کارت‌های گرافیکی ماین شده دیگر توان اجرای باز‌ی ندارند!

نکات برگزیده مطلب

  • یکی از یوتیوبر‌های شناخته شده حوزه‌ی گیمینگ که در زمینه‌ی مقایسه و بررسی عملکرد کارت‌های گرافیکی فعالیت دارد، اخیراً آزمایش جالبی را انجام داده است که تاثیر استفاده از کارت‌های گرافیکی برای استخراج رمزارز بر عملکرد این محصولات را نشان می‌دهد. وی عملکرد دو کارت گرافیکی آر.تی.ایکس ۲۰۸۰ تی.آی(RTX 2080 Ti) را با یکدیگر مقایسه کرده است.

بررسی تاثیر مخرب استخراج رمزارز بر عملکرد کارت گرافیکی

کانال یوتیوب تستینگ گیمز(Testing Games) فایل تصویری جدیدی را در رابطه با بررسی تاثیر استخراج طولانی مدت رمزارز بر عملکرد کارت گرافیکی آر.تی.ایکس ۲۰۸۰ تی.آی(RTX 2080 Ti) منتشر کرده است. بنظر می‌رسد که تیورینگ کارت گرافیکی(اعمال تنظیمات اورکلاک برای استخراج رمزارز) کاهش عملکرد آن(کاهش یک درصدی نرخ فریم(FPS) و کاهش سرعت کلاک(GPU Clock Speed)) در زمان اجرای بازی را به همراه دارد.

                               مقایسه‌ی عملکرد دو کارت گرافیکی در بازی بازی رِد دِد

تستینگ گیمز در این فایل تصویری ادعا کرده است که عملکرد دو کارت گرافیکی آر.تی.ایکس ۲۰۸۰ تی.آی را با یکدیگر مقایسه کرده است. وی عملکرد یک کارت نو را با کارت گرافیکی که ۱۸ ماه برای ماینینگ مورد استفاده قرار گرفته، مقایسه کرده است. اگرچه استفاده از کارت گرافیکی برای استخراج رمزارز لزوماً تنش بیشتری را نسبت به استفاده از این محصول در حوزه‌ی گیمینگ به همراه ندارد، اما این آزمایش تاثیر افت عملکرد کارت گرافیکی پس از استفاده‌ی طولانی مدت از آن در حوزه‌ی ماینینگ را به خوبی نشان می‌دهد.

“باتوجه به اطلاعات فایل تصویری منتشر شده، آر.تی.ایکس ۲۰۸۰ تی.آی که برای استخراج رمزارز مورد استفاده قرار گرفته است، به‌طور گرمتری نسبت به کارت نو بازی‌ها را اجرا می‌کند(خنک‌سازی کارت گرافیکی کاهش یافته است) و در نتیجه سرعت کلاک کارت گرافیکی کاهش یافته و نرخ فریم بدتری را ارائه می‌کند.”

تکرار نتایج در بازی‌های مختلف

تفاوت عملکرد کارت‌های گرافیکی در تمامی بازی‌های آزمایش شده شامل سایبر پانک ۲۰۷۷(Cyberpunk 2077)، بتلفیلد۵(Battlefield V) و فورزا هورایزن ۴(Forza Horizon 4) نیز تکرار شده است و در نتیجه عملکرد کارت گرافیکی به‌طور متوسط ۱۰ درصد افت داشته است(به عنوان مثال ۸ درصد کاهش نرخ فریم در بازی رِد دِد(Red Dead Redemption 2) و ۲۰ درصد کاهش در بازی فورزا مشاهده شده است). کاهش عملکرد کارت گرافیکی می‌تواند موجب کاهش نرخ فریم در زمان اجرای بازی و در نتیجه بدتر شدن تجربه‌ی گیمر گردد.

به‌طور متوسط کارت گرافیکی مورد استفاده در حوزه‌ی ماینینگ نسبت به کارت گرافیکی نو ۱۶ درجه بازی‌ها را گرمتر اجرا کرده است که افت ۱۰۰ مگاهرتزی فرکانس عملکرد این کارت گرافیکی را موجب شده است. از آنجایی که الگوریتم جی‌پی‌یو بوست ۴٫۰ انویدیا نسبت به حرارت کارت گرافیکی فرکانس عملکرد آن را تنظیم می‌کند، تجربه‌ی این پدیده کاملاً عادی است.

نقایص آزمایش تستینگ گیمز

آزمایش اخیر تستینگ گیمز با نقایصی نیز مواجه بوده است. وی پس از اجرای این آزمایش عملکرد کارت گرافیکی مورد استفاده برای استخراج رمزارز را پس از تعویض خمیر حرارتی مجدداً مورد آزمایش قرار نداده است. در نتیجه مشخص نیست که آیا کاهش عملکرد خنک‌سازی کارت گرافیکی افت عملکرد این محصول را موجب شده است و یا تنش حاصل از استفاده از کارت گرافیکی برای استخراج رمزارز موجب افت عملکرد آن شده است.

“از طرف دیگر تستینگ گیمز عملکرد کارت گرافیکی آر.تی.ایکس ۲۰۸۰ تی.آی پس از ۱۸ ماه استفاده برای اجرای بازی‌های ویدئویی را نیز مورد آزمایش قرار نداده است، در نتیجه مشخص نیست که آیا استفاده از این محصول برای اجرای بازی نیز افت عملکرد مشابهی را به همراه خواهد داشت یا خیر.”

در نهایت می‌توان نتیجه‌گیری کرد که آزمایش تستینگ گیمز تاثیر مخرب استفاده از کارت گرافیکی در حوزه‌ی ماینینگ بر عملکرد آن را اثبات نمی‌کند و تنها افت جزئی(۱ درصدی) در قدرت این کارت را نشان می‌دهد که ممکن است پس از تعویض خمیر حرارتی برطرف گردد.

بر اساس گزارش کوینیت، هم‌اکنون به دلیل هجوم ماینرها و گیمرهای برای خرید کارت‌های گرافیکی، کمبود شدید این قطعات کامپیوتری در بازار کاملاً مشهود است. به همین دلیل شرکت انویدیا در محصولات جدید خود عملکرد کارت گرافیکی برای استخراج رمزارز را محدود ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *