کیف‌پول اکسودوس سهام خود را به سبک جنجال برانگیزی عرضه خواهد کرد

 • شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات کیف‌پول رمزارزی اکسودوس برای عرضه‌ی سهام خود و جذب سرمایه به سبک پیشنهاد اولیه‌ی سکه از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) درخواست مجوز کرده است. سهام این شرکت تنها با استفاده از رمزارزهای بیت کوین(Bitcoin)، اتریوم(Ethereum) و یا رمزارز پایدار یو.اس.دی.سی(USDC) عرضه خواهد شد و خریداران توکن‌هایی را دریافت خواهند کرد که سهام این شرکت را نمایندگی می‌کند.

عرضه‌ی سهام شرکت ارائه‌ی خدمات کیف‌پول اکسودوس

پلتفرم‌های معاملات بازار سهام همانند رابین‌هود(Robinhood) با افزودن امکان خرید رمزارزها از طریق پلتفرم خود میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده‌اند. اما شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات کیف‌پول اکسودوس(Exodus Wallet) قصد دارد به‌طور متضاد امکان خرید سهام این شرکت را از طریق پلتفرم خود برای کاربران فراهم آورد.

نکته‌ی جالب این پیشنهاد این است که اکسودوس سهام خود را از طریق رمزارزها ارائه خواهد کرد و امکان خرید سهام این شرکت از طریق دلار آمریکا وجود نخواهد داشت.

این شرکت که در ایالت نبراسکا(Nebraska) آمریکا مستقر شده، درخواست اخذ مجوز فروش ۷۵ میلیون دلار از سهام خود را در محدوده‌ی قیمتی ۲۷٫۴۲ دلار به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا(SEC) چیست؟

معرفی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده‌ی آمریکا(SEC)، یک آژانس مستقل دولتی است که با هدف محافظت از سرمایه‌گذاران، نظارت بر عملکرد بازارهای اوراق بهادار و تسهیل جمع‌آوری سرمایه‌ ایجاد شده است. این آژانس در سال 1934 به عنوان نخستین سازمان قانون‌گذاری بازار اوراق بهادار توسط کنگره‌ی آمریکا ایجاد شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری و دستکاری در بازار محافظت می‌کند. این سازمان همچنین بر تغییر مالکیت و فروش شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا نظارت می‌کند.

به‌طور کلی شرکت‌ها و موسسات پیش از انتشار اوراق بهادار در تجارت بین‌المللی و فروش آن‌ها به سرمایه‌گذاران، ملزم به ثبت اوراق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند. شرکت‌های خدمات مالی همانند کارگزاران، شرکت‌های مشاوره‌ای و مدیران دارایی به همراه نمایندگان حرفه‌ای آن‌ها باید فعالیت‌های تجاری کسب و کار خود را نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت کنند. به عنوان مثال این آژانس مسئولیت تایید پیشنهاد اولیه‌ی سکه، صندوق‌های بیت کوین قابل مبادله در بورس و مبادلات رسمی بیت کوین را برعهده دارد.

وظیفه‌ی اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت بر عملکرد سازمان‌ها و افراد در بازار‌های اوراق بهادار همانند مراکز مبادلات اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری، نمایندگی‌ها، مشاوران سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار از طریق وضع قوانین و مقررات، افشاء و به اشتراک گذاری داده‌های بازار، برای انجام منصفانه معاملات و حفاظت از سرمایه‌گذاران در برابر کلاهبرداری تلاش می‌کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا امکان دسترسی به اظهارات ثبت شده، گزارش‌های مالی منظم و دیگر داده‌های مرتبط با اوراق مالی را از طریق پایگاه داده‌ی خود که ادگار(EDGAR) نام‌گذاری شده است، برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد.

تاسیس SEC

در زمان سقوط بازار سهام ایالات متحده‌ی آمریکا در سال 1929، اوراق بهاداری که توسط شرکت‌های آمریکایی منتشر شده بود، به سند‌های بی‌ارزشی تبدیل گشت. چرا‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران توسط اطلاعات اشتباه و گمراه کننده‌ای تصمیم‌گیری کرده بودند. کنگره‌ی آمریکا به منظور بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران قانون اوراق بهادار را در سال 1933 و قانون مبادلات اوراق بهادار را در سال 1934 تصویب کرد که در نهایت این قوانین موجب شکل‌گیری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گردید. در زمان تاسیس این سازمان، حصول اطمینان از صحت گزارش مالی شرکت‌ها و همچنین کسب اطمینان از برخورد صادقانه و رعایت انصاف از سوی کارگزاران، معامله‌گران و بورس‌های اوراق بهادار از وظایف اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا محسوب می‌گردید.

ساختار SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا توسط پنج کمیسیونر هدایت می‌شود. این اعضا توسط رئیس جمهور آمریکا و برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند، اگرچه امکان افزایش این مدت زمان(حداکثر 18 ماه) تا زمان تعیین کمیسیونر جدید وجود دارد. ریاست این سازمان نیز از میان پنج کمیسیونر انتخاب می‌شود. به منظور جلوگیری از وابستگی به احزاب سیاسی و بر اساس قوانین آمریکا، انتخاب بیش از 3 عضو از یک حزب امکان پذیر نیست.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پنج بخش(شامل: بخش مالی، بخش اجرایی، بخش مدیریت سرمایه‌گذاری و بخش تحلیل ریسک و اقتصاد و در نهایت بخش بازار و معاملات) و 23 دفتر تشکیل شده است. اجرای قوانین اوراق بهادار، انتشار قوانین جدید، گزارش خطای موسسات مالی و هماهنگی قوانین با سایر بخش‌های دولت آمریکا است.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/securities-and-exchange-commission/” target=”_blank”>SEC) ارائه کرده است. این شرکت قصد دارد سهام خود را در دسترس سرمایه‌گذاران خُرد قرار دهد و با ارزش‌گذاری ۲۷٫۴۲ دلاری هر سهم ارزش شرکت ۷۱۰ میلیون دلار تعیین شده است.

اکسودوس قصد دارد سهام شرکت خود را تنها با استفاده از بیت‌کوین

‘ href=”https://www.coinit.ir/1396/08/%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/” target=”_blank”>Bitcoin)، اتریوم(Ethereum) و یا رمزارز پایدار یو.اس.دی.سی(USDC) در دسترس سرمایه‌گذاران قرار دهد. این شرکت قصد دارد نه ماه پس از پایان پیشنهاد فروش سهام خود توکن‌هایی را منتشر کند که سهام این شرکت را نمایندگی می‌کنند.

پیشنهاد کیف‌پول اکسودوس برای عرضه‌ی سهام خود و سپس انتشار توکن‌های مبتنی بر آن به پیشنهاد اولیه‌ی سکه(پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) چیست؟

آشنایی با مفهوم پیشنهاد اولیه‌ی سکه

پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) روشی برای تامین سرمایه‌ی پروژه‌های رمزارزی با استفاده از رمزارزهایی همانند بیت کوین، اتر و یا ارزهای فیات است. تامین سرمایه معمولا از طریق برگزاری ICO با پیشنهاد دریافت توکن در ازای تامین سرمایه اجرا می‌شود.

یک پروژه و یا شرکت با انتشار نقشه‌ی اولیه(وایت‌پیپر) اهداف خود را از برگزاری پیشنهاد اولیه‌ی سکه مشخص می‌کند. نقشه‌ی اولیه با ارائه‌ی اطلاعاتی در زمینه‌ی ساختار پروژه، اهداف پروژه، میزان سرمایه‌ی مورد نیاز در زمان برگزاری ICO و اطلاعات دیگر در جلب مشارکت سرمایه‌گذاران تلاش می‌کند. سرمایه‌گذاران در برابر سرمایه‌گذاری و شرکت در ICO توکن دریافت می‌کنند. اغلب توکن‌ها در پلتفرم‌ برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز(dApp) توزیع می‌شوند.

تاریخچه

تاریخچه‌ی پیشنهاد اولیه‌ی سکه از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود، در این مقطع زمانی مسترکوین(MasterCoin) که یک ارز دیجیتالی و پروتکل ارتباطی است، با برگزاری ICO معادل ارزش ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد. سپس پیشنهاد اولیه‌ی سکه‌ی اتریوم با فاصله‌ی زمانی کم توانست به ارزش ۱۸ میلیون دلار جمع آوری کند.

از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ اجرای ICO نیز گسترش یافت اما در سال ۲۰۱۷ ارائه‌ی آن شدت گرفت، به‌طوری که ۸۷۵ ICO در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است(۳۰ برابر تعداد پیشنهاد اولیه‌ی اجرا شده در سال ۲۰۱۶). روند اشاره شده در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و بیش از ۱۲۰۰ ICO در این سال برگزار گردید، در نتیجه پروژه‌های رمزارزی توانستند به ارزش ۷.۸۵ میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کنند.

بزرگترین پیشنهاد اولیه‌ی سکه توسط پروژه‌ی رمزارزی EOS اجرا شده است که در نتیجه‌ ۴ میلیارد دلار سرمایه در طی چند مرحله(از سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸) جمع‌آوری شده است.

مزایای پیشنهاد اولیه‌ی سکه

مزایای ICO برای سرمایه‌گذاران

پیشنهاد اولیه‌ی سکه ممکن است مزایای مختلفی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. این مزایا عبارتند از:

 • فرصت به‌دست آوردن رمزارز جدید و به قیمت پایین به امید کسب بازدهی بالا در آینده(همانند خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۱).
 • برگزاری ICO ممکن است مزایای بیشتری همانند سود حاصل از توزیع مجدد یا امتیاز‌های دسترسی ویژه به محصولات و خدمات مرتبط با پروژه را به سرمایه‌گذار ارائه کند.
 • ایجاد امکان حمایت از پروژه‌ها و تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی محبوب

مزایای ICO برای توزیع‌کنندگان توکن‌ها

 • امکان دسترسی سریع‌تر به منابع مالی در حالی که با محدودیت‌های کمتری از سوی نهاد‌های قانون‌گذاری مواجه خواهند بود.
 • تامین سرمایه همراه با رعایت انصاف و برابری در میان سرمایه‌گذاران.
 • فرصت خلق و آزمایش مدل‌های نو‌آورانه‌ی تجاری غیرمتمرکز.
 • گردآوری پایگاه اولیه‌ از کاربرانی که خواهان آزمایش محصولات اولیه‌ی پروژه‌ی رمزارزی هستند.

ریسک‌های مرتبط با برگزاری ICO

پیشنهاد اولیه‌ی سکه همانطور که فرآیند تامین سرمایه را برای پروژه‌های رمزارزی تسهیل می‌کند، ریسک‌های متعددی را نیز به همراه دارد.

 • معمولا ICO توسط تیم‌های نسبتا بی‌تجربه و بدون ارائه‌ی هیچ ضمانتی در تحقق وعده‌های ارائه شده راه‌اندازی می‌شود.
 • معمولا پیشنهاد‌های اولیه‌ی سکه توسط سیستم‌های قانون‌گذاری نظارت و پشتیبانی نمی‌شود، در نتیجه هیچ ضمانتی برای بازگشت سرمایه وجود ندارد.
 • معمولا پروژه‌هایی که توسط ICO سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جمع‌آوری می‌کنند، نسبت به توسعه و پیشرفت پروژه از شفافیت اندکی برخوردارند.
 • ریسک‌های مرتبط با کلاهبرداری و یا طرح‌های افزایش و کاهش قیمت توکن‌ها به‌طور مصنوعی وجود دارد.

در این مقطع زمانی ارائه‌کنندگان پیشنهاد اولیه‌ی سکه با ریسک‌های مختلفی مواجه‌اند، این خطرات عبارتند از:

 • قوانین نامشخص و مبهم در این حوزه که ممکن است آن‌ها را با خطر جریمه و یا مجازات مواجه کند.
 • جمع‌آوری منابع مالی ناپایدار که از نوسانات قیمت رمزارزها ناشی می‌شود.
 • معمولا اطلاعات اندکی نسبت به مالکان و سرمایه‌گذاران توکن‌های ارائه شده در پیشنهاد اولیه‌ی سکه در دسترس قرار دارد.

ادامه …

‘ href=”https://www.coinit.ir/cryptopedia/what-is-an-ico/” target=”_blank”>پیشنهاد اولیه‌ی سکه را در پیش گرفت و بسیاری از این پروژه‌ها را متوقف کرد.

به‌طور مشابه در پلتفرم‌های غیرمتمرکز اقتصادی همانند میکردائو(MakerDAO) انتشار توکن‌های مدیریتی امکان تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بر روی تغییرات پروژه را فرآهم می‌کند. در پروژه‌ی رمزارزی فایل‌کوین(Filecoin) توکن‌های منتشر شده برای هولدرها امتیاز استفاده از شبکه‌ی فایل کوین را ایجاد می‌کند.

پیروی از سبک پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) برای عرضه‌ی سهام

سباستین میلا گُنی(Sebastián Milla Goñi)؛ مدیر ارشد عملیات اکسودوس اظهار داشت: «فروش سهام اکسودوس را نسخه‌ی جدیدی از بازار پیشنهاد اولیه‌ی سکه درنظر بگیرید که به‌طور سازگار با قوانین و شفاف توسط یک شرکت سود‌آور و دارای محصول کاربردی ارائه خواهد شد.»

پیشنهاد اولیه‌ی سکه استارت‌آپ‌ها را قادر می‌ساخت تا قوانین را دور زده و به سرعت منابع مالی مورد نیاز خود را برای راه‌اندازی پروژه جمع‌آوری کنند. سرمایه‌گذاران خُرد نیز قادر بودند تا به حوزه‌های سرمایه‌گذاری جدیدی دسترسی یابند که معمولاً در سلطه‌ی سرمایه‌گذاران خصوصی بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار داشته است.

جی.پی ریچاردسون(JP Richardson)؛ مدیرعامل اکسودوس در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی اظهار داشت:

ما معتقدیم که مُدل‌های سنتی جذب منابع مالی به نفع سرمایه‌گذاران عام درهم شکسته شده است. اگرچه جذب منابع مالی از طریق اجرای مرحله‌ی ای(Series A) افزایش سرمایه گزینه‌ی آسانتری به‌نظر می‌رسید اما تصمیم گرفته‌ایم تا مسیر دیگری را انتخاب کنیم که در آن هر کسی به‌طور مستقیم قادر به سرمایه‌گذاری بر روی شرکت اکسودوس است. JP Richardson

در صورتی که اکسودوس تاییدیه‌ی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را دریافت کند، خریداران سهام این شرکت توکن‌هایی را در کیف‌پول خود دریافت خواهند کرد که سهام اکسودوس را نمایندگی می‌کند. برخلاف اغلب پروژه‌های آی.سی.او خریداران سهام اکسودوس حق مالکیت قانونی و حق رای در تصمیمات شرکت را در اختیار خواهند داشت. مدیر ارشد عملیات اکسودوس اظهار داشت:

ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که سهامداران ما نقش واقعی در تصمیمات شرکت دارند. Sebastián Milla Goñi

 نظر شما نسبت به رویکرد شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات کیف‌پول اکسودوس برای استفاده از سبک پیشنهاد اولیه‌ی سکه برای عرضه‌ی سهام خود چیست؟ آیا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با پیشنهاد اکسودوس موافقت خواهد کرد؟ آیا روش پیشنهادی اکسودوس به رویکرد رایجی برای جذب سرمایه تبدیل خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *