سقوط شرکت ریپل

 

سقوط شرکت ریپل، کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) با شکایت رسمی، شرکت ریپل را به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار متهم کرد. براساس ادعای (SEC)، کریس لارسن و گارلینگهاوس مدیر عامل و بنیانگذار این شرکت را به دلیل فروش اوراق بهادار ثبت نشده مورد اتهام قرارداد.

 

سقوط قیمت ریپل بعد از علنی شدن شکایت کمیسیون SEC از شرکت ریپل
شکل شماره یک :  سقوط شرکت ریپل

علنی شدن شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار از ریپل

شکایت از شرکت ریپل و مدیران ارشد آن چند روز گذشته دردادگاه ناحیه ای منهتن ثبت گردید. براساس اسناد کمیسیون بورس واوراق بهادار، ریپل به فروش اوراق بهادار ثبت نشده از سال 2013 تا کنون متهم است.

از فروش ثبت نشده این اوراق به صورت ارز دیجیتال، ریپل توانسته است حدود 1.3 میلیارد دلار  سرمایه اندوخته داشته باشد. از دیگراتهامات  شرکت ریپل  به خرید و فروش مستقیم توکن های XRP اشاره می شود.ریپل تقریبا حدود 50 میلیارد توکن XRP را در اختیار خود دارد.

برخلاف بیت کوین و اتریوم که غیر متمرکز هستند، XRP ارز متمرکزی است. از این رو مورد انتقاد بعضی از اعضای جامعه ارز دیجیتال قرار گرفته است.

 

قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار

براساس قوانین، شرکت هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند باید اطلاعات خود را ارائه دهند. ارزهای دیجیتال تحت نظارت این کمیسیون هستند و در انتظار قانون گذاری های جامع و کاربردی هستند.

حال چرا ریپل به عنوان متهم این کمیسیون قرار گرفته است؟ طبق اظهارات SEC ، شرکت ریپل بدون اینکه توکن های XRP را ثبت کنند از آنها در سرمایه گذاری استفاده کردند.

اتهامات وارده به لارسن و گارلینگهاوس به عنوان متهمین این شرکت وارد شده است.  در صورت اثبات این اتهام ملزم به پرداخت مبالغ جریمه هنگفتی که از این راه دریافت کرده اند، هستند.

سقوط قیمت ریپل بعد از خبر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار از آن

از تاریخ انتشار این خبر یعنی سوم دی ماه 99، قیمت ریپل با سقوط زیادی نسبت به هفته گذشته گزارش شده است. هم اکنون  در حال  نگارش این مقاله در تاریخ 7دی ماه 1399، قیمت ریپل با حدود 20 درصد سقوط 0.291721 $ گزارش شده است.

 

اظهارات گارلینگهاوس در توییتر خود مبنی بر این اتهامات:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار قصد حمله و اتهام به ارزهای دیجیتال را دارد. مبنای کار این کمیسیون برخلاف “پذیرش نوآوری ” است. وی افزود با توجه به فعالیت مستقل فین هاب (Fin hub)، تنها توکن XRP نیست که مورد حمله قرار دارد.

اظهارات وی حاکی از آن است که بیشتر مشتریان ریپل نت (ripplenet) خارج از آمریکا هستند. بنابراین اوراق بهادار بودن یا نبودن این ارز دیجیتال درکسب و کار شرکت تاثیری نخواهد گذاشت.

 

آیا ریپل در رای نهایی دادگاه پیروز می شود؟

شرکت ریپل
شکل شماره 2 : شرکت ریپل

 

مسئول بخش قضایی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا استفانی آواکیان در مورد این اتهام به شرکت ریپل می گوید:

این اقدامات  موجب شد تا خریداران توکن  XRP اطلاعات دقیقی از این ارز دیجیتال( ریپل) نداشته باشند. همینطور اطلاعاتی که از اهمیت بالایی برخورداراست در اختیار خریداران قرار نگرفته بود.

یکی از اعضای هیئت مدیره ریپل و مدیر عامل هلدینگ SBI (یوشیتاکا کایتو) در اظهار نظری که اخیرا داشته است گفته :

” در رای آخر دادگاه به طور قطع ریپل پیروز خواهد شد.”

و در اظهار نظر دیگری می گوید که: “نهاد نظارتی مالی اظهار داشته است که ریپل جز اوراق بهادار نیست و در آمریکا هم باید همین اتفاق بیفتد.” وی در ادامه افزود که شرکت SBI همچنان با شرکت ریپل همراه می ماند و مطمئنا به دنبال گسترش این دو شرکت در آسیا هستیم.

 

وضعیت نهایی XRP چگونه است؟

چندین سال است که قوانین اوراق بهادار ایالات متحده درمورد وضعیت ریپل بحث می کنند. براساس ارزیابی  شورای  رتبه بندی کریپتوبا هدایت( Coinbase)، XRP را به عنوان اوراق بهادار اعلام کرد.

بعد از انتشار این خبر یکی از اعضای شورای رتبه بندی کریپتو(CROSSTOWER)، XRP  را از لیست خود خارج کرد. هرچند هنوز سیستم عامل های تجاری نتیجه ای برای برکنار کردن XRP  از سیستم خود نگرفته اند.

نظر رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالاها ( کریستوفر جیانکارلو) اینگونه است که: ” XRP باید یک ارز مبادله ای در نظر گرفته شود و نه یک اوراق بهادار. جیانکارلو با توجه به تست هووی (HOWEY) به عنوان معیاری برای ارزیابی اوراق بهادار، استدلال خود را راجب توکن XRP توجیه می کند.

برخلاف نظر وی سازمان SEC می گوید:  XRP  طبق قرارداد سرمایه گذاری بوده و تحت شرایط قوانین اوراق بهادار فدرال است.در نهایت این رای دادگاه  است که تصمیم نهایی را برای شکایت کمیسیون بورس ازشرکت ریپل مشخص می کند.

 

حذف XRP از برخی صرافی ها

عواقب شکایت کمیسیون SEC از شرکت ریپل دومینو وار در انتظار این شرکت می باشد. علاوه بر سقوط قیمت ریپل، برخی از صرافی ها اقدام به حذف رمز ارز XRP ریپل از فهرست خود کرده اند. در ادامه به بررسی چهار صرافی که ریپل را بلافاصله بعد از علنی شدن شکایت از آن حذف کردند، می پردازیم.

کراس تاور (CrossTower)

صرافی کراس تاوربعد از اعلام شکایت اولین صرافی بود که XRP را از پلتفرم خود حذف کرد. کراس تاور معاملات XRP را در پلتفرم معاملاتی خود در آمریکا به حالت تعلیق درآورده است.

بیت وایز(Bitwise)

بیت وایز بر روی دارایی های دیجیتال که به صورت اوراق بهادار هستند سرمایه گذاری نمی کند. از این رواین صرافی  با اعلام  اینکه XRP یک اوراق بهادار می باشد، آن را حذف کرد. بیت وایز به عنوان شرکت مدیریت سرمایه ارز دیجیتال XRP های موجود در صندق شاخص ارز خود را نقد کرد. سپس آن را به سایر دارایی های دیجیتال اختصاص داد.

صرافی OSL

این صرافی هنگ کنگی نیز تا بر طرف شدن مشکل ریپل، توکن XRP را از معاملات خود به تعلیق درآورد.

صرافی بیکسی (Beaxy)

این صرافی نیز بلافاصله تمام معاملات ارز دیجیتال ریپل را تا مشخص شدن وضعیت آن متوقف کرد. هرچند کاربران امکان برداشت XRP را در این صرافی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *