پرداخت‌های بین‌المللی دولت ونزوئلا با استفاده از بیت‌کوین صورت می‌گیرد!

  • دولت ونزوئلا مدت‌هاست که درگیر تورم مالی شدید است و تحریم‌های آمریکا در کنار شیوع بیماری کووید۱۹ در این کشور باعث شده که وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی روز به روز بدتر شود. از آنجا که ارزش ارز رایج این کشور تقریباً به صفر رسیده و در اقتصاد بین‌المللی دیگر پذیرفته نمی‌شود، دولت این کشور به فکر استفاده از روش‌های جایگزین مانند پرداخت بدهی به واسطه‌ی رمزارزها استو طبق گزارشات منتشر شده توسط یک نشریه‌ی اسپانیایی، دولت نیکلاس مادورو مدت‌هاست که از رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم برای پرداخت‌های بین‌المللی خود به کشور‌های متحد از جمله ایران و ترکیه استفاده می‌کند.

رمزارزها در اقتصاد ونزوئلا

به نظر می‌رسد که دولت تحت مدیریت نیکلاس مادورو(Nicolás Maduro) رئیس جمهور فعلی ونزوئلا، روند افزایش قیمت رمزارزها به ویژه بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>بیت کوین و اتریوم آغاز نموده است.

طبق گزارشاتی که توسط یک نشریه‌ی اسپانیایی زبان به نام ران‌ران(RunRun.es) منتشر شده است، یکی از منابع بانکی در بانک مرکزی ونزوئلا که خواسته نامی از وی فاش نشود، اخیراً اعلام نموده که «پرداخت هزینه به شرکت‌های متحد مانند ایران و ترکیه با استفاده از بیت کوین صورت می‌گیرد».

کشور ونزوئلا که رمزارز بومی خود را با نام پترو معرفی کرده است(یک رمزارز بانکی با پشتوانه‌ی ذخایر نفتی این کشور) اکنون به دلایلی همچون تحریم‌های یک جانبه‌ی ایالات متحده و شیوع گسترده‌ی بیماری کووید۱۹ با بحران اقتصادی عمیق روبرو شده و همواره به دنبال راهی برای نجات از این وضعیت است.

ونزوئلا رمزارزها نیکلاس مادورو بیت کوین
بیت کوین در دولت ونزوئلا

با این حال، به نظر می‌رسد که دولت مادورو در تلاش برای دور زدن این تحریم‌ها طیف وسیعی از کانال‌های تجاری رمزارزی را ایجاد کرده و یکی از این کانال‌ها همان بانک مرکزی ونزوئلا می‌باشد.

تمامی گزینه‌ها روی میز است

این منبع آگاه همچنین اظهار نموده که رئیس جمهور مادورو از قانون «منع محاصره» که اخیراً تصویب شده است، در حال استفاده می‌باشد. طبق این قانون جدید تمامی مدیران و مقامات مالی ونزوئلا مجازاند «از هرگونه سازوکار مالی برای پرداخت هزینه‌ها(از جمله مجموعه‌ی رمزارزها و توکن‌های مبتنی بر فناوری بلاک‌چین) استفاده کرده و روش‌های پیچیده و جدید را امتحان کنند».

تارک ال‌ایسامی(Tareck El Aissami) معاون رئیس جمهور ونزوئلا و همچنین وزیر اقتصاد این کشور در اوایل سال جاری اعلام کرد که دولت به دنبال ساخت یک سیستم پرداخت وام و ارائه‌ی یارانه به کشاورزان است که با حمایت «سبدی» از رمزارزهای مختلف از جمله پترو و سایر توکن‌های محبوب بین‌المللی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

نظر شما در رابطه با رویکرد دولت ونزوئلا جهت استفاده از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت بدهی‌های بین‌المللی به متحدان خود چیست؟ آیا استفاده از رمزارزها می‌تواند راهی برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده و بهبود وضعیت اقتصادی باشد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *