POW , POS , DPOS چیست؟

در مورد گواه اثبات سهام، گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام نمایندگی شده چه می دانید؟ ارزهای دیجیتال و تمامی زمینه های مربوط به آن از جمله مباحثی است که می توان ساعت ها در مورد آن به صورت تخصصی صحبت کرد. برای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال باید اطلاعات به روز و کاملی داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو فعالیت کنید.

افراد زیادی معتقدند که  (DPOS) الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نمایندگی شده (واگذار شده) نسخه ای کارآمدتر و عادلانه تر از مکانیزم POS گواه اثبات سهام است.

گواه اثبات سهام POS و گواه اثبات سهام نمایندگی شده DPOS به عنوان جایگزین الگوریتم اجماع گواه اثبات کار POW به کار می رود. در حقیقت سیستم  POW به منابع خارجی متعددی احتیاج دارد.

الگوریتم گواه اثبات کار POW توان محاسباتی بالایی احتیاج دارد. این توان برای ایمن ساختن، ایجاد دفتر کل توزیع شده (DLT) به صورت شفاف، غیر قابل تغییر و غیر متمرکز استفاده می شود.

در مورد DPOS و POS می توان گفت که منابع کمتری احتیاج دارند. طراحی این دو به صورت پایدارتر و همچنین سازگار با محیط زیست است.

در ادامه ابتدا با مفاهیم گواه اثبات سهام و گواه اثبات کار و سپس با DPOS آشنا می شویم.

گواه اثبات کار (POW) چیست؟

بسیاری از رمز ارزها بر بستر یک دفتر کل توزیع شده به اسم بلاک چین اجرا می شود.  POWاولین الگوریتم اجماع است که مورد استفاده قرار گرفت.

الگوریتم POW به عنوان یک مولفه اصلی پروتکل بیت کوین پیاده سازی شده است. این الگوریتم وظیفه تولید بلاک های جدید و نیز حفظ امنیت شبکه را بر عهده دارد.

بیت کوین نقش یک جایگزین برای پول سنتی را دارد. پول سنتی متمرکز و ناکارآمد است و بیت کوین  به وجود آمد تا این مشکلات را برطرف کند. POW یک پروتکل اجماع ماندگار را معرفی کرد که نیاز به انتقال پول توسط نهادهای متمرکز و مرکزی را برطرف نمود. با استفاده از این الگوریتم می توان به صورت غیر متمرکز و هم زمان بر یک بستر همتا به همتا پرداخت را انجام داد. با این روش واسطه ها حذف می شوند و هزینه و کارمزد تراکنش ها کاهش می یابد.

علاوه بر نودهای مختلف، سیستم گواه اثبات کار با شبکه ای از نودهای ماینینگ محافظت می شود. این شبکه از سخت افزارهای خاص و پیچیده به نام اسیک ها استفاده می کند تا رمزنگاری های دشوار را حل کند.

به صورت میانگین می توان گفت هر 10 دقیقه یک بلاک جدید برای بیت کوین استخراج می گردد. ماینر تنها در صورتی می تواند یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه کند که راه حل درستی برای حل مسئله بلاک داشته باشد.

به بیان دیگر می توان گفت ماینر وقتی می تواند بلاک جدیدی به بلاک چین اضافه کند که  POWرا تکمیل کرده باشد. در ادامه کوین ها ایجاد شده و کارمزد تمامی تراکنش های بلاک دریافت می شود. در نظر داشته باشید که این موضوع هزینه بالایی دارد و انرژی زیادی برای آن صرف می شود. سخت افزارهای اسیک هم قیمت های بسیار بالایی دارند.

تلاش های بسیاری برای حفظ شبکه انجام شده است با این وجود هنوز هم مشخص نیست که در زمینه مقیاس پیری تا چه حدی می توان گواه اثبات کار را به کار برد. البته در نظر داشته باشید که بلاک چین های POW به عنوان قابل اعتمادترین و مطمئن ترین سیستم به کار رفته و همچنین استانداردی برای راهکار تحمل خطا می باشد.

گواه اثبات سهام (POS) چیست؟

رایج ترین جایگزین برای الگوریتم گواه اثبات کار، الگوریتم گواه اثبات سهام POSاست. سیستم هایی که بر POS مبتنی است جهت برطرف کردن برخی ناکارآمدی ها و مشکلات بلاک چین طراحی شده است.

الگوریتم گفته شده به شکلی ویژه به هزینه های ماینینگ گواه اثبات کار می پردازد. بلاک چین گواه اثبات سهام به شکلی قطعی ایمن می گردد.  هیچ ماینینگی در این سیستم وجود ندارد. بلاک های جدید بسته به تعداد کوین های استیک، تایید می شوند. هر چه یک فرد کوین های استیک شده بیشتری داشته باشد احتمال این که به عنوان تایید کننده بلاک انتخاب شود بیشتر است.

به بیان ساده تر کسانی که بیشترین تعداد از این کوین ها را داشته باشند، احتمال این که تایید کننده بلاک باشند و پاداش آن را بگیرند ، بیشتر است.

سیستم هایی که بر گواه اثبات کار مبتنی است، به منابع خارجی احتیاج دارد مانند سخت افزارهای مختلف و انرژی برق. بلاک چین گواه اثبات سهام با منابع داخلی سر و کار دارد.

حمله به سیستم های گواه اثبات سهام هزینه های زیادی خواهد داشت. برای این که یک حمله موفق باشد باید مالکیت  51 درصد کوین های موجود در اختیار باشد. در صورتی که حمله ناموفق انجام گیرد ضررهای مالی زیادی خواهد داشت.

گواه اثبات سهام مزایا و نقاط قوتی دارد با این حال باید در مقیاس های بزرگ تری تست شود تا بتوان به نتیجه مطمئن تر بود.

گواه اثبات سهام نمایندگی شده(DPOS) چیست؟

دنیل لاریمر در سال 2014 این الگوریتم را توسعه بخشید.ارزهای دیجیتال زیادی از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام نایندگی شده DPOS استفاده کرده اند. برخی از این ارزها عبارتند از : آرک،لیسک، استیم و بیت شیرز.

در بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات کار، یک سیستم رای گیری داریم که با آن سهامداران کار خود را به اشخاص دیگر برون سپاری می کنند. می توان گفت که این امکان وجود دارد که افراد برای انتخاب نمایندگان رای بدهند. نمایندگان انتخاب شده فعالیت ایمن سازی شبکه را انجام می دهند. به نمایندگان شاهد هم می گوییم، آنها مسئول رسیدن به اجماع در طی روند تولید و تایید بلاک های جید هستند.

هر کاربر با توجه به تعداد کوین هایی که در اختیار دارد قدرت رای دهی اش تعیین می شود. نحوه رای گیری در پروژه های متفاوت فرق می کند. به صورت کلی می توان گفت هر نماینده برای داشتن حق رای یک پروپوزال ارائه می دهد. پاداشی که نمایندگان به دست می آورند با در نظر گرفتن تناسب های لازم بین رای دهندگان تقسیم می گردد.

می توان گفت الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده، سیستمی برای رای گیری ایجاد می کند که به صورت مستقیم به اعتبار و وکالت نمایندگان مربوط است. در صورتی که یک نود انتخاب شده رفتار نادرستی داشته باشد یا عملکردش خوب نباشد، کنار گذاشته خواهد شد و به جای آن نود دیگری جایگزین می شود.

در مقایسه الگوریتم ها با یکدیگر می توان گفت که بلاک چین های مبتنی بر DPOS در مقایسه با گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام،  مقیاس پذیری بیشتری و توانایی پردازش تراکنش های بیشتری در ثانیه را دارند.

گواه اثبات کار POW در مقایسه با گواه اثبات سهام نمایندگی شده DPOS و گواه اثبات سهام POS

این دو از نظر استیکینگ Staking)) شبیه هم هستند ولی اثبات سهام نمایندگی شده یک سیستم رای گیری دموکراتیک ایجاد کرده که در طی اجرای آن تولید کنندگان بلاک انتخاب می گردند.

در سیستم اثبات سهام نمایندگی شده، نمایندگان تشویق به داشتن عملکرد درست می شوند چون این سیستم توسط رای دهندگان حفظ می گردد. اگر عملکرد صادقانه نباشد نمایندگان برکنار خواهند شد. می توان گفت بلاک چین های مبتنی بر DPOS از نظر تعداد تراکنش ها، فعالیت سریع تری دارند.

اکنون DPOS هم چون دو الگوریتم دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. گواه اثبات کار را می توان به عنوان مطمئن ترین الگوریتم اجماع معرفی و استفاده کرد. انتقال پول بیشتر با این سیستم ها رخ می دهد.

از نظر سرعت می توان گفت POS در مقایسه با POW سریع تر است و در نتیجه کاربردهای بیشتری هم دارد. در DPOS، استفاده از استیکینگ برای انتخاب تولید کنندگان محدود است.

در DPOS، تولید بلاک برخلاف POW، رقابت محور نیست و از قبل مشخص شده است. هر شاهد می تواند یک نوبت برای تولید بلاک دریافت کند. می توانیم بگوییم DPOS سیستمی برای گواه اثبات اعتبار است.

DPOS تفاوت های اساسی با دو سیستم دیگر یعنی POW و POS دارد. رای دهی سهامداران به صورت یکپارچه است و ابزاری است برای تشویق نمایندگان به درستکار بودن. تولید بلاک در این سیستم نسبت به سیستم های مبتنی بر گواه اثبات سهام متفاوت است و در موارد زیادی عملکرد بهتری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *