پروتکل‌های ضد پولشویی صرافی بیت‌هامب سختگیرانه‌تر می‌شود

نکات برگزیده مطلب
  • صرافی کره‌ای بیت‌هامب(Bithumb) مدتی قبل اعلام کرد که قصد دارد پروتکل‌های شناخت مشتری(KYC) و پروتکل‌های ضد پولشویی(AML) خود را تقویت کند. در همین راستا، این صرافی شناخته شده روز سه‌شنبه به انتشار یک بیانیه‌ی رسمی اعلام کرد که ۲۱ کشور به دلیل عدم اجرای اقدامات مرتبط با فرآیند‌های پولشویی تعیین شده توسط کارگروه ویژه‌ی اقدامات مالی(FATF یک نهاد بین دولتی که استانداردهای بین‌المللی جهت جلوگیری از پولشویی در جهان و تامین مالی تروریسم را تعیین می‌کند) در فهرست اعمال محدودیت این صرافی قرار گرفته‌اند. در این لیست ایران و کره‌ی شمالی به دلیل حمایت از پولشویی و فرآیند‌های تامین مالی تروریسم به لیست سیاه وارد شده و حساب تمامی کاربران و شهروندان مرتبط نیز مسدود شده است.

ایران باز هم تحریم شد

صرافی مبادله‌ی رمزارز کره‌ای بیت‌هامب(Bithumb) روز سه‌شنبه اعلام کرد که برای کاربرانی که در حوزه‌های قضائی بدون اتخاذ پروتکل‌های ضد پولشویی(AML) فعالیت دارند، به زودی محدودیت‌های مبادلاتی در نظر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر ۲۱ کشور به دلیل عدم اجرای اقدامات مرتبط با فرآیند‌های پولشویی تعیین شده توسط کارگروه ویژه‌ی اقدامات مالی(FATF یک نهاد بین دولتی که استانداردهای بین‌المللی جهت جلوگیری از پولشویی در جهان و تامین مالی تروریسم را تعیین می‌کند)  در فهرست اعمال محدودیت این صرافی قرار دارند.

ایران و کره‌ی شمالی در حال حاضر به لیست سیاه این صرافی اضافه شده‌اند، درحالیکه ۱۹ کشور از جمله یمن، سوریه و پاکستان در لیست خاکستری قرار دارند. مقامات صرافی فوق‌الذکر اعلام کرده‌اند که تنها کشورهای حامی تروریسم و پولشویی در لیست سیاه قرار می‌گیرند، در صورتی که طبق تعریف کارگروه ویژه‌ی اقدامات مالی، کشورهای قرار گرفته در لیست خاکسری به نوعی پناهگاه و مامن اینگونه فعالیت‌های توصیف می‌شوند.

در همین راستا صرافی بیت‌هامب فرآیند افتتاح حساب جدید از طرف کشورهای فوق‌الذکر را منع کرده و حساب کاربران موجود را مسدود کرده است.

حمایت از سرمایه‌گذاران!؟

در بیانیه‌ی رسمی صرافی بیت‌هامب آمده است «این شرکت روند بهبود سیستم‌های موجود جهت محافظت از سرمایه‌گذاران و افزایش شفافیت در بازار رمزارزها را ادامه خواهد داد».

این صرافی کره‌ای در نظر دارد تا ضمن تایید هویت مشتریان فعال، روند «شناخت مشتری(KYC)» را هم تقویت کند.

صرافی بیت‌هامب مدتی پیش با همکاری یک شرکت فعال در حوزه‌ی امنیت سایبری به نام اکتا سولوشن(Octa Solution) توانست راه‌حل‌های ضد پولشویی متناسب با دارایی‌های مجازی را توسعه دهد. این شرکت همچنین راه‌حل‌های مبارزه با پولشویی ارائه شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی چینالیسیس و شرکت مدیریت ریسک داو جونز را هم به سیستم‌های خود افزوده است.

در عین حال، شایعات آغاز فروش بخشی از سهام صرافی بیت‌هامب دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است، زیرا گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی جی‌پی مورگان و بزرگ‌ترین بورس مشتقات مالی جهان یعنی CME در حال بررسی این مسئله هستند که آیا می‌توانند بخش قابل توجهی از سهام بیت‌هامب را خریداری کنند یا خیر.

در حال حاضر تخمین زده می‌شود که تعداد متوسط کاربران روزانه‌ی پلت‌فرم بیت‌هامب طی یک ماه گذشته به یک میلیون نفر سیده است، درحالیکه سطح معاملات روزانه نیز از مرز ۵ تریلیون وون(چیزی حدود ۴/۴ میلیارد دلار) نیز عبور کرده است.

منبع:www.coinit.ir

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *