت‌فرم رددیت(Reddit) و دستکاری سهام گیم‌استاپ(GameStop) دوباره نام وی بر سر زبان‌ها افتاده است. گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد آقای باری سال گذشته پیش از آغاز روند صعودی ارزش سهام گیم‌استاپ، تمامی سهام‌های تحت مدیریت خود را به فروش رسانده و از این جهش ارزش بی‌نصیب مانده است.

شاید این عدم توانایی پیش‌بینی در جهش ارزش سهام گیم‌استاپ را بتوان نشانه‌ای از فروکش کردن قدرت وی در پیش‌بینی تغییرات ناگهانی اقتصادی توصیف کرد، زیرا طبق گزارشات منتشر شده در رابطه با سهام گیم‌استاپ، در صورتی که وی پیش از آغاز روند صعودی سهام خود را به فروش نمی‌رساند اکنون چیزی حدود ۱/۵ میلیارد دلار سرمایه در اختیار داشت.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های این سرمایه‌گذار موفق چیست؟ آیا دولت‌ها به زودی نسبت به صنعت رمزارز به ویژه بیت کوین موضع‌گیری خواهند کرد و یا به پذیرش و تصویب آن روی خواهند آورد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *