اتریوم چیست

اتریوم چیست؟
عکس شماره یک: اتریوم چیست؟

تاریخچه اتریوم

اتریوم چیست، دومین نام شناخته شده در فضای ارز دیجیتال و بلاک چین، در کنار بیت کوین است. شبکه اتریوم در سال 2013، توسط (“Vitalik Buterin”)   یک اعجوبه برنامه نویسی روسی_کانادایی به دنیای ارز دیجیتال معرفی شد. این شبکه مبتنی بر بلاک چین و به صورت غیر متمرکز فعالیت می کند. اتریوم نیز مانند بیت کوین خیلی زود به عنوان ارز دیجیتال محبوب در بیشتر مسائل مالی مورد توجه دنیای دیجیتال قرار گرفت.

اتریوم با داشتن یک سیستم غیر متمرکز ، تحت نظارت هیچ نهاد یا دولتی نیست و با استفاده از هزاران کامپیوتر به صورت انلاین در هر شرایطی پاسخگوی نیاز کاربران است. این سیستم به وسیله شبکه مستقل و مرورگر اینترنت مختص خود، خدماتش را ارئه می دهد. برای نوشتن قراردادهای هوشمند، باید از زبان منحصر به فرد آن، که همان زبان برنامه نویسی اتریوم سالیدیتی (solidity) نام دارد، استفاده کنید. نکته دیگر سیستم پرداختی این ارزاست، که منحصر به شبکه خودش است و کاربران برنامه های خودشان را بر روی بلاک چین اتریوم بارگذاری می کنند

اتر چیست؟

(Ether) اتر، ارز دیجیتالی مخصوص به شبکه اتریوم است، که برای انجام تراکنش ها در شبکه باید از ان استفاده کرد . به طور واضح تر همانطور که واحد های کوچکتر بیت کوین، ساتوشی نامیده می شوند، یک اتر هم دارای واحد های کوچک تری است. کوچکترین واحد این ارز( wei)، نام دارد.

سوخت اتریوم چیست؟

اگر یک ماشین برای حرکت کردن به بنزین احتیاج داشته باشد، برای انجام تراکنش های شبکه اتریوم، علاوه بر اتر به گس نیاز دارید. گس در اتریوم ، مانند بنزین برای خودرو عمل می کند. برای هر تراکنش به مقدار مشخصی گس احتیاج است. انتخاب اندازه آن به عهده خودتان است، ولی این مقدارنباید از حد استاندارد کمتر انتخاب شود. در واقع کارمزد تراکنش های اتر، از حاصل ضرب گس در قیمت انتخاب شده به دست می اید . هرچقدر این قیمت بیشتر باشد، اولویت تراکنش های شما در حد بالاتری قرار می گیرد.  دقیقا مشابه بیت کوین، در اتریوم نیز تراکنش ها در بلاک ها اتفاق می افتد و هر بلاک به ظرفیت مشخصی از سوخت نیاز دارد، تا کامل شود و بلاک بعدی تشکیل شود.

"مزایای

مزایای اتریوم چیست؟

اتریوم نیز مانند بیت کوین، پلت فرم غیرمتمرکزکه در بلاک چین اجرا می شود، از مزایای آن برخوردار است.  از اتریوم می توان به عنوان، انقلابی در سیستم  ارز دیجیتال و حذف واسطه ها یاد کرد. با حذف واسطه ها و همچنین انجام کارها به صورت خودکار، پرداخت هزینه ها هم کمتر می شوند. چند ویژگی مهم در سیستم بلاک چین در اینجا توضیح داده می‌شود:

غیر قابل تغییر بودن_ همان طور که در مقاله بلاک چین چیست گفته شد، هیچ کسی نمی تواند تغییری در داده های سیستم وارد کند.

غیرقابل دستکاری و نفوذ بودن_ امکان حذف و نفوذ به شبکه و تغییر داده ها وجود ندارد.

امنیت_ رمزنگاری و تضمین شده

تفاوت بیت کوین وبلاک چین چیست؟
عکس شماره سه: تفاوت بیت کوین وبلاک چین چیست؟

تفاوت بیت کوین و بلاچین چیست؟

بیت کوین، به عنوان و معروف ترین ارز دیجیتال، برای خرید و فروش ، انتقالات ارزی و انجام سفارشات انلاین و حتی در زمینه سرمایه گذاری های برون مرزی استفاده می شود. بیت کوین با استفاده از بلاک چین، سیستم بانکی و سیستم های پرداخت (pay pal)، را حذف می کند. اتریوم، پلتفرمی است، که با بهره بری از بلاک چین، باعث بوجود امدن قرار داد های هوشمند است. قرارداد هایی با حذف کامل واسطه ها در زندگی روزمره ما، امکان امنیت و اسایش را فراهم می کنند.

 

 

 

قرارداد هوشمند چیست؟

حتما برای همه شما خرید و فروش ملک و یا چیز های دیگر پیش امده است. از انجایی که این کار به انجام مراحل قانونی و کاغذ بازی های زیادی احتیاج دارد، شما از واسطه که همان بنگاه دار است کمک میگیرید.

بنگاه نیز به عنوان شخص ثالث در قرارد ها، کمیسیونی دریافت می کند و ملک را به خریدار و پول را به فروشنده واگذار می کند. با این تفاسیر، قرار داده ای هوشمند با خذف همه واسطه ها این کار را به بهترین و امن ترین شیوه ممکن انجام می دهند.

سیستم قرار داد هوشمند به این شیوه، هم پول و هم مالکیت را در سیستم ذخیره می کند. هنگامی که پول ازخریدار دریافت شد، سیستم مالکیت خانه را به خریدار واگذار می کند. سیستم هوشمند اعتماد بین طرفین را بوجود می اورد. با این تکنولوژی هم امنیت قرار داد تضمین می شود، و هم مقدار قابل توجهی پول از طرفین صرفه جویی خواهد شد.

 

 

 

استخراج اتریوم چگونه است؟

(Ethereum)، هم مثل بیت کوین، از دستگاه های مخصوص استخراج استفاده می کند. ماینر ها با استفاده از سیستم تایید تراکنش ها، از شبکه اتر پاداش دریافت می کنند. برای استخراج اتریوم از دو دستگاه، ریگ (Rig) و اسیک (Asic) استفاده می کنند.

استخراج یا همان ماینینگ، با استفاده از سیستم سخت افزاری قدرتمند کار می کند.ماینرها به وسیله کارت گرافیک یا (GPU) که همان سخت افزار اصلی استخراج است، این کار را انجام داد. البته از کارت گرافیک برای استخراج چند ارز  دیجیتال دیگر نیز، استفاده کرد.

برای استخراج اتریوم، ابتدا به ریگ استخراج کارت گرافیک احتیاج دارید. ریگ استخراج، مجموعه ای از سخت افزار ها می باشد که مشابه کیس کامپیوتر خانگی است، اما دارای چندین کارت گرافیک می باشد.

مرحله بعدی در کار ماینینگ، ایجاد کیف پول برای دریافت اتر های استخراج شده می باشد. بعد از اجرای نرم افزار های ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج، پروسه ماینینگ انجام می شود. در واقع عوامل زیادی مانند: قیمت اتر، هزینه برق و همچنین هزینه سخت افزار ها و استهلاک ان ها در سوداوری نقش بسزایی را دارد.

 

 

 

گواه اثبات کار(pow) چیست؟

برای اینکه در مورد pow)) یا گواه اثبات کار بدانید، ابتدا به تعریف استخراج یا ماینینگ می پردازیم. عملیات ماینینگ، به منظورجلوگیری از پرداخت مجدد و تایید تراکنش ها، دوم برای دریافت پاداش انجام می شود.

برای انجام تراکنش ها، ابتدا ماینر ها تراکنش های مجازدر هر بلاک را تایید می کنند. درادامه این پروسه ، ماینر ها به حل پازل های پیچیده ریاضی، که به عنوان مسئله در pow)) شناخته می شوند، میپردازند. جایزه و یا پاداش، به اولین ماینری که رمز هر بلاک را کشف کند، تعلق می گیرد. در اخرین مرحله نیز تراکنش های انجام شده روی بلاک چین عمومی قرار گرفته و ذخیره می شوند.

رقابت ماینر ها بر این است ، که اولین نفری باشند که پازل ریاضی را حل میکنند پاداش می گیرند. هر بار سختی انجام این محاسبات ریاضی افزایش پیدا می کند، ورقابت بین ماینر ها مشکل تر می شود. این روال سبب حفظ تعادل شبکه بلاک چین و استخراج خواهد بود.

 

 

 

گواه اثبات سهام(pos) چیست؟

گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام، با هدف یکسان و فرایند متفاوت، دو راه اعتبار بخشی به معاملات و برقرار کردن توافق توزیع شده است.(pos) درسال 2011، مطرح شد و ارز هایی مثل (nubit, , nxt, peercoin, blackcoin) جز اولین ارز هایی بودند که از ان استفاده کردند.

در گواه اثبات سهام، برخلاف pow)، کسی که بلوک جدید را ایجاد می کند، راه قطعی آن را انتخاب میکند. به این سهام (stake) می گویند. میزان انتخاب سرمایه در این سیستم به خالق هر بلوک جدید برمیگردد. درنتیجه در اینجا جایزه ای در کار نیست و فقط کارمزد هر تراکنش دریافت می شود.

 

چرا سیستم اتریوم از گواه اثبات سهام استفاده می کند؟

ماینرها در سیستم (pow)، برای هر تراکنش به انرژی و برق مصرفی زیادی نیاز دارند. این هزینه با ارز های فیات پرداخته می شود. در نتیجه انجام تراکنش های پر هزینه در این سیستم، موجب پایین آمدن ارزهای دیجیتال می شود.

(pos) یا گواه اثبات سهام، در  سیستم اتریوم ارائه شد. نکته مهم که با توجه به گران بودن مصرف انرژی در گواه اثبات کار بوجود می اید، کم بودن ریسک حمله به آن است. این هزینه در سیستم (pos) بسیار کمتر است.

پروتکل کسپر(casper)

خالق اتریوم با معرفی پروتکل کسپر، برای حل مشکل حمله هکرها در سیستم (pos)، این سیستم را بوجود اورد. دراین پروتکل هر ماینر مبلغی برای همکاری گرو می گزارد که در صورت خطا این مبلغ را از دست می دهد.

 

خرید و فروش اتریوم به چه شکل انجام می شود؟

اتریوم ، به عنوان ملکه ارز های دیجیتال، بعد از بیت کوین بیشترین امار عرضه و تقاضا را دارد. به این منظور افراد زیادی متقاضی خزید و فروش اتر هستند. برای این کار نیز دو روش مرسوم وجود دارد. افراد می توانند از طریق صرافی های داخل و خارج کشور خرید فروش خود را انجام دهند. همچینین ازطریق افرادی که در این زمینه فعال هستند ارز خود را تهیه کنند. البته از هر روشی برای این کار استفاده می کنید ، باید با توجه به نکات ایمنی و اینکه از کجا و چه کسی خرید و فروش انجام می شود، این کار را انجام دهید.

 

یف پول اتریوم
عکس شماره چهار: کیف پول اتریوم (اتریوم چیست)

کیف پول اتریوم و انواع آن (اتریوم چیست)

بعد از خرید و فروش اتریوم، بحث نگهداری آن پیش می آید. به این منظور مانند بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال از کیف پول استفاده می شود. در اینجا به معرفی امن ترین و بهترین کیف پول های اتریوم می پردازیم.

کیف پول سخت افزاری لجر

این کیف پول، به عنوان امن ترین و بهترین کیف پول سخت افزاری برای نگهداری ارز های دیجیتال از جمله اتر، استفاده می شود. پس اگر قصد ذخیره سازی مقادیر بالایی ارز دیجیتال را دارید، پیشنهاد می شود از این کیف پول استفاده کنید.

کیف پول کاغذی

این نوع کیف پول، رایگان است و از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد. معروفترین آن (My ether wallet) می باشد. نکته قابل ذکر درمورد کیف پول کاغذی، خارج از رده شدن آن است.

 

میست (MIST) کیف پول رسمی اتریوم

میست، کیف پول رسمی اتریوم است. شما به عنوان نود های شبکه اتریوم، می توانید از این کیف پول استفاده کنید. برای سینک شدن با نود ها، ابتدا باید بلاک چین اتریوم را دانلود کنید و سپس با آن ها هماهنگ شوید.

 

قیمت اتریوم (اتریوم چیست)

قیمت اتریوم چیست، نیز با توجه به سیستم عرضه و تقاضا، با افزایش و کاهش قیمت مواجه است. سال 2017 ارز های دیجیتال با افزایش قیمت چشمگیری مواجه بودند. قیمت اتریوم در این سال 10000 درصد، نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته است. با استفاده از نرم افزار تعیین قیمت بروز ارز های دیجیتال، می توان قیمت لحظه ایی را مشاهده کرد.

 

 

اعتمادسازی به روش اتریوم چگونه است؟

اتریم چیست، یا می توان مطمئن بود که چیزی که خریداری کرده اید، همان چیزی است که می خواستید؟ ایا اتریوم برای اعتماد سازی بستر مناسبی است؟ پاسخ همه این سوال ها در استفاده از قراردادهای هوشمند است. استفاده از این قرارد ها باعث اعتماد کاربران و انجام معاملات تک نرخی خواهد شد. و درا خر اتریوم، باعث می شود تا ظرفیت های بیشتری از تکنولوژی بلاک چین را بکار ببریم.

 

 

 

منابع:

 

https://mihanblockchain.com/ethereum-platform-for-decentralized-applications

https://arzdigital.com/smart-contracts-explained

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *