بلاک چین کاردانو چیست؟

بلاک چین کاردانو با استفاده از کدنویسی های اختصاصی به نسل سوم بلاک چین ها معروف است. هدف از ایجاد کاردانو طراحی یک بلاک چین با تراکنش سریع و ارزان تر از بلاک چین های قبلی بود.

آیا با بلاک چین کاردانو آشنایی دارید؟

هر روز در بازار ارزهای دیجیتال، رمز ارزهای جدیدی متولد و در صرافی ها رشد می کنند.

تعداد رمز ارز های فعال و رو به رشد رفته رفته افزایش می یابد. اما همه این رمز ارزها برای سرمایه گذاری و خرید و فروش معتبر و مناسب نیستند. پس برای داشتن یک سرمایه گذاری پر سود و مطمئن باید رمزارزهای پرسود و معتبر را شناسایی کنید.در این مقاله با بلاک چین کاردانو که  نسل سوم بلاک چین ها می باشد بیشتر آشنا شوید.

آیا تاریخچه بلاک چین کاردانو را می دانید؟

در سال 2015 پروژه رمز ارز کاردانو استارت کار خود را زد. تیم کاردانو حدود دو سال به معرفی و تعریف بلاکچین نسل سوم خود، برای عموم مردم پرداخت.کاردانو در نهایت در 28 سپتامبر سال 2017 آن را راه اندازی کرد و توکن ADA نیز در صرافی بیترکس قرار گرفت. کاردانو در سال 2018 یعنی سه سال بعد از معرفی  طی یک دوره عرضه اولیه(ICO)  شصت و سه میلیون دلار به دست آورد.

عرضه اولیه یا ICO یعنی چه؟

وقتی شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال برای توسعه بلاک چین خود اقدام به جمع آوری سرمایه می کنند. عرضه اولیه های بلاک چین کاردانو در سه ماه اول حدود 6 میلیارد دلار محاسبه شد. که  این یک رقم قابل توجه در عرضه اولیه های ارزهای دیجیتال محسوب میشد.

کاردانو چگونه بوجود آمد؟

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) به عنوان یک متخصص ارزهای دیجیتال و یکی از بنیانگذاران اتریوم شناخته می شود. پروژه کاردانو با یک بلاک چین عمومی و منبع باز نیز توسط وی در سال 2015 به وجود آمد. هاسکینسون مدیرعامل شرکت مهندسی بلاک چین(IOHK)، یکی از افراد ثروتمند در جامعه کریپتو به حساب می آید.

عکس شماره یک
عکس شماره یک:چرا کاردانو بوجود آمد؟

چرا کاردانو به وجود آمد؟

هدف از بوجود آمدن کاردانو چیست؟ چرا به مرور رمزارزهای جدید به وجود آمدند؟

هدف از ایجاد کاردانو طراحی یک بلاک چین با تراکنش سریع و ارزان تر از بلاک چین های قبلی بود. بلاک چین کاردانو به عنوان نسل سوم بلاک چین های بیت کوین و اتریوم ، به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد.

بلاک چین کاردانو بجای کپی از بلاک چین بیت کوین و اتریوم به صورت اختصاصی کدنویسی و طراحی شده است.  حتما شما هم به اشتباه کاردانو را یک ارز دیجیتال نامیده اید. کاردانو یک زنجیره بلاک چین به منظور دریافت و ارسال وجه می باشد.

(ADA) توکن کاردانو از نام ریاضیدان قرن 19 به نام آدا لاولیس (Ada Lovelace)، اولین برنامه نویس رایانه گرفته شده است.

قرارداد هوشمند در بلاک چین کاردانو چیست؟

ابتدا لازم است بدانید قرارداد هوشمند یعنی چه؟ در قرارداد هوشمند دو یا چند نفر بدون نیاز شخص ثالث، در بستر بلاک چین توافق می کنند. در این قرارداد تمام موارد به صورت خودکار انجام می شوند.

قرارداد هوشمند در بلاک چین کاردانو به وسیله انجمنی از اعضا که به صورت تصادفی انتخاب شده اند انجام می شود.

 کاردانو نسل سوم بلاک چین

بلاک چین کاردانو از دو نسل قبلی خود یعنی  بلاک چین بیت کوین و بلاک چین اتریوم متفاوت تر  است. در بلاک چین بیت کوین و اتریوم به علت یک لایه بودن مشکل مقیاس پذیری وجود دارد. و تیم توسعه دهنده کاردانو به دنبال شناسایی و راه حل این مشکل هستند.

راه حل  بلاک چین نسل سوم برای رفع این مشکل چیست؟

رفع مشکل مقیاس پذیری با دو لایه کردن بلاک چین کاردانو:

  • لایه اول محاسبات: این لایه که هنوز در حال توسعه و پیشرفت است قرار است به انعقاد قراردادهای هوشمند بپردازد.
  • لایه دوم تسویه حساب: این لایه هم اکنون بر روی بلاک چین کاردانو فعال است. این لایه برای انتقال توکن های *ADA به کیف پول مورد نظر به کار می رود.

 

نحوه عملکرد کاردانو چگونه است؟

با توجه به توضیحات قسمت قبل در مورد نسل سوم بلاک چین، اکنون این سوال پیش می آید که مزایای استفاده از آن چیست؟

اول اینکه بدانید لایه های محاسباتی کاردانو بسیار کارآمدتر و منعطف تر از بلاک چین های نسل قبل می باشد.

 

 

 منظور از انعطاف پذیر بودن  بلاک چین کاردانو چیست؟

در این بلاک چین امکان ایجاد تغییرات کوچک در قوانین وجود دارد. کاربران کاردانو با توجه به قوانین کشور خود می توانند دسترسی و ذخیره داده های خود را تغییر دهند.

نحوه عملکرد کاردانو را با یک مثال برای شما توضیح می دهیم. فرض کنید فردی برای تعمیرات کامپیوترهای شرکت خود به یک مهندس سخت افزار نیاز دارد. او می تواند با استفاده از لایه اول محاسبات، با مهندس موردنظر قرارداد هوشمند تنظیم کند. که در این قرارداد بعد از اتمام تعمیرات، مبلغ توافق بین طرفین آزاد می شود. به وسیله لایه دوم همان لایه تسویه حساب به حساب مهندس واریز می شود.

 

استخراج کاردانو به چه صورت می باشد؟

برای توضیح استخراج کاردانو ابتدا به توضیح مختصری در مورد استخراج بیت کوین می پردازیم. همانطور که میدانید  شبکه بیت کوین از شیوه (proof of work) یا همان گواه اثبات کار استفاده می کند. نحوه عملکرد ماینرها به این صورت است که در ازای حل معادلات سنگین یک بیت کوین پاداش می گیرند. خب در این روش هر چه معما سخت تر باشد مصرف برق بیشتر می شود.

 

استخراج کاردانو چگونه است؟

معاملات کاردانو به وسیله (proof of stake) یا سازوکار اجماعی صورت می گیرد. در این شیوه به جای کلمه “ماینر” از “اعتبارسنج” استفاده می شود. سیستم Ouroboros)) که  توسط پروفسوری به نام آگلوس کیاباس، برای استخراج کاردانو ارائه شد. در این روش اعتبارسنج ها به وسیله توکن ADA می توانند به عنوان سرپرستان (slot) قرار گیرند و درآمد کسب کنند.

پروتکل اجماع کاردانو به این صورت است که سرمایه گذاران، ارزهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند. کاربران به این صورت می توانند دراثبات سهام شریک شده و سود آن را دریافت کنند.

 

تفاوت مقیاس پذیری بلاک چین کاردانو با بلاک چین بیت کوین چیست؟

مقیاس پذیری یک بلاک چین تعیین می کند که چند تراکنش در ثانیه انجام شود.بنابراین عامل بسیار مهمی در در میزان کارآمدی بلاک چین محسوب می شود.

بلاک چین های بیت کوین و اتریوم در مقایس پذیری دچار مشکلاتی بودند. پردازش چندین تراکنش همزمان مشکل اساسی بلاک چین های نسل اول و دوم به حساب می آمد. تعداد تراکنش های بیت کوین 7 و این تعداد برای اتریوم 15 تراکنش در ثانیه می باشد.

توان مقیاس پذیری کاردانو در سال 2017 به 257 تراکنش در ثانیه نیز می رسید.که این تعداد در مقایسه با دو نسل قبلی بلاک چین کاردانو، تعداد قابل توجهی می باشد.

 

چرا مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم در برابر کاردانو کمتر است؟

 

همه تراکنش های بیت کوین در دفتر عمومی ثبت و نگه داشته می شوند. هر کدام از ماینرها برای حل  معما باید یک نسخه از تمامی معاملات را داشته باشند. بنابراین پلتفرم های بیت کوین و اتریوم با مشکل مقیاس پذیری روبرو هستند.

 

حال راه حل کاردانو برای رفع این مشکل چیست؟

توسعه دهندگان کاردانو با سیستم بلاک چین جدید تصمیم به رفع این مشکل گرفتند. گفتیم که در بیت کوین ماینر ها باید همه تراکنش ها را نگه دارند. این سازوکار برای کاردانو به این صورت است که اعتبارسنج ها فقط داده های معامله بین دو شخص را دریافت می کنند.

 

مزایای استفاده از توکن ADA چیست؟

همانطور که گفته شد توکن ADA به عنوان ارز دیجیتال روی پلتفرم کاردانو  مورد استفاده قرار گرفت. به وسیله این توکن و بدون نیاز به شخص ثالث، می توانید معاملات خود را در هر کجای دنیا، انجام دهید.

  • محدودیتی برای تراکنشهای افراد وجود ندارد.
  • سیستم پرداخت جهانی است و تحت سلطه هیچ دولتی قرار ندارد.
  • امکان ایجاد قراردادهای هوشمند در بستر کاردانو
  • امنیت بالا و سیستم غیر قابل نفوذ
  • بلاک چین چند لایه کاردانو به عنوان نسل جدید بلاچین ها
  • توکن ADA دارای سرعت زیاد و کارمزد کم

 

کیف پول های کاردانو

برای ذخیره سازی ADA از کیف پول رسمی  (Daedalus) استفاده می شود. کیف پول (Daedalus) در سیستم عامل های مک، ویندوز و لینوکس قابل اجرا می باشد.

کیف پول های سخت افزاری دیگر مانند) (Trezor و (Ledger S) برای ذخیره سازی ADA گزین های مطمئنی هستند.

خرید و فروش کاردانو در صرافی های خارجی مانند بایننس انجام می شود. معاملات داخلی آن نیز در صرافی داخلی مانند نوبیتکس، انجام می شود.

www.binance.com

nobitex.ir

لازم است بدانید که می توان  بیت کوین، تتر و یا بقیه ارزهای دیجیتال را به کاردانوو آنرا به باقی ارزها تبدیل کرد. با توجه به محل زندگی خود می توانید از یک سایت که معتبر و محبوب  برای معاملات کاردانو استفاده کنید. می توانید کلمه Buy cardano””    را با نام کشور محل زندگی خود جستجو کنید و بهترین سایت را برای خرید کاردانو را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *