آموزش استخراج کردن بیت کوین

بلاک چین

آموزش استخراج کردن بیت کوین، پیشنهاد ما به شما این است که، پیش از آن که مقاله در رابطه با استخراج بیت کوین را شروع کنید، ابتدا با بیت کوین و مفاهیم آن کاملا آشنا شوید و تا پایان مقاله همراه ما باشید تا بتوانید درک و اطلاعات  کاملی از نحوه استخراج بیت کوین پیدا کنید.

 

بلاک چین
شکل شماره 1 : بلاک چین چیست؟

 

بلاک چین  (Blockchain) چیست ؟

بلاک چین (Blockchain) یک پایگاه اطلاعاتی است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نظیر اتریوم و… روی آن فعالیت می کنند و هم چنین با ویژگی که دارد توانسته است در بسیاری از حوزه های دیگر مانند صنایع و مشاغل که شامل پرداخت،رای گیری،سیستم های اداری و… مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

نحوه کار بلاک چین (Blockchain)

کاربران موجود در شبکه بلاک چین (Blockchain) متفاوت هستند که به اصلاح “گره” نامیده می شوند و همه ی تراکنش ها در شبکه بلاک چین باید مورد تایید همه ی کاربران (همه ی گره ها) قرار بگیرد.

داشتن این خصوصیت در این شبکه امکان جابه جایی در داده و یا تقلب را ناچیز خواهد کرد.

از آنجایی که فعالیت بیت کوین تنها فقط به کاربرانش وابسته است و توسط مالک خاصی پشتیبانی نمی شود پس تایید معامله های بیت کوین چگونه انجام می شود ؟ ویا اینکه امنیت آن چگونه حفظ می شود ؟

ماینرها دستگاه ها و سخت افزار های خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می دهند و بدینگونه امنیت شبکه را حفظ می کنند و ایجاد تراکنش می کنند و  در ازای این همکاری به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کنند.

ماینرها با پذیرفتن قوانین شبکه (که این قوانین به صورت کدهای برنامه نویسی تعریف شده اند)  وارد شبکه ارز دیجیتال می شوند.

 

 

 

فعالیت های ماینر

در مجموع تولید بیت کوین در شبکه و برقراری تراکنش و حفظ آن به  گروه های مختلف از قبیل ماینرها یا استخراج کنندگان ، توسعه دهندگان و نودها وابسته است که وظایف هر کدام از این گروه ها متفاوت است.برای مثال تایید تراکنش بیت کوین (تایید انتقال بیت کوین)  در شبکه به عهده ماینر ها است.

توسعه دهندگان یا برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه، بر عهده گرفته‌اند مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند. نودها هم  اطلاعات تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شود را در هاردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

ماینرها علاوه بر حفظ امنیت شبکه و برقرای تراکنش ها ، در طی عملیات ماینینگ  ( نام علمی ماینینگ اثبات کار (Proof Of Work) است که بر طبق آن استخراج از الگوریتمی به نام اثبات کار پیروی می کند.) به حل معادلات ریاضی می پردازند تا بیت کوین تولید شود.

 

برای بررسی نحوه فعالیت ماینرها ، به این مثال  توجه کنید.تصور کنید شما و دوستانتان در یک فضای بسته قرار دارید که این فضا شامل چند اتاق می باشد ، هرکدام از این اتاق ها دارای

شماره ای است که قابل رویت نیست واگرهرکدام از شما بتواند این شماره را زودتر حدس بزند می تواند وارد اتاق شود و پاداش دریافت کند.

اعدادی که در مثال بالا ذکر شد طبق قانون تعیین شده توسط موسس بیت کوین ، هش هدف (Target hash  )نامیده می شود. وظیفه ماینرها حدس زدن این هش هدف توسط

دستگاه های استخراج پر قدرت است.

استخر استخراج (Mining pool)  چیست؟

در ابتدا پیدایش بیت کوین، فرآیند استخر استخراجی وجود نداشت زیرا ماینرها به صورت مستقیم و جداگانه در ماینینگ شرکت می‌کردند. اما در حال حاضر، به علت افزایش قدرت ماینینگ و رقابتی شدن فرآیند استخراج و از همه مهمتر نیاز به قدرت پردازش سخت افزاری  بیشتر، فرآیندی به نام

استخر استخراجی  تعریف شد تا  سوددهی با شانس بالاتری انجام شود.

نحوه فعالیت استخر استخراج (Mining pool)  

استخراستخراج مانند یک نماینده عمل می کند. به این گونه که وقتی ماینرهای کوچک  قدرت پردازش خود را ادغام می کنند و در اختیار  یک استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه‌، در فرایند ماینینگ شرکت می‌کند و پس از بدست آوردن پاداش استخراج ، آن را براساس قدرت هر ماینر بین ماینرها تقسیم می‌کند.

و نکته مثبت ویژگی این استخر استخراج این است که گردآوری ماینرها در کنار هم به صورت مجازی صورت می گیرد.این به این معنی است که هر ماینر در هر کشور یا شهری که باشد می تواند از طریق اینترنت به استخری به کشور یا شهر دیگر متصل شود و به راحتی قدرت پردازش خود را با ماینرهای دیگر به اشترک بگذارد.

و بهتر است که ماینرها به فاکتورهای مختلف برای یافتن یک استخر استخراج مناسب توجه کنند.

 

 

تعریف استخراج

  • ” استخراج ” یا “ماینینگ” به پردازش تراکنش ها  که منجر به تولید بیت کوین جدید می شود گفته می شود.

در گذشته بیت کوین از طریق کامپیوتر، موبایل و حتی مرورگر کامپیوتر قابل پردازش بود اما اکنون فقط دستگاه‌هایی مخصوص با نام   ASIC قابلیت استخراج سودآور بیت‌کوین را دارا هستند. زیرا سیستم های خانگی نیازمند تولید مصرف برق زیاد هستند که صرفه اقتصادی ندارند.  یک نمونه از این دستگاه را در عکس زیر مشاهده می کنید.

 

استخراج بیت کوین
شکل شماره 2 : استخراج بیت کوین

سختی استخراج

اما برای ساختن یک شبکه ثابت و جلوگیری از استخراج سریع همه واحدهای بیت کوین ، اصطلاحی به نام ” سختی استخراج” تعریف می شود. بلاک های بلاک چین بیت کوین هر ده دقیقه تولید می شوند.

و همین طور بالعکس ، با کاهش یافتن قدرت پردازش ماینرها ، ممکن است برای رسیدن به جواب معادله و تولید بلاک بیشتر از ده دقیقه بکشد که در اینصورت هم سختی کاهش می یابد تا زمان رسیدن به جواب همان ده دقیقه باشد.

در نتیجه هرچقدر تعداد ماینرها افزایش یابد، امنیت و پایداری شبکه بیت‌کوین افزایش یافته و ازسوی دیگر، سختی استخراج بیت‌کوین هم افزایش می‌یابد.

ساتوشی ناکاموتو، موسس ناشناس بیت کوین، با قرار دادن کدهایی در شبکه بیت کوین به منظور جلوگیری از تورم آن ، اصطلاحی به نام هاوینگ (Halving)   را تعریف کرد. برطبق این قانون، هر چهار سال یکبار میزان تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود یا به‌طور دقیق‌تر، پاداش اهدایی به ماینرها برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین ۵۰ درصد کاهش می یابد.

 

 

حقایقی در رابطه با استخراج بیت کوین

 

در حال حاضر که این مطلب را می خوانید جالب است بدانید بر اساس قوانین اصلی بیت کوین، در مجموع فقط 21 میلیون بیت کوین می تواند استخراج شود که تا کنون 5/18 میلیون آن استخراج شده است.

 

ملزومات استخراج

1.دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک  (ASIC)

2.کیف پول بیت کوین

3.اینترنت ثابت ADSL یا TD-LTE3.

4.برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب

5.تجهیزات تهویه (فن)

 

کیف پول بیت کوین

بیت کوین‌ها، بعد از تبادل در کیف پول‌های دیجیتالی قرار می‌گیرند. بنابراین هر ماینر نیاز به کیف پول بیت کوین برای دریافت و ذخیره درآمد خود دارد که نرم افزارهای رایگان آن قابل دسترس است.از مهمترین تجهیزات در ماینینگ بیت کوین ، برق است. زیرا دستگاه های استخراج مصرف برق زیادی دارند بنابراین این دستگاه ها نیازمند برق و تجهیزات برقی مناسب هستند.

 

 

دستگاه ماینر

اکنون که با ماینر و استخراج بیت کوین آشنا شده اید ، بهتر است کمی با جزئیات دستگاه ماینر آشنا شوید. از آن زمان که بیت کوین توانست طرفداران زیادی پیدا کند طبیعتا این فکر را هم  پروراند که

دستگاه های ماینر با قدرت پردازش بالاتر و هزینه مصرف برق کمتر تولید کنند.

 

 

 

عبارت ماینر بیشتر برای دستگاه های مخصوص ای سیک (Asic)  مورد استفاده قرار می گیرد.این دستگاه مانند هر دستگاه دیگر انواع مختلف دارد.

 

ویژگی های مطلوب دستگاه ماینر

  • طول عمر بالا
  • سرعت سریع بازگشت سرمایه
  • قدرت دستگاه
  • مصرف برق دستگاه
  • قیمت دستگاه

 

تا هم اکنون که این مقاله را مطالعه می کنید  بهترین دستگاه  استخراج بیت کوین معرفی شده است که در ادامه نام معروفترین مدل های آن ذکرشده است :

  • بیتمین انتماینر اس 17 پلاس (Bitmain Antminer S17+) با قدرت ۷۳ تراهش بر ثانیه (73TH/S)
  • بیتمین انتماینر اس 17 پرو (Bitmain Antminer S17 pro ) با قدرت ۵۳ تراهش بر ثانیه (53TH/S)
  • بیتمین انت ماینر 15Z (Bitmain Antiminer Z15) با قدرت 420ksol/s
  • بیتمین انت ماینر T17 با قدرت 40 تراهش بر ثانیه TH/S )40(

 

 

 

 

 

منابع:

https://arzdigital.com/bitcoin-complete-mining-guide

https://www.bourseiness.com/33161/whats-bitcoin-mining

https://www.khanesarmaye.com/all-about-bitcoin/#gref

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *