اتریوم 2.0 چیست؟

اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال مهم و پرکاربرد بعد از بیت کوین شناخته می شود. اتریوم یکی از شبکه های  بلاک چین ایده پردازدر دنیای ارزهای دیجیتال به حساب می آید. احتمالا با شنیدن فاز جدید اتریوم به نام “اتریوم 2.0 “، دچار ابهام هایی شده باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ برخی سوالات خود را در رابطه با این فاز جدید اتریوم 2 بگیرید.

اتریوم 2.0 چیست؟

شکل 1- اتریوم 2.0

اتریوم 2.0 چیست؟

نام دیگر اتریوم2.0 ، شبکه سرنیتی (Serenity) و همچنان بر پایه  شبکه بلاک چین است. تغییرات بروز رسانی اتریوم به شرح زیر می باشد:

 • تغییر از الگوریتم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام
 • افزایش سرعت و ظرفیت انجام تراکنش ها در اتریوم 2
 • افزایش امنیت شبکه
 • کاهش کارمزد تراکنش ها
 • پایداری بیشتر شبکه اتریوم

به روز رسانی اتریوم، انقلابی در این شبکه و در دنیای بلاک چین بوجود آورده است. برای درک  بهتر تغییرات این شبکه، ابتدا باید با مشکلات سیستم فعلی آشنا شوید و سپس با تغییرات جدید آگاه شوید.

 

مشکلات شبکه اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم بنابر توصیف سایت رسمی اتریوم، یک شبکه بلاکچین با قابلیت برنامه نویسی است. ایده بروزرسانی اتریوم از همان ابتدای راه اندازی این شبکه در برنامه کاری آن بوده است.

سیستم بلاک چین در حال حاضر از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار برای تایید تراکنش ها، توسط ماینرها انجام می شود. کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم بالا است.هزینه های زیاد دستگاه miner و هزینه ای که صرف انرژی برق می شود باعث افزایش کارمزد می شود.

 

شبکه بلاک چین اتریوم 2.0

راه اندازی اتریوم 2.0  از همان ابتدای راه اندازی این شبکه در برنامه ریزی توسعه دهندگان این شبکه قرار داشت. شبکه اتریوم با انتشار مقاله ای  در سال 2015 مسیر توسعه و فازهای مختلف آن را مشخص کرد. شبکه بلاک چین اتریوم در سال 2015 توسط “ویتالیک بوترین” راه اندازی شد.

سوالی که ممکن است بپرسید  این است که چرا از همان ابتدا این شبکه با بروز رسانی جدید ارائه نشد؟ با توجه به گستردگی این شبکه راه اندازی آن به یک باره امکان پذیر نبود. از همان ابتدا 4 گام در دستور شبکه برای آن در نظر گرفته شد.

 این چهار گام به ترتیب :

 1. فرونتیر(frontier) : ساده ترین مرحله اتریوم و در تاریخ 30جولای 2015 کار خود را آغاز کرد.
 2. هوشمند(homestead) : گام دوم بعد از فرونتیر ودر 14 Marchهمان سال فعالیت خود را آغاز کرد.
 3. کلان شهر یا (metropolice): مرحله سوم این شبکه از تاریخ October2020 به امروز قرار دارد.
 4. شبکه اترویم 2 (serenity): گام آخر شبکه اتریوم است که ازDecember2021 آماده ارائه خدمات به این شبکه است. در این به روز رسانی تغییرات گسترده ای صورت گرفته و مشکلات اتریوم برطرف شده است.

رفع مشکل اتریوم با بروز رسانی اتریوم 2.0

 • افزایش سرعت تراکنش در اتریوم2.0

همانطور که در قسمت مشکلات اتریوم گفته شد انجام تراکنش ها بسیار کند انجام می شود. در این بروز رسانی شبکه  با استفاده ازسیستم شاردینگ به انجام تراکنش ها سرعت بخشید.

شاردینگ (sharding) چیست؟

سیستم شاردینگ را با یک مثال در ابتدا ملموس تر می کنیم. اگر فروشگاهی که شما خرید می کنید فقط یک صندوق داشته باشد، صف طولانی برای پرداخت  ایجاد می شود. قطعا فرآیند خرید از آن فروشگاه بسیار طولانی و حوصله سربر خواهد شد.

حتما اولین راه حل که به فکر شما می رسد، اضافه کردن لاین های اضافه به قسمت صندوق فروشگاه است. اگر بجای یک صندوق، تعداد بیشتری وجود داشته باشد قطعا سرعت شما بیشتر خواهد بود. سیستم شاردینگ مانند لاین های اضافه برای فروشگاه است.

ساختار شاردینگ برای شبکه اتریوم چگونه است؟

همانطور که می دانید نود های شبکه اتریوم باید تراکنش ها را در بلوک ها دانلود و ذخیره کنند. با وجود اینکه اتریوم تنها دارای یک زنجیره بلوکی است، تمام تراکنش ها باید در این زنجیره بررسی شوند. در بلاک چین اتریوم تا بلاک فعلی در زنجیره تراکنش ها قرار نگیرد، بلاک جدید ساخته نمی شود.

در نتیجه با ترافیک طولانی از تراکنشات در حال انتظار مواجه هستید. اتریوم 2.0 برای برطرف کردن این مشکل از شاردینگ استفاده می کند. این سیستم زنجیره بلوکی اتریوم را چند برابر افزایش می دهد. در این صورت همزمان چندین تراکنش با هم صورت می گیرد.

اتریوم 2.0 از چند شارد استفاده می کند؟

در این بروزرسانی اتریوم از 64 شارد استفاده می کند. نود شبکه اتریوم در شارد 25 قرار دارد. و تنها تراکنش هایی که دراین شماره (شارد 25) قرار دارند را تایید می کند. این 64 شارد با هم در بستر یک بلاک چین به طور همزمان فعالیت می کنند.

مزایای استفاده از شاردینگ:

 • عدم استفاده ازتجهیزات خاص و دستگاه های گران قیمت برای ماینینگ
 • استفاده از گوشی و لپ تاپ شخصی برای مشارکت در شبکه اتریوم به عنوان نود
 • بالا رفتن امنیت شبکه
 • افزایش سرعت تراکنش ها
 • مقیاس پذیر کردن شبکه بلاک چین

 

سهام گذاری اتریوم یا (staking) چیست؟

سهام گذاری یا (staking) اتریوم، فرایندی است که طی آن به وسیله مقداری اتر در شبکه به تایید تراکنش ها بپردازیم  و اتر بیشتری کسب کنیم. نحوه مشارکت در سهام گذاری بسیار اهمیت دارد. دقیقا چطور باید در اتریوم سهام گذاری کنیم؟

نکاتی که در شبکه اتریوم برای پیشگیری از تقلب در نظر گرفته می شود:

 • مدیریت افرادی که بلاک های تراکنش را ایجاد می کنند
 • رعایت کردن قوانین بلاک چین
 • برخورد با افرادی که قوانین را رعایت نمی کنند

 

راه های شرکت در اثبات سهام اتریوم:

       روش مستقیم:

با داشتن شرایط زیر می توانید بدون واسطه و به روش مستقیم در سهام گذاری اتریوم 2.0 شرکت کنید.

 • داشتن حداقل 32 واحد اتر ( در زمان نگارش این مقاله)
 • سیستم کامپیوتری قدرتمند و همیشه روشن
 • داشتن دانش بلاک چین

 

       روش غیر مستقیم:

در روش غیر مستقیم نیازی به سیستم همیشه روشن و داشتن 32 اتر نیست. دقیقا مانند استخراج در ارزهای مبتنی بر ماینینگ می توان در سهام گذاری به روش غیر مستقیم اقدام کرد.

سهام گذاری در اتریوم2.0 بدون ریسک نیست!

شبکه اتریوم 2.0 یک شبکه ناپایدار است. پس سهام گذاری در آن بدون ریسک نیست. در صورتی که از روش غیر مستقیم استفاده می کنید، این ریسک پذیری برای صرافی یا استخر خواهد بود. اما به هر حال این خطا می تواند به ضرر شما هم تمام شود.

ریسک های احتمالی  سهام گذاری اتریوم 2.0:

فاز بروزرسانی اتریوم 2.0 یک نوآوری در این شبکه محسوب می شود. قبل از مراحل اجرایی آزمایشات روی آن به طورکامل انجام شده است. با این وجود خطرات احتمالی هر نوآوری وجود دارد و ممکن است با شکست مواجه گردد.

همانطور که در توضیحات فاز نهایی اتریوم2.0  تا سال 2022 گفته شد، امکان برداشت اترهای خود را نخواهید داشت. این به معنی آن است که باید امیدوار باشید تا ارزش اترهای شما در این مدت کاهش نیابند.

اسلشینگ

خطر احتمالی بعدی که در اثبات سهام به صورت مستقیم وجود دارد، ممکن است سیستم شما مدتی خاموش شود. و یا اینکه بخشی از دارایی خود را به دلیل نقض قوانینی که در سیستم استیکینگ وجود دارد از دست بدهید. جریمه شدن اعتبار سنج ها به علت نقض قوانین، (اسلشینگ) گفته می شود.

 

فاز های بروز رسانی اتریوم 2.0

در بروز رسانی اتریوم 2 سه فاز اصلی معرفی شد که هر کدام از آن ها زمان و اهداف راه اندازی خاص خودش را دارد. برای اطلاعات بیشتر باید هر فاز را جداگانه بررسی و معرفی کنیم.

 

فاز صفر: (Beacon chain)

در پروسه بروزرسانی شبکه بلاک چین اتریوم دو “بیکن چین” را فاز صفر در نظر می گیرند. بیکن چین، الگوریتم pos را برای شبکه اتریوم ایجاد می کند. چرا اتریوم این فاز را راه اندازی کرد؟ ماین کردن ارزهای دیجیتال فرایند پرمصرفی است. کاربران اتریوم با دادن ایده جدید تحول عظیمی در ارزهای دیجیتال پدید آوردند.

همانطور که گفته شد اتریوم از الگوریتم گواه اثبات کار استفاده می کرد. هدف اصلی از بیکن چین تغییر الگوریتم گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام است.

 

وظایف فاز صفر اتریوم 2.0:

 • مدیریت نودها
 • انتخاب بلاک ها برای هر شارد در هر مرحله
 • پاداش و جریمه های نودهای شبکه
 • ارتباط بین تراکنش شاردهای تایید شده با هر شارد
 • اجرای قوانین الگوریتم گواه اثبات سهام

 

 

چرا الگوریتم گواه اثبات سهام درفازصفر راه اندازی شد؟

برای توضیح این مطلب باید ابتدا باید الگوریتم اثبات کار را بدانید. ماینر های بیت کوین برای حل معادله های سخت با هم رقابت می کنند. هر شخصی که زودتر یک بلاک را تکمیل کند، بیت کوین دریافت می کند.به این معادله ها اثبات کار گفته می شود.

ایرادی که به این سیستم وارد است مصرف برق زیاد و کار کردن 24 ساعته دستگاه های ماینینگ است.

 

گواه اثبات سهام چیست؟

به اعتبارسنجی تراکنش ها در بلاک چین، اثبات سهام گفته می شود. تفاوت عمده این الگوریتم با گواه اثبات کار در این است که ماینر بلاک های جدید به وسیله شبکه انتخاب می شود. انتخاب در این شبکه بستگی به میزان اتری که ماینرها در اختیار دارند، دارد.

فازیک اتریوم 2 : (shard chain)

بررسی تمامی تراکنش ها توسط نودها و ذخیره کپی از آن ها باعث سرعت پایین شبکه های بلاک چین است. در این فاز اتریوم سرعت تراکنش ها را بیشتر می کند. همانگونه که در مثال فروشگاه توضیح داده شد، سیستم شاردینگ با افزایش زنجیره بلوک ها باعث افزایش سرعت تراکنش ها خواهد بود.

فاز دو بروز رسانی اتریوم: (docking)

فاز دو  بروز رسانی وفاز نهایی اتریوم 2 که سیستم ماینینگ را عملا حذف کرد. در دو فاز قبلی ، تغییرات در کنار شبکه اتریوم صورت می گرفت. در این فاز شبکه اتریوم به سیستم pos تبدیل خواهد شد.

زمان دقیق برای اجرایی شدن هر فاز چه زمانی خواهد بود؟

  فاز صفر اتریوم 2 انتهای سال 2020، (سال 1399) در حال اجرا می باشد. فاز یک و فاز دو نیز متعاقبا در سال های 2021 و فاز نهایی در سال 2022 اجرا خواهد شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *