ساتوشی ناکاموتو کیست ؟

 ساتوشی ناکاموتو کیست ؟

ساتوشی ناکاموتو اولین فردی بود که کد بیت کوین را نوشت.او درنوامبر سال 2008  اختراع خود را  در قالب وایت پیپر (White Paper) یا گزارش عملکرد منتشر کرد.

وایت پیپر
بخشی از وایت پیپر منتشر شده توسط ساتوشی ناکاموتو

 

ناکاموتو پس از انتشار این گزارش به طور کامل درگیر مسائل بیت کوین برای اصلاح اصول اولیه پروتکل آن شده بود.اما پس از دو سال همکاری و مشارکت از این پروژه کناره گیری کرد و در دسامبر 2010 ، گوین اندرسن ( Gavin Andresen ) مسئولیت های او را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفت.

ساتوشی ناکاموتو دوباره در سال 2011 برای رساندن آخرین پیام خود بازگشت.وی در پستی نوشت که اکنون مشغول فعالیت در کار دیگری است و مسئولیت پروژه بیت کوین در اختیار فرد آگاهی ( گوین اندرسن ) قرار دارد.این آخرین سخنی است که مردم از مخترع بیت کوین شنیده اند.

در واقع راز هویت ناکاموتو همچنان نامشخص است.زیرا این طور شنیده شده است که ساتوشی پنجم آپریل (April) سال 1975 در ژاپن متولد شده است. اما هنوز کسی در مورد جنسیت وی و حتی اینکه یک نفر است یا چند نفر چیزی نمی داند.

آیا ممکن است ناکاموتو بریتانیایی باشد ؟

همان طورکه در قسمت بالا اشاره کردیم هویت ساتوشی ناکاموتو برای همه نامشخص است.ولی افرادی هستند که همچنان تحقیقاتی را مبنا بر آشکار سازی هویت وی انجام می دهند.

مستنداتی همچون استفاده روان و بی نقص از زبان انگلیسی در پست ها و وایت پیپر این شک را به وجود آورد که آیا واقعا ساتوشی ژاپنی است یا خیر ؟

این شک و گمان ها تا جایی ادامه پیدا کرد که یک برنامه‌ نویس سوییسی به نام استفان توماس که عضو فعالی از جامعه بیت کوین بود ، نمودار زمانی پست های ناکاموتو را بررسی کرد. از طریق این نمودار متوجه شد که ساعات غیاب او در نیمه‌ شب تا 6 صبح به‌ وقت گرینویچ بود.

و همچنین توانست اطلاعاتی را منتشر کند که موقعیت زندگی احتمالی وی را نشان می داد.علاوه بر این، استفاده وی از زبان انگلیسی بریتانیایی (British) در بخش کد نویسی می تواند مبنی بر این باشد که او یک فرد اصیل انگلیسی است.

چه کسانی ممکن است ناکاموتو باشند ؟

تاکنون افراد بسیاری وجود دارند که از آن ها انتظار میرود خالق بیت کوین یا همان ساتوشی ناکاموتو باشند. در ادامه مطلب لیست این افراد را به همراه توضیح آن مطالعه فرمایید.

نیک سابو

                                                     نیک سابو (Nick Szabo)

 

اولین گزینه شخصی به نام نیک سابو است.او بسیار طرفدار واحد پولی غیرمتمرکز بود.در سال 1998 یعنی پیش از بیت کوین، سابو تلاش کرد یک ارز دیجیتال به نام بیت‌ گلد (BitGold) ارائه دهد. این طرح به علت مشکل دوبار خرج کردن نتوانست موفق شود.

اسکای‌ گری (Skye Grey) که یکی از محققان معروف اینترنت است به تحقیق این موضوع پرداخت. او با بررسی سبک نوشتار وایت ‌پیپر ساتوشی ناکاموتو با سبک نوشته‌های سابو اذعان داشت که این دو سبک مشابه هم هستند.

البته قابل ذکر است که این ادعا تنها یک فرضیه بوده و چندین بار توسط سابو رد شده است.

 

دوریان پرینتیس

دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو

دومین گزینه احتمالی شخصی  ژاپنی آمریکایی ساکن کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto) است. این خبر برای اولین بار در مارس 2014 در یک هفته نامه منتشر شد.

نویسنده خبرنامه ، هویت  ناکاموتو را با  توجه به تدریس وی به ‌عنوان فیزیکدان در دانشگاه کال پولی پاناما به‌ عنوان یک مدرک آشکار کرد.اگرچه مهم ترین مدرک ، پاسخ ناکاموتو به سوالی بود که در رابطه با بیت کوین از وی پرسیده شده بود که در جواب گفته بود:

” من دیگر با این موضوع کاری ندارم به همین خاطر دیگر نمی‌توانم درباره‌ی آن نظری بدهم،حالا دیگر این موضوع در دست افراد دیگری است و آنها مسئولش هستند و من دیگر هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارم.”

این سخنان ناکاموتو هیجانی را در رسانه ها برپا کرد و حتی موجب تعقیب خودرو وی شد.امابعد ها در مصاحبه ای گفته هایش را کاملا  انکار کرد.

هال فینی

هال فینی

از دیگر افرادی که احتمال داشت  مخترع بیت کوین یا همان ساتوشی ناکاموتو باشد ، هال فینی بود.فینی پیش از اختراع بیت کوین در زمینه رمزنگاری فعالیت می کرد.

پس از اختراع بیت کوین هم بعد از ناکاموتو  از نرم‌ا فزار بیت کوین استفاده می کرده و به منظور پیشرفت در شبکه باگ ها را گزارش و نظرات خود را ارائه می داد.

در 28 آگوست سال 2014 عموم مردم باور داشتند که هال فینی همان ساتوشی ناکاموتو بوده است.زیرا اندی گرینبرگ،روزنامه‌نگار فوربز، در مورد این موضوع مطلبی مبنی بر این که  فینی هم در ساخت بیت کوین مشارکت داشته است ، نوشته بود.

کریگ رایت

کریگ رایت

فردی استرالیایی به نام کریگ رایت که متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر است نزدیکترین احتمال را به ناکاموتو دارد. موسسه گیزمودو در نوامبر سال 2015، یک ایمیل از فردی ناشناس دریافت کرد.در ایمیل ذکر شده بود که آن فرد مطمئن است که کریگ رایت همان ناکاموتو است زیرا برای او کار کرده است.

پس از منتشر شدن این گزارش ، پلیس فدرال استرالیا به خانه وی یورش برد که بعد از آن اعلام کردند این یورش ارتباطی با گزارش ارائه شده اخیر ندارد.کریگ رایت تا سال 2016 در فضای اینترنتی حضور پیدا نکرد.

ولی کمی بعد در توییتر شخصی خود اعلام کرد که سازنده ی ارز دیجیتال بیت کوین است و مدعی شد که مدرکی هم برای اثبات گفته هایش دارد. اما پس از مدتی رایت گفته هایش را تکذیب کرد.

چرا هویت ساتوشی ناکاموتو باید پنهان بماند ؟

چرا هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو تا این حد مهم است ؟ در واقع  اگر ناکاموتو یک شخص باشد،به تنهایی صاحب تقریبا %5 از بیت کوین های کل دنیا می باشد. در تاریخ 12 سپتامبر او را جزء پنجاه و دومین فرد ثروتمند جهان نامیدند.طبیعی است که داشتن چنین ثروتی ، پیامدهای خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *