سرمایه گذاری در بورس یا ارزهای دیجیتال، کدام بهتر است؟

آیا در سهام سرمایه گذاری کنم یا وارد دنیای ارزهای دیجیتال بشم؟  کدامیک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ ورود به بازار سهام و ارزهای دیجیتال بدون داشتن اطلاعات کافی، شکست در سرمایه گذاری تلقی می شود. در این مقاله به بررسی و بیان تفاوت ها و شباهت های بازار ارزهای دیجیتال و سهام می پردازیم.

ارزش دارایی در بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال چگونه محاسبه می شود؟

با طرح یک مثال، نحوه ی ارزش گذاری یک سهم یا ارز را مشخص می کنیم. اگر ارزش یک سهم در سهام فقط یک دلار باشد ممکن است یک فروشنده آن را با قیمت 10 دلار معامله کند. در نتیجه قیمت آن سهم همان 10 دلار ارزش گذاری خواهد شد.

در نتیجه می توان اینگونه برداشت کرد که این عرضه کنندگان و خریداران هستند که قیمت را مشخص می کنند. این یعنی ارزش گذاری به وسیله مشتریان و فروشندگان تعیین می شود. با این وجود ارزش گذاری در سهام تا حدودی بر اساس روش های مختلفی انجام می شود. در ادامه چند روش ارزشگذاری سهام را توضیح خواهیم داد.

 

نسبت P/E

مفهوم P/E چیست؟ ( Price قیمت سهم) به (  Earning per share درآمد هر سهم ) نسبت قیمت به درآمد در هر سهم از شرکت را نسبت پی بر ای می نامند. این فرمول پر استفاده و قدیمی برای ارزش گذاری سهام استفاده می شود. محاسبه آن آسان است ولی تفسیر آن برای همه آسان نیست.

ارزش دارایی خالص هر سهم(NAV)

ارزش دارایی یک شرکت با احتساب بدهی ها و دارایی های نامشهود آن محاسبه می شود. ارزش دارایی های خالص یک شرکت مقدار سهم هر سهامدار است که به طور خالص به هر کدام می رسد.

جریان نقدی تنزیل شده(DCF)

این مدل ارزش گذاری سهام کمی پیچیده تر از مدل قبلی است. ارزیابی قیمت هر سهم در این مدل بر اساس پیش بینی های سود انجام می شود. مقدار مجموع بازدهی  مورد انتظار در یک دوره با مقدار ارزش سهم همان روز مقایسه می شود.

اگر قیمت سهم بیشتر از ارزش تنزل یافته باشد، پس می توان نتیجه گرفت که سهام در قیمت مناسبی برای خرید قرار دارد.

آیا این روش های ارزش گذاری برای  بازار ارزهای دیجیتال  موثر است؟

پاسخ به  این سوال خیر است. هیچ کدام از روش های ارزش گذاری برای ارزهای دیجیتال مناسب نیستند. این پیش بینی ها بر اساس اوضاع مالی و گزارش های شرکت ها ارائه می شود.

اطلاعاتی که در محاسبات  ارزش گذاری سهام به دست می آید در مقایسه با اطلاعات ارزهای دیجیتال بی فایده خواهد بود.شما با داشتن ارز دیجیتال،  صرفا مالک همان ارز خود هستید و حق دیگری در دارایی های آن شرکت ندارید.

تفاوت در حق مالکیت رمز ارزها و سهام

اولین نکته ای که در اینجا مورد بحث است، مسئله حقوق مالکیت است. همانطور که در بالا گفته شد با داشتن رمز ارز شما حقی در مالکیت آن شرکت ندارید.

در مورد سهام اینگونه نیست.اگر شما مالک یک درصد از سهام یک شرکت باشید، حتی در صورت ورشکستگی نیز مالکیت آن یک درصد برای شما محفوظ خواهد ماند.

با داشتن حق رای و مالکیت سهام شما می توانید در جلسات شرکت با  دیگر سرمایه گذاران  حضور داشته باشید. هرچند اکثر سهام داران بیشتر به سود سرمایه خود فکر می کنند و داشتن حق رای برای آنها اهمیتی ندارد. اما در دنیای ارزهای دیجیتال این مورد بی معنی قلمداد می شود.

دسترسی به سود سهام

مبلغ سود سهام توسط هیئت مدیره شرکت  و جمعی از سهام داران مشخص می شود. این سود به سهام داران به صورت نقدی تعلق می گیرد.

در ارزهای دیجیتال سود سالیانه وجود ندارد. اما ممکن است انشعاب هایی  یا همان (FORK) در این ارزها انجام گیرد که به صاحبان آن ارز تعلق می گیرد. سود سهام را می توان به عنوان تفاوت بنیادین سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و سهام در نظر گرفت.

دسترسی به اطلاعات مهم

تفاوت مهم دیگر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و بورس، نحوه قانون گذاری و مقررات در آن ها است. قوانین زیادی در مورد بورس و اوراق بهادار وجود دارد که براساس آن شرکت ها چه کاری باید انجام دهند.

در مورد ارزهای دیجیتال این مسئله صدق نمی کند. یعنی دسترسی به اطلاعات مهم در معاملات بورس تاثیری در کسب سود و منفعت بیشتر ندارد. در مقابل در دنیای ارزهای دیجیتال امکان پذیر است.

ارائه صورت حساب های مالی و گزارش ها

بر اساس قوانین و مقررات، شرکت هایی که در بازار سهام دارند، صورت های مالی خود را ارائه می کنند. این گزارش ها انتظارات مالی شرکت در سه ماه یا یک سال آینده را بیان می کند. در صورت بروز مشکلات در برآورده شدن انتظارات شرکت، حتما باید طی انتشار بیانیه ای اظهارات مالی را بازبینی نماید.

در مقابل در بازار ارزهای دیجیتال هیچ گونه تعهدی در ارائه گزارش و یا صورت حساب های مالی وجود ندارد.

زمان انجام معاملات

با توجه به موقعیت کشور و محل زندگی شما ساعات مشخصی برای انجام معاملات سهام وجود دارد. بازار سهام همیشه در دسترس نیست و فقط در ساعات مشخصی معاملات انجام می شوند. اگر می خواهید در هر ساعت از شبانه روز معاملات خود را انجام دهید پس به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شوید. شما در هر زمان حتی در ایام تعطیل هم می توانید معاملات خود را با ارزهای دیجیتال انجام دهید.

کارمزد معاملات

از دیگر تفاوت های مهم در بازار سهام و ارزها، هزینه ی انجام معاملات است. کارمزد انجام معاملات در سهام بسیار بیشتر از ارزهای دیجیتال است. برای مثال، کارمزد انجام معاملات در صرافی معتبر بایننس تنها 0.05 درصد می باشد. این هزینه در بازار بورس ایران برای فروش، 1 درصد و برای خرید حدود 0.5 درصد کارمزد دارد.

این در حالی است که کارمزدها حتی در بعضی از پلتفرم های معاملات ارزهای دیجیتال ، نزدیک به صفر است.

 

قانون عرضه و تقاضا در بازار بورس و ارزهای دیجیتال

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد عملکرد این دو بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. تعداد خریداران یک سهم یا یک ارز در ارزش گذاری آن بسیار موثر است.

در این قانون وقتی خریداران جدید حاضر باشند قیمت بیشتری نسبت به مشتریان قبلی بپردازند، افزایش قیمت اتفاق می افتد.

شباهت های ارزش گذاری ارزهای دیجیتال و سهام

مبتنی بر ایده

ارزش گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بر مبنای وایت پیپر مربوط به آن انجام می شود. این مبنا در ارزش یک سهم بر اساس میزان کاربرد آن در صنایع مختلف و کسب و کار مربوطه صورت می گیرد.

قیمت گذاری مبتنی بر ارزهای فیات

شاید برای شما این سوال پیش آید که منظور ارزهای فیات چیست؟ به پول های رایج و رسمی مانند یورو دلار و … ارزهای فیات گفته می شوند. سرمایه گذاران نیز ارزش سهم و ارز را براساس ارزهای فیات اندازه گیری می کنند.

آیا ریسک پذیر هستید؟

با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال ممکن است سود فراوانی عاید سرمایه گذاران شود. اما با توجه به شبانه روزی بودن انجام معاملات در این بازار نوسانات شدیدی اتفاق می افتد. از آنجا که نرخ مصوبی نیست، پس اگر قدرت ریسک پذیری بیشتری دارید می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید.

نتیجه گیری

با توجه به ویژگی هایی که از بازارسهام و بازار ارزهای دیجیتال گفته شد تصمیم گیری برای شما آسان تر است. اینکه کدام یک از سرمایه گذاری ها ریسک بیشتری دارد به تخصص  نیاز دارد. با استفاده از روش های مدیریت سرمایه، سرمایه گذاری امن تری برای خود ایجاد کنید.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک بیشتری نسبت به بازار بورس دارد. تعیین قیمت هر سهم در بازار بورس با حساسیت بالاتری نسبت به ارزهای دیجیتال انجام می شود. با این حال ورود به هر کدام نیاز به انجام تحقیقات فراوان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *