وکلای مدیرعامل ریپل: کمیسیون SEC در حال سوءاستفاده از قدرت قانونی خودش است

  • وکلای آقای برد گارلینگهوس(Brad Garlinghouse) مدیرعامل شرکت ریپل(Ripple) نامه‌ای به قاضی پرونده‌ی فروش غیرقانونی اوراق بهادار از طرف این شرکت ارسال کرده و طی آن مدعی شده‌اند که دادخواست ارائه شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) فراتز از حیطه‌ی کاری این آژانس بوده است. در بخش دیگری ادعا شده که بخش قابل توجهی از فرآیند فروش رمزارزها XRP به مشتریان خارجی و خارج از خاک ایالات متحده صورت گرفته و کمیسیون SEC درحال سوءاستفاده از قدرت قانون‌گذاری خود در این زمینه می‌باشد. وکلای آقای گارلینگهوس همچنین در بخش‌هایی از این نامه با اشاره به بیانیه‌ی سال ۲۰۱۵ سازمان مبارزه با جرائم مالی(FinCEN) مدعی شده‌اند که طبق دستورالعمل‌های این سازمان XRP نوعی «ارز دیجیتال» است، و نه اوراق بهادار.

رد دادخواست کمیسیون کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) چیست؟

معرفی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال 1934 به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند.

به‌طور کلی شرکت‌ها و موسسات پیش از انتشار اوراق بهادار در تجارت بین‌المللی و فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران، ملزم به ثبت اوراق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند. شرکت‌های خدمات مالی همانند کارگزاران، شرکت‌های مشاوره‌ای و مدیران دارایی به همراه نمایندگان حرفه‌ای آن‌ها باید فعالیت‌های تجاری کسب و کار خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کنند. به عنوان مثال این آژانس مسئولیت تایید پیشنهاد اولیه‌ی سکه، صندوق‌های بیت کوین قابل مبادله در بورس و مبادلات رسمی بیت کوین را برعهده دارد.

وظیفه‌ی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و افراد در بازار‌های اوراق بهادار همانند مراکز مبادلات اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نمایندگی‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار از طریق وضع قوانین و مقررات، افشاء و به اشتراک گذاری داده‌های بازار، برای انجام منصفانه معاملات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تلاش می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا امکان دسترسی به اظهارات ثبت شده، گزارش‌های مالی منظم و دیگر داده‌های مرتبط با اوراق مالی را از طریق پایگاه داده‌ی خود که ادگار(EDGAR) نام‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد.

تاسیس SEC

در زمان سقوط بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 1929، اوراق بهاداری که توسط شرکت‌های آمریکایی منتشر شده بود، به سند‌های بی‌ارزشی تبدیل گشت. چرا‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران توسط اطلاعات اشتباه و گمراه کننده‌ای تصمیم‌گیری کرده بودند. کنگره‌ی آمریکا به منظور بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران قانون اوراق بهادار را در سال 1933 و قانون مبادلات اوراق بهادار را در سال 1934 تصویب کرد که در نهایت این قوانین موجب شکل‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گردید. در زمان تاسیس این سازمان، حصول اطمینان از صحت گزارش مالی شرکت‌ها و همچنین کسب اطمینان از برخورد صادقانه و رعایت انصاف از سوی کارگزاران، معامله‌گران و بورس‌های اوراق بهادار از وظایف اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌گردید.

ساختار SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توسط پنج کمیسیونر هدایت می‌شود. این اعضا توسط رئیس جمهور آمریکا و برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند، اگرچه امکان افزایش این مدت زمان(حداکثر 18 ماه) تا زمان تعیین کمیسیونر جدید وجود دارد. ریاست این سازمان نیز از میان پنج کمیسیونر انتخاب می‌شود. به منظور جلوگیری از وابستگی به احزاب سیاسی و بر اساس قوانین آمریکا، انتخاب بیش از 3 عضو از یک حزب امکان پذیر نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پنج بخش(شامل: بخش مالی، بخش اجرایی، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و بخش تحلیل ریسک و اقتصاد و در نهایت بخش بازار و معاملات) و 23 دفتر تشکیل شده است. اجرای قوانین اوراق بهادار، انتشار قوانین جدید، گزارش خطای موسسات مالی و هماهنگی قوانین با سایر بخش‌های دولت آمریکا است.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/securities-and-exchange-commission/” target=”_blank”>SEC علیه آقای گارلینگهوس سوء استفاده از قدرت توسط قانونگذاران تلقی شده و «خارج از حیطه‌ی فعالیت قانونی این کمیسیون بوده است».

ریپل Ripple XRP کمیسیون SEC
ریپل

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، این آژانس قانون‌گذاری در آمریکا چند ماه قبل از تشکیل پرونده و شکایت علیه برد گارلینگهوس و مدیرعامل سابق کریس لارسن(Chris Larsen) با ادعای فروش حجم بالایی «اوراق بهادار» ریپل ثبت نشده و غیرقانونی، خبر داد.

نسخه‌ی اصلاح شده تغییر نکرد

وکلای آقای گارلینهوش اظهار داشتند که نسخه‌ی اصلاح شده‌ی دادخواست که توسط کمیسیون مذکور به دادگاه ارائه شده، تغییر چندانی نداشته و «بهتر از قبل نیست» زیرا در زمینه‌ی فروش رمزارزهای XRP واقعیت‌های اقتصادی مورد بحث را تشخیص نداده و به درستی بازگو نکرده است.

وکلای ریپل معتقد‌اند که این دادخواست کمیسیون SEC‌ به دلیل عدم دانش ارائه شده است:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مسئولیت ثابت کردن اینکه آقای گارلینگهوس با آگاهی کامل از فعالیت غیرقانونی خود این کار را انجام داده و یا بی‌پروا قوانین موجود را نادیده گرفته است را بر عهده دارد، با این وجود شرکت ریپل در ارتکاب به این تخلف «کمک اساسی» داشته است. نامه‌ی وکلای ریپل

این درحالیست که شرکت ریپل مدت‌هاست که استدلال می‌کند رمزارزهای XRP از سال ۲۰۱۵ به بعد توسط شبکه‌ی مبارزه با جرائم مالی(FinCEN) به عنوان «ارز دیجیتال» یا «ارز مجازی» شناخته می‌شود. با این حال، این دفتر دستورالعمل‌هایی را ارائه نموده که نشان می‌دهد یک ارز مجازی می‌تواند به عنوان «اوراق بهادار» تحت قوانین امنیتی فدرال عمل کند.

در دادخواست کمیسیون اوراق بهادار ایالات متحده علیه ریپل، این آژانس قانون‌گذاری ادعا می‌کند که XRP یک نوع اوراق بهادار ثبت نشده است.

تراکنشی در آمریکا نداشتیم

در این نامه همچنین ادعا شده که اکثر قریب به اتفاق فروش XRP شرکت ریپل به صورت مبادلات خارجی صورت گرفته است و کمیسیون SEC موفق به شناسایی تراکنش‌های مربوط به آقای گارلینگهوس در ایالات متحده نشده است.

در رابطه با این موضوع توضیح داده شده که:

کمیسیون SEC  نمی‌تواند با ادعای اینکه فرآیند فروش رمزارزهای ریپل در داخل آمریکا صورت گرفته است دادخواست خود را ارائه کند، زیرا وی یا خریداران رمزارزهای XRP(محل یا هویتی که آقای گارلینگهوس از آن بی‌اطلاع می‌باشد) ممکن است تنها در زمان انجام تراکنش در خاک ایالات متحده حضور فیزیکی داشته باشند. نامه‌ی وکلای ریپل

با تمام این تفاسیر، در نسخه‌ی اصلاح شده‌ی دادخواست کمیسیون SEC ذکر شده است که آقای گارلینگهوس توکن‌های خود را حداقل در چهار صرافی واقع در خاک ایالات متحده توزیع و سپس به فروش رسانده است.

نظر شما در رابطه با نامه‌ی وکلای آقای گارلینگهوس به دادگاه و درخواست آن‌ها برای رد اظهارات کمیسیون SEC چیست؟ به نظر شما این پرونده در نهایت به نفع کدام طرف به پایان می‌رسد. نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *