ارز دیجیتال استیبل کوین چیست؟

ارز دیجیتال استیبل کوین چیست, از زمانی که ارزهای دیجیتال به بازار سرمایه عرضه شدند، انقلاب عظیمی در بازارهای مالی به وجود آوردند. قطعا طبیعی است که ارزش این ارزها تحت تاثیر نوسانات قرار بگیرد و ثبات چندانی نداشته باشد. بنابراین هر چقدرهم که این ارزهای نوپا دستاوردهای خوبی در عصر حاضر هستند و توانستند مشکلات مالی سنتی را حل کنند ولی با این حال مشکلاتی را به همراه دارند.

بی ثباتی این ارزها نگرانی هایی را ایجاد کرد نیاز به یک ارز برای کنترل نوسانات بیشتر احساس شد. از این رو ارز دیجیتالی به نام “ارز دیجیتال با ثبات” یا همان استیبل کوین (Stablecoin) معرفی شد که توانست از سرمایه‌گذاران در مقابل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محافظت ‌کند.

ارز دیجیتال استیبل کوین

شکل 1- استیبل کوین ها

ارز دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین (Stablecoin) چیست ؟

ارز دیجیتال باثبات یا ارز دیجیتال استیبل کوین (Stablecoin) یک نوع کریپتوکارنسی است که ارزش آن به یک دارایی ثابت یا کالای پایدار مانند دلار وابسته است.البته این دارایی ثابت می تواند هرچیزی باشد.به طور مثال ارز دیجیتال باثبات دلاری مانند تتر پشتوانه دلار دارد و ارزش آن همواره یک دلار است.این ارز دیجیتال به منظور کاهش نوسانات قیمت طراحی شده است.از این ارز می توان به عنوان ذخیره کننده ارزش و همچنین به عنوان وسیله‌ای برای مبادله استفاده کرد.

پس به طور کلی،استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که پشتوانه دارند.وابستگی ارز دیجیتال باثبات به پشتوانه‌اش، یک به یک (1:1) تعریف می شود. پشتوانه‌ای که یک ارز دیجیتال به آن بستگی داشته باشد، از یک کوین تا کوین دیگر متفاوت است.

این تفاوت، باعث شده است که ارزهای دیجیتال به دو دسته تقسیم شوند : متمرکز و غیرمتمرکز

 

استیبل کوین متمرکز

پشتوانه استیبل کوین متمرکز، یک ارز فیات یا کالا است.اگر می خواهید در مورد ارز فیات بیشتر بدانید به مقاله ارز فیات رجوع کنید. به طور معمول این کوین‌ها از سوی یک نهاد یا سازمان متمرکز هدایت  می‌شوند. این بدین معنی است که آن نهاد متمرکز یک دارایی یا کالا را به عنوان وثیقه در صندوقی نگه می‌دارد.

به طور مثال ارز “تتر” (USDT) نمونه ای از ارز دیجیتال باثبات است که توسط دلار پشتیبانی می شود. ارز دیجیتال “پترو” هم نمونه‌ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط کالا است که از طریق دولت ونزوئلا راه‌اندازی شده است. این ارز توسط نفت ونزوئلا پشتیبانی می‌شود.

 

استیبل کوین غیر متمرکز

در مقابل استیبل کوین متمرکز ، ارز دیجیتال با ثبات غیر متمرکز وجود دارد.این ارز از سوی هیچ سازمان یا ارگانی مدیریت نمی شود.اما برخلاف چیزی که تصور می شود این بدین معنی نیست که این ارز بدون پشتوانه است.فقط پشتیبانی آن توسط یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر انجام می شود.مانند WBT  که قیمت آن به قیمت بیت کوین وابسته است.

 

مزایا و معایب استیبل کوین ها

مزایا

این موضوع بسیار منطقی است که عموم مردم ترجیح بدهند از ارزی باثبات و دارای ارزش پایدار استفاده کنند.مثلا بسیاری معتقدند که ارز دیجیتال بیت کوین به دلیل نوسان قیمت  از پذیرش صد در صد مردم بازماند. شرط این که  یک ارز بتواند به طور دائم رواج پیدا کند و مورد پذیرش قرار بگیرد، به ثبات قیمت نیاز دارد. بنابراین ارزهای دیجیتال استیبل کوین‌ با عرضه شدن به بازار کریپتوکارنسی‌ها توانستند سطحی از ثبات را ایجاد کنند.در ادامه مزیت های کوین ها ذکر می شود :

 • کم هزینه در تراکنش
 • امنیت معاملات
 • امکان انتقال دارایی‌ها به ‌صورت دیجیتالی
 • دارا بودن پشتوانه دارایی
 • داشتن فناوری بلاک چین که خود یک سیستم شفاف، امن و قابل پیگیر است
 • دارا بودن یک سیستم ساده برای کاربران
 • داشتن قرارداد هوشمند
معایب
 • متمرکز بودن آن ها
 • لزوم وجود یک حسابرسی بیرونی برای اطمینان از میزان ارزش دارایی‌ها
 • دریافت بازده کمتر در سرمایه‌گذاری که موجب می شود معامله گران و سرمایه ‌گذاران به فکر راه‌های دیگری برای کسب سود مالی باشند
 • همیشه جدید بودن تکنولوژی باعث می شود که آموزش و پذیرش عمومی آن زمان ببرد

 

کاربرد رمزارزهای باثبات

اگرچه رمز ارزهای با ثبات مراحل اولیه پیشرفت خود را طی می کنند ، ولی امکان استفاده از آن ها

در زندگی روزمره وجود دارد.در ادامه با این کاربردها آشنا خواهید شد.

کاربرد روز مره

استیبل کوین ها درست مانند ارزهای فیات قابل استفاده در داد و ستدهای روزمره هستند. ولی با این تفاوت که استیبل کوین ها از مزیت‌های ارزهای دیجیتال نیز بهره‌مند هستند.طبق پیش بینی هایی که برای این ارز در نظر گرفته شده است این احتمال وجود دارد که در آینده بتوانیم هزینه رستوران را از طریق تلفن همراه خود با ارز دیجیتال پرداخت کنیم.

حتی استیبل کوین ها در پرداخت‌های برون ‌مرزی هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. چرا که برای این کار دیگر لازم نیست ارزهای فیات دائما به یکدیگر تبدیل شوند و بخشی از مبلغ صرف کارمزد تراکنش‌های آن شود.

آسان کردن پرداخت‌های همتا به همتا و قراردادهای هوشمند

 قرارداد هوشمند ( Smart Contract ) به قرار دادی گفته می شود که در صورت انجام شدن  پیش‌ شرط ‌های آن ، به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به تایید نهاد ثالث بر روی بستر بلاک چین اجرا می‌شود.ویژگی این تراکنش ها به این صورت است که به طور خودکار قابلیت ردیابی، شفاف سازی و برگشت‌ناپذیری دارند.داشتن چنین مزایایی قرار دادهای هوشمند را برای پرداخت حقوق، وام، اجاره و شراکت مناسب می سازد.

به طور مثال،  کارفرما می‌تواند با تنظیم قرارداد هوشمند، حقوق کارمندان خود را با ارز دیجیتال باثبات پرداخت کند.

 

حواله های پر سرعت و کم هزینه

همان طور که می دانید امروزه کارگران مهاجر دستمزد خود را از طریق خدماتی مانند وسترن ‌یونیون برای خانواده‌های خود ارسال می کنند. اما با استفاده از ارزهای دیجیتال، جابه جایی مالی از کشوری به کشور دیگر را می‌توان راحت‌ تر و سریع‌ تر انجام داد. کارگران و خانواده‌هایشان در سراسر جهان می‌توانند از کیف پول‌های دیجیتالی استفاده کنند تا تقریبا بلافاصله، با کمترین هزینه و بدون نوسانات قیمت این تراکنش‌ها را با استفاده از ارزهای دیجیتال باثبات انجام دهند.

 

بهبود عملکرد صرافی‌های ارز دیجیتال

اکنون با توجه به سخت گیری هایی گرفته شده، تعداد  صرافی های ارز دیجیتالی که از ارزهای فیات پشتیبانی می‌کنند بسیار کم است. ولی استفاده از ارز دیجیتال باثبات این مشکل را برای صرافی‌ها حل می‌کند و امکان استفاده از جفت ارزهای کریپتو-فیات را در اختیار کاربران قرار می دهد. برای این کار کافی است به جای استفاده از دلار واقعی، از استیبل کوین هایی که با دلار پشتیبانی می‌شوند، استفاده کنند.

این موضوع می تواند به کاربران تازه وارد کمک زیادی بکند.زیرا کاربران به جای این که قیمت ارزهای دیجیتال  را با بیت کوین، که خود دارای قیمت متغیری است،مقایسه کنند ، می‌توانند آن را با دلار قیاس کنند. این کار از نفوذ گسترده بیت کوین در بازار جلوگیری می کند.

 

سرمایه‌گذاری

استیبل‌ کوین‌ها می توانند برای سرمایه‌گذاری مناسب باشند.به طور مثال، زمانی که می خواهید روی طلا یا  دلار سرمایه گذاری کنید، می توانید به راحتی استیبل کوین طلا یا دلار بخرید. با این روش، بدون داشتن فیزیکی مقداری طلا یا دلار و بدون تحمل ریسک‌های نگهداری و فروش، خیلی راحت  میتوانید ذخیره‌سازی امن انجام دهید. هم چنین جا به جایی امن استیبل کوین‌ها به راحتی فراهم میشود.

اما همیشه قبل از خرید  استیبل کوین از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید.

تاریخچه و سازنده استیبل کوین ها

استیبل کوین ها معمولا توسط یک شرکت بزرگ پشتیبانی می شوند و ساخت آن ها توسط این شرکت ها انجام می شود.و در مقابل  صرافی های معتبر و بزرگ به منظور تسهیل درمبادلات مالی برای کاربران و ایجاد یک شرایط مناسب برای آن‌ها از چنین امکاناتی بهره می‌برند. هم چنین بانک‌های بزرگ و نهادهای مالی وابسته به دولت‌ها نیزاز مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتال می‌باشند. تاریخچه استیبل کوین ها متفاوت است و هرکدام تاریخچه مختص به خود را دارند.اما به طور کلی پیدایش این ارزها منوط به قرن جدید است. در سال 2014 بزرگترین استیبل کوین به نام “تتر” ابتدا با نام ریل کوین راه ‌اندازی شد.پس از آن با نام تتر تبدیل به یک رمز ارز مشهور شد.اکنون از نظر ارزش، به عنوان چهارمین رمز ارز با ارزش جهان محسوب می‌شود.

در سال‌های 2017 و 2018 تعداد زیادی از استیبل کوین های موجود به بازار مبادلات ارزی عرضه شدند.این دو سال را می ‌توان به عنوان تاریخ‌های اصلی ایجاد این کوین‌ها دانست.

 

هدف از عرضه استیبل کوین چه بود؟

همان طور که قبلا اشاره کردیم ، استیبل کوین‌ها به منظور جلوگیری از نوسانات کریپتوکارنسی‌ها به بازار سرمایه عرضه شدند.سایر ارزهای دیجیتال قیمت پایداری ندارند ولی در مقابل، هدف استیبل کوین‌ها این است که از سرمایه‌گذاران در برابر نوسانات شدید قیمت ارز دیجیتال محافظت ‌کنند.

 

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین‌ها بر اساس نوع پشتوانه ای که دارند دسته بندی می شوند.در ادامه این مقاله با انواع این دسته بندی ، مزایا و معایب و طرز عملکرد انجام هرکدام آن ها آشنا خواهید شد.

انواع استیبل کوین ها

شکل 2- انواع استیبل کوین ها

1- پشتوانه به واسطه ارز فیات (ارز فیزیکی)

در واقع ارز فیات همان پول کاغذی و ملی کشوری است که آن را چاپ می کند.این نوع از استیبل کوین‌ها که پشتوانه ارز فیزیکی دارند،مرسوم ترین نوع هستند.زیرا ارز فیزیکی پشتوانه ای از سوی دولت‌ها دارد و همیشه مورد قبول عموم است. در نتیجه زمانی که  از این پشتوانه برای استیبل کوین ها استفاده می شود ،  باعث می شود اعتماد کاربران بیشتری را جلب کند. USD ، EUR ، CHF و … نمونه هایی از ارز فیزیکی هستند.

ارز دیجیتال استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات یک به یک (1:1) ، بدین معنا است که ۱ دلار استیبل کوین معادل ۱ دلار ارز فیزیکی است. این استیبل کوین ساده‌ ترین و متمرکزترین نوع آن است.

 

مزایا

 •    دارا بودن ساخنار ساده این نوع از پشتوانه باعث می شود که قابل‌فهم و درک باشد.
 •   ارزهای فیات، یک دارایی باثبات هستند زیرا توسط دولت یک کشورپشتیبانی می شوند. درنتیجه از نوسان زیاد قیمت‌ها جلوگیری می کنند.
 • استیبل کوین‌هایی که پشتوانه ارز فیزیکی دارند را می‌توان قابل اعتمادترین ارز دیجیتال برای کاربران معمولی دانست.

 

معایب

 متمرکز بودن این ساختار باعث می شود که آسیب پذیر و ریسک پذیر باشد مانند  ورشکستگی نهاد مرکزی، رکود اقتصادی و …

به عملکرد نهاد مرکزی نیازمند است.

به منظور تایید اعتبار حساب ، به یک حسابرس بیرونی نیازمند است.

 

طرز عملکرد تراکنش

طرز عملکرد تراکنش این استیبل کوین‌ها ساده است و مشابه با پول فیزیکی است.برای انجام این کار لازم است که کاربران استیبل کوین با نسبت ۱ به ۱ از اداره و شرکت صادر کننده آن تهیه کنند. شرکت‌های ارائه ‌دهنده این خدمات  نهادهای مالی کشورهای بزرگ هستند.این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر می خواهید در این سیستم نقل ‌وانتقال انجام دهید ،حتما از وجود منابع مالی آن‌ها با خبر باشید و از معتبر بودن این شرکت ها اطمینان حاصل کنید.

 

2- پشتوانه به واسطه  کالا

این دسته از استیبل کوین‌ها توسط کالا پشتیبانی می‌شوند.این کالا ها چگونه کالاهایی هستند ؟ کالاهایی که می توانند به پول تبدیل شوند و یا قابل تعویض هستند. طلا از متداول ترین کالایی است که می توان به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار بگیرد. برای استیبل کوین با پشتوانه طلا، یک کوین نشان‌دهنده مقدار مشخصی طلاست. به طور مثال، ۱ توکن برابر با ۱ گرم طلاست. در اینگونه  معاملات،طلای فیزیکی، نزد یک شخص ثالث و مورد اعتماد نگه داری می‌شود. این نوع از استیبل کوین‌ها در مقایسه با نوع قبل که در بالا ذکر شد ، مرسوم نیستند. اما می تواند برای کسانی که به دنبال معامله توکن‌هایی با پشتوانه مشهود و دارای ارزش واقعی  هستند، جایگزین مناسبی باشد.

مزایا

 • دارای پشتوانه واقعی
 • ثبات در قیمت کالای پشتوانه
 • قابلیت نقد شوندگی دارد
معایب
 • متمرکز بودن آن که موجب نیاز به یک شخص ثالث می شود
 • نیاز به حسابرسی دارد که این فرآیند بسیار وقت ‌گیر و پرهزینه است

 

طرز عملکرد تراکنش

طرز عملکرد تراکنش در این سیستم بدین صورت است که کاربر ابتدا باید  وارد پلتفرم‌های داد و ستد شود و اقدام به خرید طلا با پول فیزیکی نماید. شرکت واسطه طلای خریداری شده را ذخیره می کند و در مقابل آن استیبل کوین در اختیار کاربر قرار می‌دهد. سپس توکن‌های هوشمند صادر شده وارد شبکه داد و ستد شده و امکان معامله با آن‌ها میسر خواهد شد. به منظور جلوکیری از اشتباهات رایج کارت دیجیتالی صادر می‌شود تا درصد اشتباه در آن کاهش یابد.

 

3- پشتوانه به واسطه کریپتوکارنسی

این نوع از استیبل کوین ها توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند. این ارزها معمولاً کریپتوکارنسی‌هایی  مانند بیت‌ کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) هستند. این نوع از استیبل کوین‌ها به جای اینکه از جانب یک ارز پشتیبانی شوند، ترکیبی از ارزهای دیجیتال پشتوانه آن‌ها هستند.

 

مزایا

 • نامتمرکز بودن
 • سرعت در تبدیل یک کریپتوکارنسی به کریپتوکارنسی دیگر از طریق بلاک چین
 • ثبت هر تراکنش در بلاک چین عمومی که قابلیت پیگیری را فراهم می کند
 • نیاز به حساب رسی بیرونی برای کنترل تراکنش‌ها ندارد

 

معایب
 • کریپتوکارنسی‌ها که به عنوان پشتوانه این نوع از استیبل کوین‌ها در نظر گرفته شده اند، نسبت به دارایی‌هایی مانند کالا یا پول فیزیکی بی ثبات تر هستند.
 • اگر ارزش کریپتوکارنسی‌ها نزول کند، این پشتوانه می‌تواند به طور آنی منحل شود.

 

طرز عملکرد تراکنش

طرز عملکرد تراکنش در این سیستم بدین گونه است که کاربر بعد از این که اقدام به ذخیره کریپتوکارنسی‌های خود در پلتفرم کرد ، در مقابل به نسبت استیبل کوین دریافت می‌کند.در اینگونه فرایند ، شرکت واسطی وجود ندارد و پس از ذخیره اتوماتیک ، کوین‌ها به کیف پول الکترونیکی کاربر انتقال داده می‌شوند.

 

4 – نداشتن پشتوانه

این دسته از استیبل کوین‌ها دارایی به عنوان پشتوانه ندارند. از یک مکانیسم قانونمند برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند که مانند پروسه چاپ اسکناس بانک‌های مرکزی است.هر زمان که

تقاضای کل افزایش یابد ، عرضه جدیدی برای استیبل کوین‌ها ایجاد می‌شود تا قیمت به سطح ثابت خود بازگردد که تا جایی که امکان دارد قیمت استیبل کوین به ۱ دلار نزدیک شود.

مزایا

 • غیرمتمرکز است
 • نیاز به وثیقه نمی باشد
 • پایدار

معایب

 • پیچیدگی سیستم

 

چگونه می توان از استیبل کوین ها درآمد کسب کرد؟

از استیبل کوین‌ها همانند ارزهای دیجیتال دیگر می توان کسب درآمد کرد.یک راه این است که این استیبل کوین ها را مستقیما در بازارهای جهانی خرید و فروش کنید.در این شرایط کاربران می توانند از طریق نوسان‌های ایجاد شده، در این رمز ارز کسب درآمد کنند.اگرچه به علت پایداری در قیمت آن ها و نوسان کم این مدل ارزها ، باید به صورت بلند مدت خرید وفروش انجام شود. راه دوم که پرطرفدار هم است این است که از استخراج استیبل کوین‌ها کسب درآمد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *