پیتر شیف: علی‌رغم پیروزی بیت کوین، این رمزارز جایگزین طلا نخواهد شد!

  • آقای پیتر شیف(Peter Schiff) طرفدار پروپاقرص طلا و از مخالفان سرسخت بیت کوین، در تازه‌ترین صحبت‌های خود اعلام نموده که دولت آمریکا مسئول افزایش تورم و کاهش قدرت خرید دلار و متعاقباً افزایش قیمت طلا است، با این وجود دلیلی برای حرکت به سمت بیت کوین وجود ندارد. به گفته‌ی وی، از نظر امکان ذخیره‌ی ارزش در برابر تورم، طلا منحصر به فرد بوده و بیت کوین نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد. صحبت‌های وی در حالیست که از ابتدای سال جاری تا به امروز شاهد روند صعودی ارزش بیت کوین و ثبت افزایش ارزش بیش از ۱۰۰ درصدی برای آن هستیم، دزحالیکه این رقم برای طلا در بهترین حالت تنها ۲۰ درصد تخمین زده می‌شود.

تورم و ارزش دلار

در سال ۱۹۴۲، هر اونس طلا در آمریکا چیزی حدود ۳۵ دلار قیمت داشت، اما به دلیل تورم و کاهش تدریجی ارزش دلار، هم اکنون همین میزان طلا با قیمتی بالغ بر ۱۷۵۰ دلار فروخته می‌شود. آقای پیتر شیف(Peter Schiff) با استفاده از این استدلال ادعا می‌کند که صورت حساب اقامت هفت روزه در بیمارستان‌های نیویورک نسبت به سال ۱۹۴۲ نیز معادل ۳۷۰۰ دلار افزایش داشته است.

با این وجود، علی‌رغم نسبت دادم تورم و رویکرد نامناسب دولت آمریکا به کاهش ارزش تدریجی دلار(که کاملاً درست است)، آقای شیف سرسختانه با این مفهوم که «بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>بیت کوین جایگزین طلا

وی در پست توییتری که روز ۱۱ام دسامبر منتشر کرده است، به عنوان یکی از طرفداران پروپاقرص بازارهای آزاد نسبت به گزارشات منتشر شده در رابطه با فروش طلا در ازای خرید بیت کوین توسط برخی شرکت‌های خصوصی و دولتی موضع‌گیری کرد و اعلام نموده که:

پیتر شیف Peter Schiffجدیدترین ترفند بازاریابی بیت کوین این است که به مردم بگویید شرکت‌های خصوصی و دولتی در حال تجارت و فروش طلا خود در ازای بیت کوین هستند و این رمزارز را به عنوان یک پناهگاه ذخیره‌ی ارزش ترجیه می‌دهند. گرچه این شرکت‌ها در حال خرید بیت کوین هستند، اما این کار را به واسطه‌ی فروش طلا انجام نداده‌اند. Peter Schiff

آقای شیف که پیش از این شرکت گری‌اسکیل(Grayscale) و خبرگزاری CNBC را به عنوان متهمان پامپ و دامپ بازار بیت کوین معرفی کرده بود، همواره بر این موضع تاکید دارد که «بیت کوین یک طلای جدید نیست».

رشد بیت کوین ادامه دارد

با این حال، علی‌رغم حملات مکرر مخالفان، بیت کوین همچنان توانسته از طرف چندین سرمایه‌گذاری سازمانی و شخص میلیارد مورد حمایت قرار بگیرد. از زمان آغاز فعالیت بیت کوین در ۱۱ سال قبل، این رمزارز توانسته بهتر از هر دارایی دیگری عمل کرده و تنها طی یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش ارزش را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورد.

بیت کوین در مقابل طلا Gold Bitcoin BTC
نمودار تغییرات ارزش بیت کوین طی یک سال گذشته تا به امروز

از سوی دیگر، طلا که سرمایه‌گذاری مورد علاقه‌ی پیتر شیف به شمار می‌آید، در ماه آگوست به بالاترین بیشینه‌ی ارزش خود یعنی ۲۰۷۴ دلار برای هر اونس رسید و رکورد افزایش ارزش سرمایه‌گذاری ۲۰ درصدی طی یک سال گذشته را به ثبت رساند. علی‌رغم اینکه بیت کوین توانسته در این زمینه طلا را به راحتی شکست دهد، اما آقای شیف همچنان جنگ علیه دارایی‌های دیجیتال را ادامه می‌دهد.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های پیتر شیف و رویکرد وی نسبت به بازار رمزارزها به ویژه بیت کوین چیست؟ چرا علی‌رغم پیشرفت چشم‌گیر بیت کوین و عبور از طلا، این کارآفرین موفق همچنان نسبت به آن ابزار بی‌میلی می‌کند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *