چه عاملی باعث تفاوت قیمت فاحش بین پروژه‌های رمزارزی می‌شود

در حال حاضر قیمت هر واحد رمزارز بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>بیت کوین است و در صورت آغاز یک روند صعودی، احتمال عبور قیمت هر واحد DOGE از BTC وجود دارد. با این حال، این طرز فکر اشتباه و غیرمنطقی است، زیرا سرمایه‌ی در حال گردش بازار و سطح عرضه دو عامل کلیدی هستند که مانع چنین چیزی می‌شوند.

قیمت‌گذاری پروژه‌های رمزارزی بیت کوین داژکوین قیمت

سرمایه‌ی در حال گردش چیست؟

«سرمایه‌ی در حال گردش(Market cap)» یک پروژه‌ی رمزارز ترکیبی از تعداد رمزارزهای عرضه شده و ارزش دلاری آن‌ها می‌باشد. با افزایش و یا کاهش ارزش دارایی‌های رمزارزی سرمایه‌ی در حال گردش در بازار آن پروژه نیز تغییر می‌کند. این درحالیست که سرمایه‌ی در حال گردش یکی از اصلی‌ترین معیارهای رتبه‌بندی دارایی‌های رمزارزی در بازار بوده و سایت‌ها و پلت‌فرم‌های معتبری همچون کوین‌مارکت‌کپ(CoinMarketCap) تمام پروژه‌های موجود را بر همین اساس رتبه‌بندی می‌کنند. رمزارز بیت کوین از همان ابتدا در خط مقدم این لیست قرار داشته و با حفاظت از رتبه‌ی اول، هم اکنون چیزی حدود ۹۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌ی در حال گردش بازار در اختیار دارد.

البته برای محاسبه‌ی سرمایه‌ی در حال گردش میزان عرضه‌ی دارایی نیز عامل مهمی است. میزان عرضه یا تعداد رمزارزهای موجود در چرخه‌ی بازار به مقداری از هر دارایی گفته می‌شود که آزادانه در بازار وجود داشته و قابل مبادله است. برای محاسبه‌ی سرمایه‌ی در حال گردش بازار، قیمت هر واحد آن را در میزان عرضه ضرب می‌کنیم.

عرضه‌ی زیاد برابر است با قیمت پایین

دارایی‌هایی که میزان عرضه‌ی آن‌ها بسیار بالاست، معمولاً با قیمت کم‌تری قابل خریداری هستند. به عنوان مثال هم اکنون چیزی حدود ۱۸/۶ میلیون واحد BTC در بازار وجود دارد، گرچه این رقم با سرعت بسیار پایینی در حال افزایش است و ماینرها هر روز بیت کوین بیشتری استخراج می‌کنند، اما مجموع ذخایر بیت کوین در نهایت ۲۱ میلیون واحد بوده و هرگز بیشتر نخواهد شد. این درحالیست که طبق آمار منتشر شده توسط وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، در حال حاضر چیزی حدود ۱۲۸/۳ میلیارد واحد رمزارز داژکوین در بازار وجود دارد.

Dogecoin داژکوین ایلان ماسک قیمت
داژکوین

با در نظر گرفتن ذخیره‌ی موجود در بازار پروژه‌ی داژکوین، اگر هر واحد DOGE تنها ۶/۲۳ دلار قیمت گذاری شود، سرمایه‌ی در حال گردش این پروژه به ۸۰۰ میلیارد دلار رسیده و می‌تواند جایگاه دوم در بازار رمزارزها را از آن خود کند. زمانی که قیمت هر واحد داژکوین به ۱۵۰۰ دلار برسد، مجموع سرمایه‌ی در حال گردش این پروژه به ۱۹۲/۴ تریلیون دلار خواهد رسید؛ درحالیکه مجموع سرمایه‌ی در حال گردش تمام بازار رمزارزها اکنون ۱/۴۶ تریلیون دلار است!

تعداد بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد

به طور کلی، دارایی‌های که سطح عرضه‌ی بسیار پایینی دارند می‌توانند ارزش بیشتری در ازای هر واحد کسب کنند، درحالیکه این مسئله در دارایی‌های که عرضه‌ی بسیار زیادی دارند(مانند داژکوین) عکس عمل می‌کند. به عنوان مثال می‌تواند به توکن‌های یرن‌فایننس(YFI) اشاره کرد که گردش بسیار پایین ۳۶ هزار واحد را دارد. برهمین اساس، توکن‌های YFI در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ از نقطه‌ی ۹۰۰ دلاری کار خود را آغاز کرده و در سپتامبر ۲۰۲۰ ارزش هر واحد YFI به ۴۰ هزار دلار رسید.

قیمت‌گذاری پروژه‌های رمزارزی بیت کوین داژکوین قیمت
نماد توکن‌های یرن‌فایننس

البته برای افزایش ارزش یک دارایی رمزارزی انبوهی از مولفه‌های دیگر نیز وجود دارد، اما به طور کلی می‌توان گفت که هرچه ذخیره‌ی کلی یک پروژه بیشتر باشد، ارزش و قیمت هر واحد آن کم‌تر خواهد بود؛ بنابراین پروژه‌هایی رمزارزی که سطح عرضه‌ی بسیار پایین‌تری دارند را نمی‌توان با پروژه‌هایی که تعداد توکن‌های موجود در بازار آن‌ها بسیار بالاست، مقایسه کرد.

اغلب پروژه‌های رمزارز دارایی یک حداکثر ذخیره‌ی کلی هستند که از ابتدا در کد‌های آن‌ها برنامه‌ریزی شده است. ذخیره‌ی موجود در بازار هر پروژه با گذر زمان و به واسطه‌ی فرآیند‌های مختلفی از جمله ماینینگ یا استیکینگ(سپرده‌گذاری و دریافت سود) به طور مداوم رشد می‌کند، تا زمانی که به حداکثر میزان تایین شده توسط توسعه‌دهندگان برسد.

با ورود توکن‌های بیشتر به بازار، قیمت آن‌ها معمولاً کم‌تر می‌شود زیرا ماینرها تمایل دارند برای جبران حداقل بخشی از هزینه‌های جاری و تداوم کسب و کار خود، دارایی‌های رمزارزی بدست آمده را بفروش برسانند.

اما تفاوت بین مجموع ذخیره و ذخیره‌ی حداکثری چیست؟

مجموع ذخایر یک رمزارز به تعداد توکن‌ها یا رمزارزهایی از یک پروژه گفته می‌شود که در حال حاضر وجود دارد، این رمزارزها ممکن است یا در چرخه‌ی بازار بوده و یا به دلایلی قفل شده باشند. مجموع ذخایر یک پروژه در واقع به مجموع رمزارزهایی گفته می‌شود که در حال حاضر استخراج شده(یا توسط توسعه‌دهنده صادر شده) منهای کل رمزارزهای سوزانده شده یا از بین رفته. به عنوان مثال گرچه ذخیره‌ی موجود در بازار بیت کوین ۱۸/۶ میلیون واحد عنوان می‌شود، اما به دلیل گم شدن و از دست رفتن حجم قابل توجهی از این رمزارزها، مجموع ذخایر آن بسیار پایین‌تر است.

حداکثر ذخیره به مجموع ذخایر یک پروژه‌ی رمزارزی در حالت ایده‌آل و یا مقدار رمزارزهایی که می‌توان ایجاد کرد گفته می‌شود. در این حالت زمانی که به حداثر تعداد از پیش تعیین شده برسید، دیگر هیچ رمزارز جدیدی تولید نخواهد شد. به عنوان مثال حداکثر ذخیره‌ی بیت کوین ۲۱ میلیون واحد بوده و هرگز بیشتر نخواهد بود(هرچند که این رقم نیز به دلیل از بین رفتن بخشی از ذخایر موجود غیرقابل دسترسی است).

درک این مفاهیم مهم است

درک مفهوم سرمایه‌ی در حال گردش پروژه‌های رمزارزی در زمینه‌ی قیمت دارایی‌های می‌تواند بسیار مهم باشد، زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا فضای رمزارزها را به شکل واقع‌بینانه‌تری ارزیابی کنید. به همین دلیل افراد تازه‌وارد و غیرفنی ممکن است به بیت کوین نگاه کرده و آن را غیرقابل دسترسی توصیف کنند، و در نهایت به سمت پروژه‌های رمزارزی دیگری همچون داژکوین(به دلیل قیمت پایین) حرکت کنند.

البته برای سرمایه‌گذاری در صنعت رمزارزها شما به انبوهی از اطلاعات نیاز دارید که تنها به واسطه‌ی تحقیقات گسترده کسب خواهد شد؛ اطلاعاتی از جمله کاربردهای متفاوت هر رمزارز، سطح پذیرش، پتانسیل رشد و سودآوری، مخاطرات موجود و ده‌ها عامل دیگر. با این وجود، مشاهده و طبقه‌بندی دارایی‌های رمزارزی بر اساس معیارهایی همچون سرمایه‌ی در حال گردش، قیمت و ذخیره‌ی موجود می‌تواند به شما در زمینه‌ی ارزیابی بازار کمک کند.

نظر شما در رابطه با نحوه‌ی قیمت‌گذاری پروژه‌های رمزارزی و تاثیر عواملی همچون ذخیره‌ی کل و سطح عرضه چیست؟ سوالات و نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *