بیت کوین چیست؟

بیت کوین توسط چه کسی کنترل می شود؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست، بهتر است پیش از آن که مقاله در رابطه با استخراج بیت کوین را شروع کنید، ابتدا با بیت کوین و مفاهیم آن کاملا آشنا شوید و تا پایان مقاله همراه ما باشید تا بتوانید درک و اطلاعات  کاملی از نحوه استخراج بیت کوین پیدا کنید.

 

"<yoastmark

 

در اواخر سال ۲۰۰۸ فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکوموتو (Satoshi Nakomoto) توانست با استفاده از خطوطی از رمزهای رایانه ای که ارزش پولی دارند، نوعی ارز دیجیتال یا  کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) تولید کند که به واسطه محاسبات ریاضیاتی پیچیده خلق می‌شوند.

بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین، به عنوان  معروف ترین ارز دیجیتال، برای خرید و فروش ، انتقالات ارزی و انجام سفارشات انلاین و حتی در زمینه سرمایه گذاری های برون مرزی استفاده می شود. احتمالا با شنیدن واژهای مرتبط، و گشت و گزار هایی درسایت های اقتصادی مطالبی در این باره به گوشتان خورده باشد. در این مقاله به تفصیل در مورد چیستی و چگونگی انجام معاملات  آن می پردازیم.

نگاهی اجمالی به تاریخچه پول

اختراع پول به  دوران قبل از تاریخ مکتوب برمیگرد. شواهد قابل توجهی نشان می دهد، که هزاران سال قبل، انسان های غارنشین برای گذراندن معاش خود به وسیله دامداری و کشاورزی به مبادلاتی روی اورند.

آن ها با استفاده از برخی کالاها که در میان همه مردم رایج نبود، به داد وستد کالاهای خود می پرداختند. مبادلات اولیه، ابتدا به وسیله گندم، نمک، صدف دریایی و حتی پنبه انجام می شد. اما هر یک از این پول ها پس از اینکه منبع دسترسی به آن زیاد می شد، کاملا بی ارزش و فاقد اعتبار تلقی می شد.

اغلب انجام این معاملات به اصطلاح” کالا به کالا” با مشکلات زیادی روبرو می شدند. دلیل اصلی این مشکلات هم نبود معیار و میزان دقیق  این کالا و ارزش گزاری های درست و منطقی آن ها بود. برای مثال نمی دانستند در ازای فروش یک گوسفند چه مقدار گندم باید بدهند؟ با بروز این مشکلات عده ای برای برطرف کردنشان به فکر استفاده از پول های واحدی جهت مبادله افتادند.

چرخه بوجود آمدن انواع پول ها سال های متمادی ادامه پیدا کرد، تا اینکه به استفاده از سکه های فلزی طلا ونقره رسید. استفاده از فلزات دوام بیشتری داشتند و همچنین به دلیل محدویت منابع آن ها، امکان جعل کمتری داشتند.

 

تاریخچه پول
شکل شماره 2 : تاریخچه پول

 

 

چرخه پیشرفت پول

طی پیشرفت های حاصل شده در معاملات با سکه های فلزی ، کم کم استفاده از ان ها به خاطر سنگین بودن و حجم زیاد کمتر شد، و به اختراع پول های کاغذی منجر گردید. در ابتدای استفاده از این اسکناس ها ارزش هر کدام از آن ها با مقدارخاصی از سکه های طلا و نقره، تعیین می شد اما امروزه دیگر این ویژگی برای اسکناس ها وجود ندارد.

نکته قابل توجه که در مورد اسکناس های امروز وجود دارد این است که ، این اسکناس ها پشتوانه ای ندارند، به این دلیل به آن ها “فیات” گفته می شود. به عبارتی اعتبار و ارزش پول های یک کشور به اعتبار دولتی است که پول ها را چاپ و عرضه می کند.

با مطالبی که درمورد پیدایش پول مطرح شد، حال این سوال مطرح می شود که ارز دیجیتال دراینجا چه جایگاهی دارد؟ و اینکه چرا باید ان را به دنبال چرخه پیشرفت پول دانست؟

 

بیت کوین توسط چه کسی کنترل می شود؟
شکل شماره 3 : بیت کوین توسط چه کسی کنترل می شود؟

 

بیت کوین توسط چه کسی کنترل می شود؟

بیت کوین (Bit coin)، تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان و یا فرد خاصی نیست. درست برخلاف پول  رایج که به وسیله دولت ها کنترل و ارزش گذاری می شوند. سرمایه گذاران، با ورود به شبکه ارز دیجیتال و پذیرش قوانین مربوط به آن می توانند کد های برنامه نویسی شده ان را که قابل مشاهده برای همگان است ، مشاهده کنند. مهم ترین گروه هایی که در این شبکه فعالیت دارند، “ماینرها ” یا استخراج کنندگان هستند که وظیفه تایید انتقال ، یا همان “تراکنش” را دارند.

سازنده بیت کوین چه کسی یا چه کسانی هستند؟

نخستین باردر اواخر سال 2008 شخص یا گروهی ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” مقاله ای را به تعداد زیادی از افرادی که در حوزه تکنولوژی فعالیت داشتند، ارسال کرد. ساتوشی ناکاموتو در تاریخ 3 ژانویه 2009 شبکه بیت کوین را به جهانیان معرفی کرد.

این ارز نوظهور یکی ازبرجسته ترین ایده هایی بود که از علاقه مندان به رمزنگاری و حریم شخصی نشات گرفت. درک ان برای تازه واردان به عرصه رمز ارز بسایر مشکل بود . ان طور که به قول جان اولیور، “بیت کوین، تمام ان چیزی است که شما راجع به پول و کامپیوترها درک نمی کنید.”نکته حائز اهمیت در مورد ساتوشی ناکاموتو این است که تا قبل از ان تاریخ هیچ گونه اطلاعات برنامه نویسی یا ارز دیجیتال، وجود نداشته است. هیچ گونه ادرس ایمیل یا وب سایت از جانب او وجود خارجی ندارد.

بیت کوین چیست، در آپریل 2011، ساتوشی ناکاموتو، بعد از ارائه سورس کد بیت کوین برای همیشه ناپدید شد. عجیب است اما کاملا واقعی، اینکه کسی از ناکجااباد فرمول ارزی که 100درصد آن به صورت دیجیتال است و میلیاردها دلار ارزش دارد ، را اختراع می کند و ناپدید می شود. نکته بسیار جالب توجه همگان به این اختراع ، این بود که هیچ بانک یا دولتی بر آن نظارت ندارد.

 

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست، هم مانند پول های رایج، یورو دلار نوعی ارز “فیات ” یا بدون پشتوانه محسوب می شوند. به این صورت که ارزش ان ها به طور ازادانه متغیر است و این ماینر ها ومصرف کنندگان ارزهای دیجیتال می باشند، که قیمت گذاری را انجام می دهند. در ارتباط با ارزش بیت کوین فاکتور های مهمی وجود دارد که در اینجا به دو عامل اصلی اشاره می شود. اول اینکه استخراج بیت کوین توسط رایانه با صرف هزینه های هنگفت و زمان زیاد  انجام می شود. هرچه این صرف زمان و هزینه بیشتر می شود، احتمال بالاتررفتن قیمت ها نیز بیشتر می شود.

دوم اینکه، دولت مسئول بالا  بردن ارز های خود می باشد و هرگاه که بخواهد تعادل بازار را دستکاری می کند. سوء مدیریت و چاپ بی حساب اسکناس از سوی دولت ها منجبر به تورم های بسیار شدیدی می شود. برای مثال کشور زیمباوه نمونه این ادعا است. تورم های زیاد باعث شده تا ارز این کشور ارزشی نزدیک به صفر شود.

دولت زیمباوه با توجه به تورم های اخیر، اقدام به چاپ اسکناس های صد میلیارد دلار کرده است. نتیجه این وضعیت برابری یک دلار امریکا، با قیمتی حدود 35 تریلیون دلار زیمباوه است. طبق پیش بینی های صندق بین الملی پول، تورم این کشور تا سال اینده به 1800 درصد خواهد رسید.

هدف بیت کوین

هدف بیت کوین ، کوتاه کردن دست دولت ها و ناتوانی آن ها در کنترل و نظارت به آن می باشد. مردم با استخراج پول و خرج کردن،  در بازاری کاملا ازاد، ارز خود را تهیه می کنند. البته نکته حائز اهمیت این است که، تعداد ان از مقدار مشخصی فراترنمیرود و نمی تواند محور مذاکرات سیاسی دولت ها قرار بگیرد. پس به این نتیجه می رسیم که بیت کوین، به هیچ چیزوهیچ کسی، حتی کالایی وابستگی ندارد و فقط برپایه سیسیتم های “همتا به همتا” عملکرد دارد. این مزیت خود گواه بر قابلیت اعتماد بیشتر ارز های مدرن بر ارز های سنتی است.

نحوه ارزش گذاری بیت کوین به چه صورت  می باشد؟

ارزش گذاری بیت کوین نیز مانند طلا ، در بازار های جهانی طبق  دو عامل، عرضه و تقاضا انجام می شود. به این صورت که اگر نیروی عرضه بیشتراز  تقاضا اعلام شود،  موجب نزول  وکاهش قیمت ها در بازار معاملات می شود.

ویژگی های استفاده از بیت کوین

 

 • تراکنش های نیمه ناشناس

انجام تراکنش های بانکی معمولا به افتتاح حساب و ثبت کامل مشخصات شناسایی افراد انجام می شوند، اما در برای ساخت حساب یا به اصطلاح کیف پول الکترونیکی، اطلاعات هویتی از شخص دریافت نمی شود. به این ترتیب تراکنش های آن به صورت ناشناس انجام می شوند. تراکنش های ناشناس به معنی مجهول بودن تراکنش های شبکه نیست، بلکه هر کسی می تواند  با وجود مخفی بودن هویت افراد تراکنش ها را پیگیری کند.

 • تراکنش ها برگشت پذیر نیستند

پیشنهاد ما این است که با فرستادن پول به ادرس اشتباه در بیت کوین، با آن خداحافظی کنید. تغییر ادرس و یا حتی برگشت تراکنش ها غیرممکن است. تا کنون بسیاری از کاربران با فرستادن ادرس های اشتباه یا حتی فراموشی کلید های خصوصی خود، از دسترسی به آن حساب محروم شده اند.

 • غیر قابل جعل کردن

اساس کار بیت کوین بر تکنیک های رمزنگاری بنا شده است، و جعل آن  کار غیرممکن است.

 • حمل و نقل اسان

تنها با داشتن رمز های کلید خصوصی  و کیف پول می توان هر مبلغی را نگهداری و یا جابجا کرد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین (Block chain)، یا زنجیره بلوکی سیستمی بر پایه پایگاه توزیع شده و اجماع است. بلاک چین، خود زیر مجموعه فناوری های سیستم توزیع (Distributed Leger) است. بلاک چین سیستم ذخیره سوابق تراکنش ها می باشد. با وجود این فناوری، استفاده از بانک ها بسیار محدود می شود و زندگی بهترو ساده تر خواهد بود.

با پیشرفت و رونق ارز های دیجیتال، تکنولوژی بلاک چین مطرح می شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال است که براساس تکنولوژی بلاک چین انجام میشود.

برای انجام این کار حتما به بانک مراجعه کرده اید که این خود پروسه زمان بر و پر هزینه است.

برای جلوگیری از کلاهبرداری و امینت بیشتر شبکه انجام می شود. طبق فرایند زیر خرید و فروش امکان پذیر می شود:

 1. ابتدا کیف پول الکترونیکی نصب کنید
 2. سایت یا فروشنده معتبر در نظر بگیرید
 3. واریز پول و ادرس کیف پول خود برای دریافت بیت کوین
 4. انتقال یا دریافت بیت کوین و خرید و فروش بیت کوین

معرفی کتاب

کتاب های زیادی با عنوان های متعددی چاپ و نوشته شده است، که دراینجا به معرفی برخی می پردازیم.

 • Mastering Bitcoin (نویسنده: اندریاس انتونوپولوس)
 • The Age of cryptocurrency (نویسنده: مایکل کیسی و پاول وینا)
 • The Bitcoin Standard (نویسنده: سیف الدین اموس)

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *